nevralgie arnold si trigemeni (dureri groaznice de cap)

153 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
18-02-2016, ora 21:11
MARIAN81
Nu este medic/terapeut
MARIAN81
Buna ziua.Ma numesc Marian, am 34 ani, iar in urma cu un an in urma unui control orl am fost diagnosticat cu spondiloza cervicala si nevralgia arnold.Am urmat un tratament cu analgezice si antiinflamatorii si mi s-a administrat o injectie ci diprohos.Durerile sau mai atenuat pt o perioada, iar in lun aianuarie 2016, concomitent cu efectuarea unei operatie de deviatie de sept, acestea au revenit intr-o forma mai puternicaMedicul orelist m-a trimis la un neurolog, acesta dandu-mi un tratament cu neurovet, stersclin, ansciar, calciu, magneziu, zinc si un diagnostic de distonie neurovegetativa.Urmez si un program de fizioterapie.Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac pe mai departe, deoarece durerile persista
sau dc considera-ti ca tratamentul nu este corect.Va multumesc anticipat.astept un raspuns din parte d-voastra.
1
03-03-2016, ora 14:22
monyk28
Nu este medic/terapeut
monyk28
Buna ziua. pe 17 feb am facut operatia Janetta, pt nevralgia de trigemen stg, la spit la Targu Mures, care pt mine este un mare succes, dupa operatie nu mai am nicio durere, nu trebuie sa mai iau niciun tratament.acum ma recuperez, inca nu mi am revenit complet, este o operatie foarte grea, dar merita tot efortul si chinul, mai ales ca m a operat un medic foarte bun si intelegator si sufletist. cu toate ca nimeni nu mi a garantat ca voi scapa de dureri pt ca nici pe rmn, ct, angiografie nu s a vazut vreun contact, conflict vascular. totusi dl dr a gasit acest conflict vascular cand m a operat, nervul era lipit de artera cerebeloasa superioara si l a indepatat. acum nu mai am fata amortita, nici rece, nu ma mai dor dintii, maxilarul, obrazul, jum de nas, urechea, nimic.
0
03-03-2016, ora 14:38
monyk28
Nu este medic/terapeut
monyk28
pt Marian 81 care are aceasi varsta cu mine, da mai multe detalii despre simptomele bolii tale, cum este durerea pe jum de cap sau tot capul?in nevralgie de trigemen durerile sunt doar pe jumatete capului.si eu am fost bolnava 3 ani si jumatate si am luat toate tratamentele posibile si stiu cat este de greu, iti distruge viata acesta boala cumplita.ce te doare mai exact? durerea cat dureaza? cedeaza la vreun tratament?ai facut un angio rmn cerebral?la mine durerile nu au cedat la neuroleptice, cedau doar la antiinflamatoare, antalgice si cand erau f puternice cedau doar la tramadol, de aceea medici ziceau ca nu este de operat pt ca nevralgie raspunde la neuroleptice, dar uite ca nu a fost adevarat. la mine mai ceda la antiinflamatoare, luate cu pumnul.a fost o nevralgie atipica, fara lacrimarea ochiului, innrosirea lui, fara spasme musculare sau dureri ca niste curentii, fulgeraturi, erau niste dureri apasatoare, continuee de cateva ore, cateodata durea toata ziua nu ceda la nimic, cateodata dureri mai medii dar majoritatea dureri f mari, chinuitoare. pe care acum vreau sa le uit, sa am o viata linistita, normala.daca te pot ajuta cu ceva te rog sa mi scrii aici. sanatate multa.
0
03-03-2016, ora 14:51
monyk28
Nu este medic/terapeut
monyk28
Pt coribal am facut operatia la acelasi medic care l a operat si pe sotul dvs, dansul mi a dat increderea necesara pt ca mi a spus ca se simte bine dupa operatie, il cunosteam pe dl dr de acum doi ani, dar acum dupa ce a vazut cat m am chinuit a hotarat sa ma opereze. este un om exceptional si ii multumesc din suflet pt tot pt ca acum ma simt si eu bine, sunt un om normal.acest site ajuta foarte mult!
0
03-03-2016, ora 18:04
coribal
Nu este medic/terapeut
coribal
monyk28, ma bucur mult de tot ca esti bine, chiar este un mare succes sa scapi de aceasta mare problema medicala. Informatiile medicale din toate postarile mele de pe acest site sunt absolut reale, le-am expus tocmai ca sa vin in ajutorul celor cu NT esentiala pt. care niciun tratament nu ajuta. Si noi la randul nostru am fost ajutati, am avut mare noroc cu internetul caci ne era tare frica de operatie. Pentru toti cei care sufera de NT, sa stiti ca exista rezolvare, nu luati aiurea antiepileptice si antiinflamatoare (oricat de naturiste sau homeopate ar fi) care fac mult rau organismului...
0
05-03-2016, ora 18:03
monyk28
Nu este medic/terapeut
monyk28
Buna ziua. vreau sa precizez ca eu nu am avut o nevralgie de trigemen esentiala, adica nu a raspuns niciodata la neuroleptice, fara spasme musculare, fara dureri cu electrosocuri. a fost o NT secundara, atipica cu dureri continuee aproape toata ziua si apasatoare. pt ca artera apasa nervul trigemen.
0
05-03-2016, ora 21:27
coribal
Nu este medic/terapeut
coribal
Si dr. neurolog de la Bucuresti si dr. neurochirurg de la Tg. Mures care l-a operat pe sotul meu ne-au spus ca NT secundara are intotdeauna o cauza, este provocata de ceva (lucrari dentare incorecte, sinuzita, scleroza in placi, tumora). De aceea se numeste secundara, scopul RMN-ului fiind acela de a depista sau elimina tocmai aceste posibile cauze. Monyk28, sotul meu avea exact acele dureri care devenisera permanente si insuportabile, antiepilepticele si antiinflamatoarele devenisera absolut inutile.
0
18-03-2016, ora 12:38
roxanna74
Nu este medic/terapeut
roxanna74
Monyk28 si coribal, va rog, puteti spune numele doctorului care v-a operatsi al clinicii din Tg Mures, daca este posibil ?
Multumesc !
0
18-03-2016, ora 14:29
coribal
Nu este medic/terapeut
coribal
roxanna74
Desigur, dar in privat pt. a nu se interpreta ca fac reclama. Cred ca Monyk28 are informatii mai proaspete pt. ca s-a operat recent la acelasi medic. Multa sanatate!
0
21-03-2016, ora 11:21
monyk28
Nu este medic/terapeut
monyk28
buna ziua. am mai scris pe un alt forum numele medicului care m a operat de nevralgie de trigemen. am o luna si 5 zile de la operatie si ma simt foarte bine, nu mai am nicio durere.
0
23-04-2016, ora 10:45
ica ionichi
Nu este medic/terapeut
ica ionichi
Pentru Kiril daca mai intri pe acest forum.As dori sa iau legatura cu tine, se poate?
0
24-04-2016, ora 15:11
Lilia34
Nu este medic/terapeut
Lilia34
Buna ziua, va rog mult, coribalt sau monik28 sa imi spuneti si mie numele medicului care v-a operat si daca se poate sa imi spuneti si cit timp Ati asteptat pt operatie.va multumesc mult! toate cele bune !
0
26-05-2016, ora 14:51
monyk28
Nu este medic/terapeut
monyk28
buna ziua, eu m am operat la spital la Tg Mures. am fost la consultatie si am programat cu dl dr operatia la 2 saptamani, nu a trebuit sa astept. sa mi scrieti pe privat nu pot scrie numele domnului doctor.
0
16-06-2016, ora 15:50
nina45
Nu este medic/terapeut
nina45
Buna ziua. monyk28 si coribal, dupa cat timp v-ati reluat activitatea(serviciul)? aveti restrictii in ceea ce priveste activitatea fizica? expunerea la soare, etc? Ce inseamna ca operatia a fost grea? riscurile? sau recuperarea de dupa interventie? Multumesc.
0
30-08-2016, ora 16:21
MP79
Nu este medic/terapeut
MP79
Buna ziua,

Pentru doamna care s-a operat la Spitalul Polisano, imi poate da si mie detalii pe privat privind costurile interventiei? Ma intereseaza pentru tatal meu care sufera de nenorocirea asta de afectiune de mai bine de 20 de ani. A avut perioade in care a reusit sa calmeze durerea (folosind un tratament pe baza de gabagamma si un antibiotic), a incercat toate combinatiile de leacuri si tratamente naturiste, acupunctura, infiltratii dar in final tot la carbamazepina a ajuns de care de aproape 2 ani e dependent. RMN-uri la greu, toate nu arata nici o problema / obstructie pe traseul nervului. Durerea este localizata la el undeva la nivelul buzei de sus, exact la limita intre buza propriu zisa si zona de pilozitate faciala.

Multumesc si sanatate tuturor celor care sufera de afectiuni
0
30-08-2016, ora 18:49
ica ionichi
Nu este medic/terapeut
ica ionichi
Pentru MP79.Eu am achitat 1500 eur, dar am inteles ca acum este suportata de CAS si se plateste spitalizarea 300 lei pe zi si interventia dureaza vreo 2 zile.Eu zic ca se merita.Sunati la Polisano si veti primi toate detaliile.Sanatate multa si pentru alte informatii ma gasiti pe facebook Ionichi Viorica.
0
14-10-2016, ora 12:08
Blueana
Nu este medic/terapeut
Blueana
Buna ziua, de cativa ani am fost diagnosticata cu nevralgie arnold si de curand am aflat despre ceva ce se numeste alcoolizarea nervului.asta ar presupune ca dupa injectia aceasta durerile ar disparea pentru totdeauna.poate cineva sa dea mai multe detalii despre aceasta interventie?multumesc anticipat
1
31-01-2017, ora 11:09
anton13
Nu este medic/terapeut
anton13
Buna ziua monyk28
Sufar de NT de 14 ani (am 55 ani) sunt epuizat de durere si m-am hotarit sa fac operatia Janette la Tg Mures
Puteti va rog sa ma ajutati cu detalii despre contact doctor operatie ?
Va multumesc din suflet
0
28-03-2017, ora 16:51
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Buna ziua..anton13.ai reusit sa afli de la monyk28 numele medicului care a operat o la tg mures...e cumvq Dr.Madaras.Alexandu?sunt asistenta medicalq si mi s a pus acest diagnostic de nevralgie de trigemen...din data de 15februarie 2017 am niste dureri groqznice...NU VREAU SA CRED CA AM ACEASTA BOALA...am facut RMN CEREBRAL SI MI A IESIT BINE...eu am.fost fff racita si am stat in curent...ca asa e la noi in romania...muncesti pana cazi jos..te duci cu febra.racita bocna ca ti se spune in fata ca n are cine te inlocui la munca...va rog daca vedeti acest mesaj anton13sau monyk28 raspundeti mi CA S DISPERATA...SIMT CA NU MAI REZIST CU DURERILE...va rog..ca nu stiu cum sa scriu in private...sunt epuizata din cauza ca nu m am odihnit mai deloc in aceasta perioada
0
29-03-2017, ora 09:39
mira68
Nu este medic/terapeut
mira68
Eu am suferit ani multi de aceasta cumplita boala pana anul trecut in octombrie, cand mi-a fost recomandat un medic bun, care m-a facut sa uit de acele dureri ingrozitoare de cap.
Este in Bucuresti, se numeste dr Soare Cosmin si are nr telefon 0722525672.

Am fost tratata cu seriozitate, in mai multe sedinte si rezultatul a fost incredibil.
Pentru cine are probleme cu aceasta grea boala, nevralgia de trigemen, il recomand cu incredere.
0
29-03-2017, ora 20:41
anton13
Nu este medic/terapeut
anton13
Pentru Flowers
am facut interventia Janette in Tg mures in data de 01.03.2017 cind m-am trezit din anestezie nu am mai avut dureri.practic m-am nascut a doua oara.
Nu am decit cuvinte bune pentru Domnul Doctor Gherman
0
30-03-2017, ora 00:45
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Buna anton13...iti multumesc ptr raspuns...te rog imi poti explica si mie cum erau acele dureri?cat timp.tineau??in ce stare te aduceau??in afara de dureri mai simteai altceva??adica senzatie de arsura..furnicaturi.??eu chiar vreau sa vb urgent cu u??se poate??uite imi las nr de telefon si te rog suna ma.de exemplu maine dimineata poti??te rog din tot sufletul...sunt bulversata ptr ca am fost la vreo 5 medicii...unii spun ca am.altii nu...te rog...uite iti las nr meu de telefon...------------*

(*modificat de admin)
0
30-03-2017, ora 00:55
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Ptr Anton13...tu mai esti internat la sp.din Tg.Mures???eu maine adica pe data de 30.03.2017.sunt in Tg Mures..as putea sa vin la spital sa te intreb fata n fata??dimineata la ora 11 sunt in Tg Mures...Pot veni sa vorbesc cu tine personal asta in cazul in care inca mai esti in spital daca nu esti te rog macar sa vorbim la telefon.desi lucrez in sistemul sanitar sa stii ca nu prea mai am incredere in medici.daca o sa ne putem.vedea fata n fata o sa intelegi de ce spun asta...MULTUMES Si te rog din tot sufletul vreau sa vorbesc cat mai urgent cu tine.doamne ajuta ne pe toti...EU Lucrez la sectia de copii(pediatrie) si crede ma ca mi se rupe sufletul.cand ii vad bolnaviori
0
30-03-2017, ora 11:15
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Ptr Anton13..am lasat numarul meu de telefon aici dar observ ca adminstratorul site ul mi l a sters...mi se pare o mare prostie din partea lor..lumea e disperata sa afle cat mai multe informatii si ei decid sa stearga...ESTE INUMAN CEEA CE FAC...daca va las adresa mea de email poate reusim sa vb...desi sigur si asta o vor sterge...ADRESA DE EMAIL ESTE --------*..va multumesc..astept raspuns..sanatate..Dzeu sa va ocroteasca pe toti ceea ce suferiti

(*modificat de admin)
0
30-03-2017, ora 14:10
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Monyk28..buna te rog din tot sufletul vreau sa discut un pic despre aceasta afectiune NEVRALGIA DE TRIGEMEN...te rog din tot sufletul ca s asa de bulversata...ca am.fost la vreo 5medicii.si unii spun ca am acest diagnostic..altii nu..am ajuns si in tg mures..la un doctor..si tot nu am rezolvat nimik..am inteles ca tu nu aveai simptomele caracteristice bolii si totusi pana la urma ti au gasit nervralgie de trigemen...te rog am putea comunica prin adresa asta de e Mail...-------*..TE ROGGGGG CA AM ACEEASI VARSTA CA SI U.Te roggg vreau sa ne putem.auzi...DZEU SA TE AJUTE SA TI FIE NU BINE DE ACUM CI FFFFFF BINE...astept raspuns pe email.multumesc

(*modificat de admin)
0
03-04-2017, ora 19:49
ica ionichi
Nu este medic/terapeut
ica ionichi
Pentru mira68.Te rog spune daca poti in cateva cuvinte, cam ce tratamet si cate sedinte ai facut? Si de atunci nu ai mai avut nicio durere?Si de cand suferi de nevralgia asta pacatoasa ca pe mine m-a terminat.
0
04-04-2017, ora 10:19
mira68
Nu este medic/terapeut
mira68
Pt. ica ionichi- timp de 10 ani m-am chinuit cu aceasta cumplita durere iar acum nu mai stiu ce e durerea de cap. Timp de o luna am facut sedintele respective si tratamentul corespunzator bolii mele la dl dr Soare si asa am scapat. Parerea mea este sa incerci sa vorbesti cu dumnealui si sa ii spui problema ta. Eu atat pot spune: sa ii dea Dzeu sanatate ca e o minune de medic care m-a facut sa traiesc din nou.Succes!
1
04-04-2017, ora 15:21
ica ionichi
Nu este medic/terapeut
ica ionichi
multumesc, mira68, voi incerca.
0
07-04-2017, ora 00:49
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Ptr mira 68...Buna..te rog frumos poti sa mi scrii pe adresa mea de email ---------* ca sa am si eu adresa dvs de e mail...va rog frumos...as dori sa vorbim la telefon daca doriti si dvs...sunt asistenta medicala si sunt socata de ceea ce mi se intampla din luna lui februarie...sunt si eu diagnosticata cu nevralgie de trigemen dar daca aveti placerea sa vorbiti cu mine la telefon o sa va explic mai multe.Eu lucrez in acest domeniu dar credeti ma sunt socata de ceea ce mi s a intamplat in aceasta perioada.sanatate va doresc...va rog sa mi raspunde ti.va rog

(*modificat de admin)
0
10-04-2017, ora 09:46
mira68
Nu este medic/terapeut
mira68
pt Flowers - Eu nu sunt medic, am fost doar pacienta, asa ca nu avem ce discuta pe mail sau telefon despre boala aceasta. Despre o boala e bine sa discuti cu o persoana din domeniu, ca tot esti cadru medical. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns
153 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •