Nevralgie intercostala

21-04-2008
ramstein
Nu este medic/terapeut
ramstein
Mi s-a dat diagnosticul nevralgie intercostala si ca urmare am facut un preinfart.Atunci am simtit o arsura intensa in piept, dupa doua zile de spitalizare mi-am revenit, vreau sa zic ca arsura mi-a disparut parca luata cu mana.Asat s-a intamplat acum 6 luni.In ultima vreme simt ca si cum m-ar curenta, nu pot sa zic exact intercostal sau la nivelul tubului digestiv.Am fost pe la m-ai multi medici si de la fiecare am primit alte tratamente.Va rog daca imi puteti scrie in legatura cu boala mea vreau sa specific ca durerile imi dispar daca fac efort sau la caldura, de exemplu daca fac un dus cald.
10 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
E, foarte probabil, o nevralgie intercostala, daca cedeaza la caldura. Daca arsura ar avea o cauza cardiaca nu ar dura atata timp cat sa va permiteti un dus. O durere cardiaca mai lunga de 15 minute e deja.infarct. "Preinfarctul" pe care l-ati suferit nu a avut nici o legatura cu durerea cauzata de nervii intercostali. Arsura a disparut imediat ce s-a reluat circulatia in teritoriul infarctizat printr-o cale aferenta. Ati facut coronarografie? Daca nu, ar fi bine sa faceti ca sa vedeti in ce stare sunt arterele coronare dupa acel eveniment.
0
22-04-2008, ora 00:00
ramstein
Nu este medic/terapeut
ramstein
va multumesc pentru raspuns mai vreau sa specific ca mi sa spus de preinfarct a doua zi, in urma unui EKG cind de fapt eu deja eram bine.se poate citi pe un EKG un preinfarct avut in urma cu doua zile?
0
13-01-2009, ora 10:54
frate
Nu este medic/terapeut
frate
si io am o problema cu o durere in piept de fapt o apasarea care dispare la dus cald sau la efort apare doar cand stau la calculator ce medic sa consult ?
0
17-05-2009, ora 09:45
D.Elena
Nu este medic/terapeut
D.Elena
Buna!! Am in fiecare zi pulsuri dureroase in piept patruzand si in spate lasanduse cu dureri in umar am fost la medi si mi-a spus ca am nevralgie cardiaca, prescriindu-mi un tratament de aspacardin. Ce poate sa fie? Astept un raspuns cate de repede daca se poate!!!!!!!!!!!
0
17-05-2009, ora 12:50
nico nico
Nu este medic/terapeut
nico nico
buna.de 2zile am niste dureri la umarul sang care coboara sub sanul stang, pe la ultimile 2 coaste si in spate, o durere infernala cand stau culcata, cand tusesc chiar si cand rad, poate cineva sa mi spuna, ce poate sa fie?
0
23-05-2009, ora 13:54
nico nico
Nu este medic/terapeut
nico nico
am fost la medic si mi a dat sa iau aspacardin, dar tot am mai avut junghiurile alea in partea stanga, sunt zile cand nu le simt, imi spune si mie ccineva ce sa fac?va rog astept un raspuns
0
31-01-2010, ora 07:36
alina georgiana
Nu este medic/terapeut
alina georgiana
Mama mea locuieste in Targu-jiu si a fost la o sedinta de bio rezonanta in urma carea a aflat ca are urmatoarele:
- plamani: sindrom respirator acut, emfizem pulmonar, pleurita, nevralgie intercostala
- inima: circulatie periferica deficitara si angina pectorala, arimie
- fiere: dischinezie pectorala
- circulatie cerebrala deficitara
- colita ulcerativa.
Doctorul i-a prescris sa ia PVC, germeni de varza si mumie cu propolis.
Eu locuiesc in strainatate dar nu o pot ajuta de aici decat cu sfaturi si cu bani. Stiti cumva alte tratamente sau doctori care o pot ajuta? Sunt foarte speriata si nu credeam ca are atatea probleme de sanatate. Ea a lucrat intr-un mediu toxic si multe colege de lucru au murit de TBC sau alte afectiuni, imediat dupa pensie. Ajutor va rog. Multumesc.
0
03-06-2010, ora 14:56
urzicagrigore
Nu este medic/terapeut
urzicagrigore
buna ma numesc gheorhe si am o problema foarte mare acuma de jumatate de am am o durere in partea inimii ca o pulsatie ce poate fi.si mai ma o durere de cap cum nu durere mare dar o apasatura pe partea dreapta si ma ustara ochii si respiratie e stranie ce poate fi
0
02-03-2011, ora 12:29
Alina Dora
Nu este medic/terapeut
Alina Dora
Buna ziua,
Toata aceasta iarna m-am confruntat cu dureri puternice de spate, care se muta, mai jos, mai sus, la mijlocul spatelui, etc.Mentinez ca nu am fost racita, deloc.Medicul de familie mi-a prescris un antiinflamator Arcoxia, 15 zile.Nici o ameliorare.Am mers apoi la fizioterapeut, am facut masaj, impachetari cu parafina, ultrasunet, tratament medicamentos( mydocalm, si movalis).Doua saptamani nu m-a mai durut, acu iar a inceput.Deja respir greu, parca ma strange cineva de coaste, parca ma doare inima, ma doare spatele, la fel sus, jos, mijloc.Ce sa mai fac?Deja imi creaza un disconfort puternic, ma simt rau.Ce ma sfatuiti?
Am facut o radiografie la coloana, cu diagnostic ca nu se vede nimic, patologic.
Va rog dati o solutie.Unde sa mai merg?

Lucrez in frig, ma imbrac, dar se pare ca degeaba.

va multumesc anticipat
0
17-08-2011, ora 23:03
dioma
Nu este medic/terapeut
dioma
buna ziua a-m si o problema cu tatal meu s-a ridicat intro-o seara din pat a scos un urlet dupa care a inceput sa tremure sa i se inmoaie picioarele a picat si a ramas inconstient timp de 20 de minute, pana a venit salvarea care ia luat tensiunea si avea 14 cu 7 dupa care si-a revenit si a mers pe picioarele lui la spital unde i sa facut ekg si glicemia si nu a iesit nimic, precizez ca la spital i s-a luat tensiunea si avea 11 cu 7
dupa 1 zi a facut febra musculara la maini si picioare.
se poate sa fi facut preinfart si sa nu apara in ekg ?????

va rog mult ajutatima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: