Nevrita optica retrobulbara

06-02-2018
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Buna ziua, saptamana trecuta luni, m-am trezit cu vedere incetosata la ochiul drept, am observat cand am vrut sa ma machiez. Marti am mers la un doctor oftalmolog, mi-a spus ca nu apare nimic ochiul si fundul ochiului are aspect normal, si sa revin pentru corectie. Am mai mers si la un alt doctor sa mai cer o parere, dupa primele investigatii acelasi raspuns, nu am nevoie de ochelari, ochiul si fundul ochiului se prezinta foarte bine, dar am mai efectual si un camp vizual, macula si nerv optic. Mi-au aparut unele dereglari la campul vizual, la ochiul drept, de aceea mi-a prescris sa efectuez si analiza PEV-urilor.

Dioprii: Or: Avg +1, Se +0.88, cyl -0.25m ax 125, Ol Avg +0.75, Se + 0.63, cyl - 0.25, ax 71.
Tod 14 mmHg noncontact fara ttt, Tos 13 mmHg noncontact.
examen pol anterior: Ao conjunctive transparente fara secretie RFM prezent, ao pupila reflexiva, centrala, rotunda, ao motilitate prezenta in toate cadranele, ao cristalin transparent, od rapd cu un punct de opacitate sub, post. simt cromatic os normal usor desaturat la rosu verde - la cartea cu cifre si litere mi-a facut fost greu sa observ unele caractere.

Foao cu dilatare papila plana contur pastrat excavatie cu rap c/d od 0.2 si os 0.2 artere si vene cu aspect normal, macula cu reflex foveolar retina pol posterior fara modificari subtire cu vizibilitatea desenului coroidian.

Refractie od 0dsf -0.25 dcyl as 112, os 0dsf 0dcyl ax 0. Se efectueaza cv otopol full, ao od scotom paracentral nazal ao mici scotoame periferice nesistematizate nazal, oct macular od grosime si structura normala, oct noao rnfl in limte normale.

Diagnostic de trimitere: OD suspiciune nevrita optica retrobulbara
Istoric: AVOD: 0.63 fc nc AVOS 1 fc, Exam pol ant AO normal OD usor RAPD, simt cromaticod desaturare la rosu si verde usoara, FOAO normal cv od scotom paracentral nazal

Pattern PEV
Se realizeaza Pattern PEV AO-REtiport – roland consult cu electrozi gold cup midline. 1, 0 deg - P-VEP latenta P100: OD 135, 0 ms amplitudine P100 : 4, 81 microV P-VEP latenta P100: OS 111, 0 ms amplitudine P100 OS: 22, 1 microV 15 min – latenta P100 P-VEP OD –145, 6 ms amplitudine P100 : 4, 84 microV P-VEP latenta P100: OS 115, 1 ms amplitudine P100 OS: 30, 4 microV
Flash PEV1, 4Hz
latenta P2: OD 120, 2 ms amplitudine P2 5, 43 microV latenta P2 :OS 90, 2 ms amplitudine P2 3, 74 microV

Concluzii
Pattern PEV pe OD la 1 grad si la 15 min : unda P100 este de latenta crescuta si cu amplitudine scazuta, iar la OS unda P100 la 1 grad si 15 min de amplitudine si latenta normala, sugestiv pentru o disfunctie a nervului optic OD, nevrita optica retrobulbara faza acuta. La stimularea Flash PEV, la AO latenta si amplitudinea undei P2 sunt in limite normale cu o usoara asimetrie interoculara din punct de vedere al morfologiei.

Din spusele doamnei dr. 75% este vorba de o scleroza multipla, pentru care trebuie sa fac neaparat un RMN si sa vad un dr. neurolog, de aceea mi-am si efectuat o programare la un dr zilele astea.
Am trecut si printr-o perioada de 3 saptamani destul de stresanta cu examen si cautarea unui job.

Mentionez ca am avut mereu o vedere buna, fara niciun fel de problema, alte simptome nu au fost, decat uneori oboseala in ochi. Am varsta de 27 de ani. Am inceput sa iau azi Epinerv si supliment alimentar cu vitamina B - Beviplex N.

Care sunt motivele? Cat de grav este? Sunt se trateaza? Mai am nevoie de o parere deoarece totul este asa brusc si nu imi vine efectiv sa cred. Va rog ajutati-ma cu un sfat deoarece sunt socata.
5 comentarii
0
08-02-2018, ora 16:05
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Nevrita optică nu înseamnă neapărat scleroză multiplă. Sunt șanse 50-50%. Într-adevăr, e nevoie de un RMN. Vă doare in spatele ochiului când îl mișcați?
0
14-02-2018, ora 19:30
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Nu nu am dureri.

Am efectuat RMN-ul. A iesit ok cu exceptia:modificari inflamatorii sinusale etmoidale si maxilare - chist retentiona/ mucocel maxilar drept. Acumulare lichidiana de aprox 15 mm inchistata in recesul inferior ak sinusului maxilar drept si in mai mica cantitate la nivelul peretelui intern al sinusului maxilar drept. Ma puteti ajuta cu o interpretare?
Poate afecta acest lucru si vederea?
Multumesc!
0
03-01-2019, ora 07:14
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Revin la acest mesaj, deoarece in sept am mai efectuat un RMN(pe 3 zone de coloana), iar rezultatul a fost iar unul bun, nu se observa absolut nimic referitor la scleroza multipla. Am continuat tratamentul cu B uri si vitamina D, din martie pana in iulie vedeam perfect( s-a pus totul pe seama lipsej de vitamine si din cauza stresului). Totul ok, pana cand acum 3 zile, surpriza: vad in ceata cu celalalt ochi.Ce se intampla?:(
0
26-01-2019, ora 07:26
mire00
Nu este medic/terapeut
mire00
buna ziua, in urma contultatie la oftalmolog am primit acelasi diagnostic suspect de nevrita optica retrobulbara. Rezultatul RMN a fost ''ETAJ INFRATENTORIAL- Chist arahnoidian retrocerebelos paramedian stanga de 12/8mm, in rest, spatii subarahnoidiene de la nivelul fosei craniene posterioare cu aspect normal; amigdale cerebeloase in pozitie normala; absenta anomaliilor de semnal decelabile la nivelul trunchiului cerebral sau /si emisferelor cerebeloase; ventricul IV cu talie si topografie normale.
ETAJ SUPRATENTORIAL- Spatii subarahnoidiene de la nivelul bazei si convexitatii cu aspect normal; nuclei bazali, capsula interna, corp calos, talamus fara anomalii decelabile; cortex fara modificari de morfologie si intensitate a semnalului; prezenta a 4 leziuni infracentimetrice in hipersemnal T2 si FLAIr, negadolinofile, fara restrictie pe harta ADC, la nivelul substantei albe subcorticale situate astfel: 2 parietal dreapta, una parietal stanga si una la nivelul jonctiunii P-O stanga, cu aspect de leziuni demielinizante nespecifice- necesita incadrare in contexct clinico-biologic structuri mediane in pozitie normala, sistem ventricular cu forma si dimensiuni normale, fara anomalii de circulatie a LCR evidentiabile.
REGIUNE SFENOIDALA- Loja selara cu dimensiuni normale; glanda hipofiza si tija pituitara cu pozitii si dimensiuni normale, fara anomalii de semnal decelabile; sinus cavernos si artere carotide interne intra- si supracavernoase simetrice; cisterna optochiasmatica cu aspect normal.
ORBITE SI MASIV FACIAL INFERIOR- Sinusuri paranazale si celule mastoidiene cu dezvoltare si pneumatizare normale; continut orbitar fara anomalii decelabile.'' as dori sa-mi spuneti cat de grav este si ce tratament trebuie urmat. Multumesc
0
03-10-2020, ora 18:15
OctavianH
Nu este medic/terapeut
OctavianH
Buna ziua.ce a-ti rezolvat ?vi s a gasit un diagnostic?am si eu o problema de genul mi se repeta la cateva luni aceste episoade de nevrita.si analize curate de 2 ani de zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: