Nevralgie + alte simptome

17-03-2011
myne
Nu este medic/terapeut
myne
am fost diagnosticat cu Nevralgia Arnold si posibil glanda tiroida marita (inca un am facut un control de specialitate pentru tiroida)

pana sa fiu diacosticat cu aceasta boala am facut analize de sange, ecograf la inima si organe interne care au iesit bine.

am citit pe internet despre nevralgia arnold dar am si alte simptome in plus.

nu ma doare capul tot timpul dar durera imi radiaza in tampla si masele si gingii atat in mandibula cat si in maxilar( in mandibula doar in gingia din zona caninului din dreapta)

ma doare capul si simt o presiune in craniu. piuit in urechi.

am aritmii. simpt o presiune in piept. (odata la cateva zile)

va scriu o intaplare care m-a speriat tare rau. m-am fortat sa ridic ceva greu iar in timpul asta mi-am tinut respiratia si am simtit ca "imi vine sangele in cap" (lucru normal zic eu atunci cand te fortezi). dupa un minut doua am inceput sa am aritmii, simteam cum mi se deschideau sinusurile, pulsatii de tensiune. dupa toata chestia asta am inceput sa beau apa. iar dupa vreo 30-40 de minute m-am dus intr-un timp foarte scurt (aprox 15 min) de 4-5 ori la tualeta si am urinat. am ajuns la urgenta si mi-au facut EKG si totul a fost normal( ca alte 4-5 EKG-uri pe care le-am facut). mi s-au facut niste calmante cred si totul a fost ok

am obesevat ca am aceste simptome cand a se schimba vremea sau stau in frig.

mi se mai amelioreaza toate simptomele sau chiar dispar daca mi se face un masaj usor la ceafa cu sau fara unguent/gel sau daca dorm.
eu ma gandesc ca e posibil pe langa aceasta nevralgie Arnold sa mai fie si o spondiloza cervicala. a trebuit sa fac RMN si nu am putut deoarece m-am speriat.
in general ma sperii repede si imi creste adrenalina

multumesc!

daca aveti pareri sau concluzii la simptomele de mai sus le astept cu mare placere.
1 comentarii
0
20-03-2011, ora 22:39
myne
Nu este medic/terapeut
myne
nu vrea nimeni sa spuna nimic despre simptome?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.