nevralgie trigeminala - ce as putea sa fac sa ii ameliorez starea?

07-08-2008
pinklilarose
Nu este medic/terapeut
pinklilarose
Buna ziua!
Matusa mea are 66 de ani si a fost diagnosticata cu nevralgie trigeminala, la doar unul dintre cei 3 nervi, din cate am inteles eu. De cateva luni, obrazul stang i s-a umflat si o doare, in special cand sta intinsa. De asemenea, i-a amortit partea stanga a barbiei, si o doare incontinuu, iar durerea se extinde. I s-au prescris medicamente, insa nu au niciun efect (a luat Bilobil, Stugeron, Neuromultivit, siAspenter). Imi puteti explica despre nevralgia de trigemeni si ce as putea sa fac sa ii ameliorez starea, va rog? Am citit intr-o carte ca ar fi de ajutor usoare loviri in frunte, care ar actiona ca un "masaj al creierului". E adevarat? Va multumesc.
9 comentarii
0
08-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Medicamentele pe care le-ati spus sunt bune, dar nu sunt specifice pentru tratamentul nevralgiei trigeminale. Trebuie Carbamazepina sau Gabapentin, poate si altele. Poate ca nu este obligatoriu, dar un RMN cerebral ar fi bun (neurologul va poate spune).

Multa sanatate!
0
08-08-2008, ora 00:00
pinklilarose
Nu este medic/terapeut
pinklilarose
Daca matusa mea face in acelasi timp si tratament citostatic pt cancer la san cu Endoxan si Farmorubicin ar fi o problema daca ia Carbamazepina sau Gabapentin? A inceput chimioterapia saptamana trecuta si ma gandeam sa nu amestece medicamentele si sa gasim cumva o solutie mai naturista. Oare acupunctura nu ar ajuta?Multumesc mult pentru raspuns.
0
09-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Acupunctura se foloseste pentru nevralgia trigeminala, s-ar putea sa aiba efect.
Carbamazepina interactioneaza cu unele medicamente antineoplazice, Gabapentinul este un medicament mai nou si este mai sigur.
0
12-05-2009, ora 15:30
iulian.ovidiu
Nu este medic/terapeut
iulian.ovidiu
Ciao tuturor, ma numesc ovidiu iulian sunt nou pe acest forum dar sper sa primesc un raspuns in problema mea
D-mnule doctor/doamna, am un diagnostic care pentru virsta mea se zice ca este foarte foarte rar la 24 de ani.
A inceput cu simptome de genul presiune in partea dreapta a fetei cu dureri pe partea capului in spate, fata, centru, simptome de depresie si paranoia totodata, iar la centrul imaginistic de medicina.din constanta un rezultat RMN o fost de genul, sinuzita cronica maxilara dreapta, ingrosarea mucoasei drepte.
Ma rog mi sau dat ceva medicamente de genul fluxumoacil...remotiv...nam simtit nici un relief
Am mers in marea britanie pentru o scanare mai complecta la un centru NHS si mi sa dat o posibila Nevralgie Trigeminala, totodata mi sa dat un Carbamazepin luindul de 1 sapt si parca ar fi un pic ok
Intrebarea mea este de ce..sau cum pot sa am acest diagnostic..la aceasta virsta, care sunt cauzele sa apara asa dintro data..ma rog sufar de 7 luni deja de asa ceva si a inceput fara sa ma astept.
Totodata este normal sa am senzantii de depresie si paranoia de la NT

Orice sfat sau raspuns este de ajutor
Multumesc
0
04-03-2011, ora 10:53
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
Buna ziua, as avea si eu o problema si sper ca ati puta sa ma ajutati.
Tatal meu are 60 de ani si de aproximativ 13 ani este diagnosticat cu nevralgie esentiala de trigemen stg. A urmat diverse scheme terapeutice(carbamazepina, medrol, amitriptilina, analgezice), infiltratii cu xilina, acupunctura, alcoolizarea ggl Gaser fara nici o ameliorare. De aprox 2 ani crizele s-au accentuat.
A efectut RMN cerebral in 2001, 2003, 2005 in care s-au evidentiat leziuni demielinizante cu aspect stationar, cu diametru de 2-7 mm localizate parietal bilateral si in mezencefal pe partea dreapta. In plafonul ventriculilor laterali se vizualizeaza leziuni cu aceleasi caract de 2-3 mm. Calibrul moderat marit si traiectul a bazilare, cu traiect sinuos, in raport intim cu originea aparenta a nv trigemen stg.
Ex neurologic este normal. S-a exclus dg. de SM
Ar putea aceste leziuni demielinizante sa fie cauza nevralgiei de trigmen? Daca asta ar fi cauza, operatia de decompresie microvasculara care i s-a propus, ar putea avea succes? Ar ameliora simptomatologia?
Care ar puta fi cauza acestor leziuni demielinizante? Se pot intalni si la persoane sanataose?
Va multumesc anticipat!
0
16-02-2012, ora 13:14
stela51
Nu este medic/terapeut
stela51
am nevralgie
0
16-02-2012, ora 14:49
stela51
Nu este medic/terapeut
stela51
Buna ziua, am 60 de ani si am nevralgie de trigemeni de 10 ani. Am simptome destul de grave, dureri ascutite, tremuraturi sau mai bine zis scurcircuite tot timpul este groaznic, cind vorbesc se contracta muschi fetei, imi este rusine sa ies in lume.Am facut tratament medicamentos fara nici un rezultat.Am facut un RMN la spitalul Bagdasar iar diagnosticul este; un vas de singe atinge radacina nervului trigemeni.Am fost propua pentru operatie deschisa, dar am inteles ca este foarte riscanta sau chiar fatala. Mai nou exista un tratament prin radiochirurgie cu raze GAMMA KNIFE. As dori foarte mult sa stiu daca cineva in tara asta a facut acest tratament si cum se simte, mi-ar fi de mare folos. va multumesc.
0
12-05-2015, ora 18:02
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
In nevralgia trigemenala durerea persista de la 2 secunde la 2 minute. Daca o doare continuu nu este nevralgie trigemenala. Recomand Carbamazepina sub supravegherea unui neurolog daca intr-adevar este nevralgie.
0
26-07-2017, ora 00:24
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Alexis951..in nevralgia de trigemen exista dureri in continuu.iti pot confirma asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: