Nevroza de conversie (tulburare conversiva)

27-04-2007
diana-alina
Nu este medic/terapeut
diana-alina
Buna tuturor,
De aproape un an de zile am o nevroza, mai precis afonie isterica(vorbesc foarte ragusit).Am fost la doi psihologi, am facut hipnoza si psihoterapie, dar degeaba..vocea mea nu-si revine.Vreau sa precizez ca daca vorbesc in soapta sau daca plang vorbesc normal(cu vocea mea), insa acestea sunt singurele dati cand imi aud vocea.Am vorbit cu un medic homeopat de curand care mi-a prescris un tratament naturist(IGNATIA)..intrebarea mea e daca ajuta homeopatia in astfel de cazuri, daca ma voi recupera din aceasta problema sau voi ramane asa pe viata.Sunt in strainatate acum iar amandoi psihologii la care am fost mi-au spus ca imi va trece cand voi merge in Romania si imi voi revedea familia..e posibil?
Multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri.
Numai bine!
2 comentarii
0
27-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
aha, deci ai momente si cand nu vorbesti ragusit... foarte interesant.
cu alte cuvinte exista un mecanism inconstient care mentine aceasta raguseala...
ei bine, la fel este posibil ca o situatie care sa te 'atinga' puteric sufleteste, sau reintoarcerea in locuri si intre oameni intre care nu ai fost ragusita, e posibil sa faca minuni...

si nu in ultimul rand, nu renunta la ideea de a sta de vorba si cu alti psihoterapeuti. Eventual din romania (stiu eu ce zic). Pana la urma nu conteaza ce iti "zice" terapeutul, ci increderea pe care ti-o sugereaza (sau pe care i-o acorzi) ca ati putea avea o relatie terapeutica profunda, care sa te aduca acolo unde ai fost inainte: o persoana cu voce normala...
0
27-04-2007, ora 00:00
diana-alina
Nu este medic/terapeut
diana-alina
da, am momente si ma mir si eu cum e posibil..mi se mai intampla de ex. sa vorbesc normal si cand ies cu prietenii(nu tot timpul in care suntem impreuna, dar in general da) insa la telefon, acasa, la munca sau la cumparaturi imi pierd vocea..dintr-o propozitie se aud doar cateva cuvinte.Ma simt frustrata, slaba ca persoana..mi-e ciuda ca nu pot sa-mi controlez propriul organism, si mai ales mi-e foarte frica sa nu raman asa, fiindca a trecut deja aproape un an de cand a inceput.
Voi incerca totusi tratamentul homeopat(mi l-a trimis mama de la un medic din Romania), iar daca nu ma ajuta, va voi urma sfatul si voi merge la alt psihoterapeut cand voi ajunge acasa.
Va multumesc pentru sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tulburarea conversiva

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: