nevoie de ciocolata?

30-03-2008
iddeforum
Nu este medic/terapeut
iddeforum
Incerc sa mananc sanatos nu merg la fast food uri nu mananc foarte gras. in schimb mi-e foarte greu sa ma abtin de la ciocolata sau produse care o contin. cand nu mananc o perioada parca pur si simplu mi-e sete de ciocolata (stiu suna caraghios). intrebarea ar fi: se poate sa contina ciocolata ceva de care duce lipsa corpul meu? pt ca de alte dulciuri nu simt nevoia. sau doar este o pofta pur si simplu. ce analize s-ar putea face pt a determina acest lucru? (urasc acele)
2 comentarii
0
30-03-2008, ora 00:00
spider8
Nu este medic/terapeut
spider8
Într-o carte recent apărută am citit o chestie foarte interesantă referitoare la acest aspect şi anume faptul că în componenţa ciocolatei intră şi un compus care dă dependenţă, ceea ce explică problemele tale.
0
01-05-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Ciocolata e ok, daca e consumata cu cumpatare, fara excese. Capeti energie rapid de la ea, poate si asta te ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de ciocolată în timpul sarcinii ar putea fi benefic pentru creșterea fetală
  • Ciocolata ar putea îmbunătăți funcțiile cognitive
  • Consumul de ciocolată poate îmbunătăți funcția cognitivă
  • Oamenii de știință au găsit o metodă pentru a obține ciocolată cu 20% mai puține grăsimi
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Învață să-ți controlezi pofta de ciocolată
  • Care este doza zilnică de migdale și cacao pentru ameliorarea profilului lipidic?
  •