nevoie periodica de a drege vocea

20-07-2009
florint
Nu este medic/terapeut
florint
Buna ziua,

Am si eu o problema care e mai degraba un discomfort.
Din cand in cand imi apare o expectoratie in gat care ma determina (mai des sau mai rar) sa-mi dreg vocea. Am senzatia aceea care apare si la tuse ca am ceva in gat desi nu e destul de puternica pentru a tusi. Senzatia aceasta variaza chiar si pe parcursul unei zile. De exemplu dimineata este mai accentuata si ajunge aproape sa dispara pe parcursul zilei. Dimineata de cele mai multe ori imi curge si nasul chiar cand ma ridic din pat sau mai bine zis imi este infundat cu secretii care dispar in 5-10 minute (dupa ce imi trag nasul prin casa). Senzatia de dres vocea imi apare si cand sunt intr-o discutie aprinsa sau cand rad mult si de asemenea cand joc fotbal si fug mult. Poate tine de acelasi lucru si faptul ca pe parcusul zilei stranut cam o data de doua ori pe ora atunci cand sunt la lucru. (poate sunt alergic la ceva de aici).
Aceasta expectoratie din gat apare si dispare cu trecerea timpului, fapt ce m-a determinat sa nu o prea iau in serios. Acum sunt in faza in care a aparut din nou si e enervanta. Am fost si pe la medicul de familie si nu prea a stiut ce sa-mi spuna. A spus ca poate sunt alergic si o sa-mi dea o trimitere la un test de alergii.
Expectoratie e de culoare alba (transparenta), medicul de familie spunea ca e o secretie.
Nu sunt fumator si nu am alte probleme respiratorii. Am avut astm cand am fost mic dar se pare ca am scapat cumva deoarece nu ma deranjeaza nimic in respiratie, nu obosesc foarte tare cand fac sport si nu am nimic care sa ma determine sa consider ca e ceva in neregula.
Aveti vreo idee cum pot sa scap de expectoratia asta?
Va multumesc.
3 comentarii
0
20-07-2009, ora 10:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista doua posibilitati pe care le cunosc si care functioneza:
1. o consultatie la und doctor homeopat
2. folosirea de remedii naturale. de ex. tinctura de lemn dulce, sau mestecat de lemn dulce.
Mai sunt exista si alte remedii. Multe le gasiti daca cautati in google "hildegard lemn dulce"

Insa trebuie stiuta si cauza adevarata, care nu se gaseste neaparat in gat ci mai degraba in nevoia corpului de a elimina toxinele din alimentatia gresita cu ajutorul secretiilor din gat si din nas, care bineinteles dauneaza si acestor parti ale corpului.
Pentru aceasta este nevoie in primul rand de eliminarea toxinelor alimentare (cafea, ceai negru sau verde, cascaval, carenea de porc, etc) si de curatirea sistemului digestiv cu remedii naturiste adecvate.

Chiar daca nu suntei bolnav acut sau cronic nici complet sanatos nu sunteti, caci oameni sanatosi in ziua de astazi nu mai exista.
0
20-07-2009, ora 16:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mergi la un consult ORL pt a-ti fi analizate sinusurile, laringele, faringele si fosele nazale. Simptomele sunt specifice multor afectiuni, de la rinita cronica hipertrofica sau vasomotorie, pana la probleme digestive (refluxul gastro-esofagian "aduce" secretii in gat si nu numai).
Poti urma si sfaturile lui Scarface!

Numai Bine;)
0
20-07-2009, ora 16:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa precizez ca orl-istul te va indruma cel mai probabil catre alergologie si daca suspecteaza ceva probleme in sfera gastrica, la un gastro-enterolog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.