neutrofile scazute brusc !

14-08-2014
mirelagd
Nu este medic/terapeut
mirelagd
Am 18 ani, in urma cu 4 zile am facut o criza care avea drept simptome urmatoarele : sangerare nazala brusca (sangele avea o culoare ca in cazul unei copturi ), umflaturi la glezne aparute fara cauza, tremuraturi continue, umflarea si mancarimea buzelor si a pleoapelor. In urma unei examinari la spital, mi s-a administrat calciu in vena si mi s-a dat un set de analize, fiind diagnosticata cu o criza de spasmofilie. Am facut imediat analizele si au iesit foarte rele iar a doua zi gleznele s-au desumflat. La citirea acestora mi s-a recomnadat sa repet hlg + tr. Tin sa mentionez faptul ca acum iar gleznele sunt umflate iar al 2-lea set de analiza este diferit de primul, iar rezultatul analizei numaratoarii de trombocite il voi primi abia luni. faptul ca si hemoleucograma a iesit tot rau, proba de sange a fost trimisa la bucuresti. Astazi am remarcat prezenta deasupra sternului a unor mancarimi si in urma unei scarpinari usoare, semnele sunt foarte vizibile iar mancarimile de la nivelul buzelor nu au incetat. Acum cateva ore am fost si la pediatrie pentru a cere un sfat si o noua parere si mi s-a spus sa repet si a 3-a oara analizele, si ca ar fi o infectie, o bacterie in sange care nu s-a depistat. Va rog frumos sa-mi dati un sfat sau unde as putea sa ma duc. Va multumesc.

Prima analiza:
http://i58.tinypic.com/20sj605.jpg
http://i61.tinypic.com/25slmjo.jpg
http://i59.tinypic.com/35kpyki.jpg

A doua analiza:
http://i60.tinypic.com/670174.jpg
8 comentarii
0
16-08-2014, ora 20:32
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Consider ca va confruntati cu o reactie alergica (simptome, eozinofile crescute procentual in a doua hemoleucograma) si cu o anemie prin deficit de fier. O infectie in sfera ORL (rinita, sinuzita) poate fi luata in discutie. Trebuie sa fiti reevaluata la pediatrie (clinic si biologic). Recomand consult alergologic, precum si ORL de specialitate. Multa sanatate!
0
16-08-2014, ora 21:41
mirelagd
Nu este medic/terapeut
mirelagd
Este posibil sa fie alergica la fier? nu il poate lua, vomita de la el. Am incercat cu mai multe pastilute de la firme diferite si nici-una nu ii prieste.I s-a analizat si splina si nu are nimic. Ceea ce medicilor li se pare ingrijorator este faptul ca nr leucocitelor a scazut brusc in 2 zile, asta reiese din a 2-a analiza, faptul ca nr de eozinofile este acum asa de mare si umflarea picioarelor fara cauza. Acum asteptam rezultatul de la numararea trombocitelor si examinarea la ortopedie. In urma cu vreo 3 saptamani a avut si dureri de cap, am ajuns la spital si ni s-a spus ca poate e vorba de o sinuzita. Acum, suntem speriati dat fiind faptul ca o doamna doctor pediatru s-a gandit la leucemie... Poate fi asta din simptomele spuse?
0
16-08-2014, ora 22:29
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Reactia alergica poate surveni in urma contactului cu alergenul, care poate fi chiar un medicament. De aceea am recomandat consultul alergologic. Diagnosticul de leucemie se precizeaza pe baza unei evaluari complexe anamnestico-clinice si paraclinice, consultul hematologic de specialitate fiind necesar. Toate cele bune!
0
16-08-2014, ora 22:59
mirelagd
Nu este medic/terapeut
mirelagd
Si daca ar fi vorba de o alergie ar fi o explicatie pentru glezna umflata ? Tin sa mentionez ca se dezumfla in 2 zile fara tratament. Va multumesc din suflet !
0
17-08-2014, ora 11:48
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. In conditiile in care sunt prezente edeme ale fetei (buze, pleoape), toracelui, etc. insotite de prurit ("mancarimi"), interesarea glezenelor (bilateral!)poate fi de cauza alergica. Evident ca trebuie excluse alte cauze ale edemelor cu aceasta localizare (postura - ortostatism indelungat; patologia renala/cardiaca; hipoproteinemia, etc.). Daca edemul de la nivelul membrelor inferioare dispare concomitent cu cele de la nivelul buzelor, pleoapelor, etc, probabil ca evolutia sa este tributara contactului cu alergenul. Multa sanatate!
0
17-08-2014, ora 13:38
mirelagd
Nu este medic/terapeut
mirelagd
Buna ziua. Umflatura este cand la un picior, cand la celalalt, niciodata in acelasi timp la ambele. Acum nu mai este umflat, buzele nu o mai mananca, in schimb i-au aparut in coltul gurii crapaturi, fapt pentru care nu poate deschide gura decat foarte putin. Pe picior, pe cel care a fost umflat ia aparut la nivelul coapsei o pata rosie de aspectul unei buline si prezenta in centru un puct copt. A dat cu unghia, a pocnit si acum simte o durere la nivelul ei. De cand a intrerupt fierul ia cate o pastiluta de claritin pe zi. La nivelul buzelor sa dat cu aciclovir. Este recomandat sa se dea in continuare cu aceasta crema ?
0
17-08-2014, ora 15:59
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. La nivelul leziunii pustuloase (eritem + "punct copt") sa aplicati Betadina sau Tetraciclina unguent + pansament steril pentru vindecarea optima. Atentie la riscul de alergie la Betadina, respectiv la Tetraciclina! La comisurile bucale are cheilita angulara, probabil in conditiile deficitului de fier. Tratamentul cheilitei consta in creme emoliente, sau cu antibiotic (Tetraciclina, de ex.), sau cu antimicotic (Nidoflor, de ex.) Nu cred ca Aciclovir crema este recomandat in situatia descrisa, acesta fiind adresat infectiei herpetice.
0
17-08-2014, ora 17:47
mirelagd
Nu este medic/terapeut
mirelagd
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: