nevralgie intercostala de lunga durata

23-11-2008
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca este normal ca de peste 3 ani sa am o nevralgie intercostala unilaterala (stanga). durerile icnep din cosul pieptului si se resimt pe sub san, in partea stanga a toracelui, cateodata si in spate.

Am fost de multe ori la spital pentru ca durerile sunt insuportabile si am zis ca am ceva la inima, dar analizele (EKG si ceva sange, raza la plamani) au iesit ok. Toti doctorii mi-au zis ca e nevralgie intercostala.

Ca tratamente m-am dat cu tot felul de unguente si am luat nurofen, codamin P, cereblex (cred) si durerea nu cedeaza.

Este normal ca nici un tratament sa nu dea rezultate ? Ce recomandati in afara de ce am enumerat mai sus ?

Va multumesc
8 comentarii
0
26-11-2008, ora 17:59
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Nu este normal. Alt medic si extinderea investigatiilor: radiografie de coloana toracala, pasaj esogastroduodenal cu cautarea unei hernii hiatale, ecografie abdomen si pelvis.
0
26-11-2008, ora 18:42
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
am facut si acestea si rezultatele sunt:

Coloana vertebrala toracala fata sau profil: scolioza toracala stinga spatiul T10-T11 diminuat vertebra T12 mai redusa in inaltime cu platouri neregulate modificari mai mici vertebra T11
Coloana vertebrala cervicala fata si profil : vertebra T1 usor rotata spre stinga

ecografie abdomen: Ficat - dimensiuni normale:- lob stang: diametrul antero-posterior: 6 cm; - lob caudat: diametrul anteroposterior: 1.9 cm; - lob drept: diametrul prerenal: 15.5 cm. - contur net, structura omogena; - fara dilatatii de cai biliare intrahepatice; - retea vasculara normala. Vena porta in hil: 11 mm, cu flux prezent hepatopet. Cale biliara principala: 3.5 mm. Colecist: mult destins (8/3.5 cm), cudat infundibular, perete subtire, cu reziduu biliar moderat, fara calculi. Pancreas cu dimensiuni normale, contur net, cu structura omogena. Splina cu axul lung: 10.6 cm, cu structura omogena, fara dilatatii vasculare in hil. Rinichi drept- cu forma, pozitie si dimensiuni normale: 11 cm (ax longitudinal); - cu parenchim de grosime normala- 20 mm, cu ecogenitate normala. - sinus renal- fara dilatatii; fara calculi. Rinichi stang- cu forma, pozitie si dimensiuni normale: 11.4 cm (ax longitudinal); - cu parenchim de grosime normala- 22 mm, cu ecogenitate normala. - sinus renal- fara dilatatii; fara calculi. Fara modificari patologice vizibile echografic in lojele suprarenaliene. Fara adenopatii retroperitoneale. Fara lichid liber peritoneal

Se mai poate un sfat va rog ?
0
02-12-2008, ora 11:45
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
nimeni ? un sfat va rog
0
02-12-2008, ora 19:12
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Modificarile coloanei vertebrale toracale ar putea explica durerea intercostala stanga, sunt modificari semnificative. Sfatul meu este sa va adresati unui medic reumatolog sau eventual ortoped. Tratamentul il vad insa numai medicamentos-antiinflamatorii in perioadele dureroase mai importante-si fiziobalnear. Cum modificarile nu sunt reversibile, realizati ca o sa aveti permanent suferinta, cu perioade mai bunesi mai proaste.
0
03-12-2008, ora 11:11
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
multumesc foarte mult pentru raspuns
0
11-05-2009, ora 01:12
madalina2009
Nu este medic/terapeut
madalina2009
Buna vroiam sa te intreb daca ai scapt de aceasta nevralgie. Si eu ma confrunt cu acele dureri de aproape un an.Spune-mi te rog daca ai reusit si cum sa te vindeci.
Merci
1
11-05-2009, ora 14:18
laddu
Nu este medic/terapeut
laddu
Buna,

Din pacate nici pana acum nu am reusit sa scap de dureri. Au aceeasi intensitate ca in prima zi :)

Merg de 3 luni la inot si simt ceva ameliorare dupa ce ies din bazi si pe timpul noptii. O sa continui sa fac miscare si iti recomand si tie acelasi lucru.

Insanatorsire grabnica
0
08-04-2010, ora 22:18
danyia
Nu este medic/terapeut
danyia
Buna, laddu

Sa stii ca si eu sunt diagnosticata de 16 ani cu nevralgie intercostala ( sunt relativ tanara - am 29 ani), am cam aceleasi simptome ca si in cazul tau, cel putin partea cu sanul, umarul stang, mana si in spate sub coasta...acum vad ca si piciorul de vreun an imi amorteste; mi-am facut analize peste analize care mi-au iesit normale si nu inteleg din ce cauza...dar am inteles ca este pe sistem nervos..este o durere surda si continua dar cand ma enervez imi amorteste toata partea stanga de sus pana jos ( chiar ma feresc de starile astea de nervozitate sa nu cumva sa fac vreo paralizie)...ideea este ca este constanta de atatia ani si m-am obisnuit cu ea, cu toate ca nu este normal. Am facut si fizioterapie dar..degeaba. Probabil ca, fiind o fire sensibila si interiorizata, afecteaza lucrul acesta organismul, nu stiu ce sa spun, oricum, sa traim cu speranta vindecarii.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.