nevralgie cervicobrahiala sau hernie disc cervical sau ce?

07-02-2012
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna ziua,
Sunt femeie, am 56 de ani, am osteoporoza si probabil si artroza. Probleme vechi la coloana, sub numele de spondiloza. Am avut de multe ori dureri de brat stang, in umar, spate dar au mai trecut. In 2008 am avut o criza mai mare si am facut investigatii mai ample (nu am rezistat la RMN, claustrofobie). Radiografie - rectit.col.cerv., raref.difuza, mici osteofite C5-C7, scadere in inaltime corp C5- 1/3 anterior.
Apoi CT - modificari degenerative C5=C7 cu iing.spatii si pensare anterioara adiacenta.
- disc interv.C6-C7 convexposterior cu protruzie circumferentiala predominant medio-lateral stg.
- osteofite C5=C7, demineralizare osoasa difuza.
Problem noi aparute acum 1 luna si ceva - am tinut geanta pe umarul stg, iar cand am lasat-o sa alunece ca sa umblu in ea de la incheietura mainii si pana in umar m-a fulgerat, electrocutat nici n stiu cum sa spun o senzatie de lovie si infundare. De atunci ma doare tot bratul si pe fata interioara si exterioara, in umar, la subrat si in san
Am fost la dr. neurolog m-a consultat si mi-a pus diagnostic de hernie C6-C7 (doar din consult). Tratament -fizioterapie si paracetamol (am avut soc anafilatic la piafen).La fizio nu am putut merge pe vremea asta. Sa fie hernie sau mi s-a intamplat altceva la mana, am afectat un muschi, nerv sau altceva din miscarea mainii. Va multumesc. Marina Nicolae
2 comentarii
0
07-02-2012, ora 19:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cervico-brahialgia reprezinta manifestarea clinica a sindromului compresiv (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg cu experienta in patologia coloanei vertebrale cervicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
07-02-2012, ora 19:56
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Multumesc mult domnule doctor, cum se linisteste vremea un pic voi consulta un neurochirurg poate la sp.Universitar sau Elias. Sunt din Bucuresti dar mi-e frica sa ies sa nu cad. Nevralgia poate fi data si de vremea de afara? Mulumesc, cu tima Marina Nicolae
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.