nevralgie, sinuzita sau altceva?

24-04-2015
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Sunt disperata, va rog daca ma puteti ajuta, nu stiu ce sa fac, la ce medic sa mai merg. Am schimbat locul de munca si la o saptamana de la angajare au inceput niste simptome ciudate : 2 zile, dimineata aveam o secretie maro, uscata, in ureche. Ochiul (in dreptul cearcanei de jos )mi s-a batut vreo 3 zile, ulterior s-a umflat- cearcana de jos a ochiului stang, simteam partea respectiva si coltul interior al ochiului reci. Statusem in curent si este si praf de la taiat placi PFL. Am crezut ca asta este cauza si am crezut ca trece, dar nu a trecut. Obrazul, pometele, arcada au inceput sa ma furnice, junghie si sa doara. Urechea s-a infundat. Am racit apoi si am crezut ca asta era cauza, am pus pinosol si in acel moment am simtit de parca cele 2 picaturi puse au ajuns direct in muschiul obrazului cu senzatia de rece si junghiuri puternice. M-am speriat si n-am mai pus. Raceala a trecut dar ochiul si obrazul erau inca umflate.
Am mers la ORL-diagnostic (de pe scaun) nevralgie de trigemen - sa iau 5 zile antiinflamator si trece. Am luat n-a trecut. Din propria initiativa si din disperare am facut radiografie SAF, tomograf la cap si tomograf la ochi. Raspuns - mucocele sinusale si o spondiloza cervicala.
Am mers la medicul de familie - am uitat sa precizez sa intre timp manifestarile s-au inmultit. Am scapat de jungiurile in pomete si arcada dar ploapa superioara de la jumatate spre coltul interior al ochiului se umfla, venele deveneau vizibile, era rece iar zona de cearcana se invinetea, devenea spre negru-maro.
Medicul de familie a spus ca este nevralgie faciala si mi-a dat mydocalm o saptamana si milgama 10 zile. Fata s-a desumflat, dar ochiul inca are probleme. Ploapa superioara se umfla, parca este mai cazuta, de la coltul interior al ochiului, conturul se invineteste, mai ales seara si pielea este lucioasa si uleioasa. Port ochelari si piciorul ochelarului pe partea stanga este din 15 in 15 min gras, umed. La baza nasului pielea se inroseste si ma mananca. Muschiul obrazului parca este mai cazut si inca sensibil, pielea in zona aceea este sensibila. Parca simt ca am ceva inauntru putin deasupra comisurii nasului. Am fost la oftalmolog si a zis ca ochiul nu pare sa aiba nimic.
Am doua luni de cand sunt in starea asta, nu stiu ce sa mai iau si unde sa mai merg. La dermato, la neurologie, iar la orl??
Nu mai rezist la raspunsuri...pare sa fie.sa incercam cu.
Am observat ca daca stau rezemata se intensifica si ploapa de jos se trage in jos, este mai cazuta. Daca am luat paracetamol sinus s-a mai desumflat putin. Dar cat sa mai iau ca am luat 2 saptamani ? Simt mereu ca ma glodeste ceva in ochi, ba la jumatate, ba mai sus, ba la coltul interior. Cand am pus degetul in ochi sa iau daca ar fi fost ceva acolo, parca mi-a luat foc ochiul in locul respectiv, m-a usturat, m-a durut, arsura, intepatura si iar s-a umflat - abia ce era mai bine.
Istoricul meu medical:
- sindromul Perry - Romberg - si imi este teama sa nu recidiveze (am partea dreapta afectata)
- chisturi pe tiroida, mastoza fibrochistica, noduli benigni axiali, ovare micropolichistice, piatra in glanda salivara, polip la fiere.
Sunt din provincie, dar daca imi recomandati un spital sau un medic anume pot sa vin.

Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
24-04-2015, ora 12:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la stomatolog este obligatoriu
sa excluzi orice infectie la radacina dintilor
0
25-04-2015, ora 10:49
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Am fost la dentist, am facut radiografii, am extras o masea cu probleme dar nu a influentat cu nimic.
Nu am specificat anterior ca de cand am aceasta problema transpir abundent noaptea.
Cu 2 saptamani inainte am tinut un tratament cu seleniu si vitimina E. Sa aiba vreo influenta?
0
25-04-2015, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rezultatul dupa extractie o sa se vada cam in 7..14 zile
transpiratia abundenta.. vorbeste despre probleme pulmonare sau la rinichi
asa ca mai faci investigatii
0
26-04-2015, ora 08:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Neaparat un control la neurolog, cu bilet de trimitere.mergi la cel care te-a diagnosticat cu sindromul Parry Romberg.
1
27-04-2015, ora 06:36
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Doamna dr Balcan Anisoara, credeti ca sindromul Romberg poate recidiva? La mine s-a oprit din evolutie la 14 ani si este pe partea dreapta. Oare se poate dupa atatia ani ( varsta actuala 35) sa debuteze iar? Stiu ca afecteaza doar o parte iar problemele mele sunt pe partea stanga.
Am o programare la neurologie, din pacate medicul ce a pus dignosticul nu mai traieste, dar vou incerca sa gasesc pe altcineva la Bucuresti.
Multumes.
0
27-04-2015, ora 19:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sindromul PR este o bola progresiva care la un moment dat se stabilizeaza; dar, ştii cum se spune, exista bolnavi, nu boli.Pentru fiecare om aceeasi boala poate avea evolutii diverse, particulare.E bine sa te vada un neurolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •