neuropatia diabetica

06-06-2007
shirine
Nu este medic/terapeut
shirine
am dureri la baza gleznei picioarelor imi impiedica mersul, obosesc si adesea mi se pun circei groaznici uneori imi amortesc picioarele si ma dor si pulpele.ce trat medicamentos imi recomandati?medicul meu mi-a spus ca nu se vindeca si ca nimic nu prea ma mai ajuta si care ar fii urmarile aceestui diagnostic?
3 comentarii
0
28-05-2009, ora 01:26
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna seara,

neuropatia diabetica apare ca urmare a microangipatiei produse de zaharul crescut. Lezarea patului capilar duce la o serie de complicatii, una dintre acestea fiind aceste dureri in periferie.
Desigur un control si o dieta riguroasa sint extrem de importante pentru prevenirea complicatiilor, o data aparute acestea necesita tratament adecvat in vederea stoparii evolutiei.
O solutie terapeutica importanta este oxigenarea hiperbara (HBO sau HBOT), aceasta terapie avind un efect angioneogenitic direct: de refacere a patului capilar lezat. In stadiile incipiente ale microangiopatiei HBOT este considerat un tratament adjuvant iar in cazul unor complicatii majore (ulceratii, retinopatii etc.) un tratament obligatoriu.
Astfel de tratamente se pot aplica si in Constanta.
Tratamentul se desfasoara intr-o barocamera, cresterea presiunii si respiratia de oxigen pur duce la imbogatirea masiva a singelui cu oxigen, care ajunge in cantitati mari in tesuturi ducind la refacerea rapida a acestora. Oxigenoterapia hiperbara este un tratament medical extrem de eficient. Refacerea capilarelor sangvine (a vaselor mici) duce la disparitia efectelor neplacute ale diabetului, pe un termen lung.
Oxigenul hiperbar are un efect antibiotic (de combatere a infectiilor), angioneogenetic (de refacere a vaselor sangvine si a capilarelor), antiedematos (de combatere a edemului si a inflamatiei).
Un tratament medical competent interdisciplinar, coordonat de medicul diabetolog, poate duce la normalizarea vietii acestor pacienti.

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
29-01-2010, ora 14:50
stefanelu
Nu este medic/terapeut
stefanelu
Buna ziua Am 66 de ani si sunt pensionar
sunt nou pe acest forum dar ma bucur ca l am gasit.In acest fel poate reusim sa depasim momentele grele din viata noastra cu sfaturi, idei, incurajari.As vrea sa va spun si eu durerea mea ca poate cineva s-a confruntat cu asa ceva si in urma unui tratament a reusit sa isi revina.Am diabet zaharat tip2 urmez tratament si de vreo doi ani am amorteli, furnicaturi acum si usturimi, intepaturi dureri la maini si picioare Aceste amorteli a urcat in timp peste genunchi la picioare si pina ca cot la mani.Am luat tiogama, neuromion, milgama fara rezultat (bineinteles prescris de medic), ieri am fost la spitalul universitar Bucuresti si am facut o electoromiografie pe care mi a pus-o in brate si mi a spus sa merg inapoi la medicul de la care am avut trimiterea mentionez ca medicul care a pus parafa fiind neurolog dar far sa dea vreo explicatie.Am luat rezultatul si la concluzii era trecut: polineuropatie demielinizata usoara membre inferioara si mai jos pe rindul urmator:mononeuropatie de nerv median bilateral prin inarcerare la nivelul tunelului carpian.Am fost inapoi la medicul de familie de la care am luat trimiterea si mi a spus ca in afara de milgama nu are ce sa imi dea dar eu deja iau acest medicament si nu am nici un rezultat. Poate cineva a avut asa ceva sa scrie pe forum cum si cu ce sa tratat.Numai bine va doresc!
0
29-01-2010, ora 14:56
stefanelu
Nu este medic/terapeut
stefanelu
Buna ziua Am 66 de ani si sunt pensionar
sunt nou pe acest forum dar ma bucur ca l am gasit.In acest fel poate reusim sa depasim momentele grele din viata noastra cu sfaturi, idei, incurajari.As vrea sa va spun si eu durerea mea ca poate cineva s-a confruntat cu asa ceva si in urma unui tratament a reusit sa isi revina.Am diabet zaharat tip2 urmez tratament si de vreo doi ani am amorteli, furnicaturi acum si usturimi, intepaturi dureri la maini si picioare Aceste amorteli a urcat in timp peste genunchi la picioare si pina ca cot la mani.Am luat tiogama, neuromion, milgama fara rezultat (bineinteles prescris de medic), ieri am fost la spitalul universitar Bucuresti si am facut o electoromiografie pe care mi a pus-o in brate si mi a spus sa merg inapoi la medicul de la care am avut trimiterea mentionez ca medicul care a pus parafa fiind neurolog dar far sa dea vreo explicatie.Am luat rezultatul si la concluzii era trecut: polineuropatie demielinizata usoara membre inferioara si mai jos pe rindul urmator:mononeuropatie de nerv median bilateral prin inarcerare la nivelul tunelului carpian.Am fost inapoi la medicul de familie de la care am luat trimiterea si mi a spus ca in afara de milgama nu are ce sa imi dea dar eu deja iau acest medicament si nu am nici un rezultat. Poate cineva a avut asa ceva sa scrie pe forum cum si cu ce sa tratat.Numai bine va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: