nisip la rinichi

08-04-2008
Catallina
Nu este medic/terapeut
Catallina
de doi ani stiu ca am nisip la rinichi.am urmat u tratament pt ca aveam dureri insuportabile.am facut un ecograf de curand si am fost informata ca am la rinichiul stang(de care eu nu stiam )mai mult nisip decat la dreptul.Doctora respectiva mi-a spus ca nu are inportanta ca in tp se elimina.dar cum?Inca mai am dureri(rar).Intrebarea mea este daca este grav sau nu.trebuie sa mai aflu si alte pareri pt ca eu nu prea sunt sigura ca este in regula.nu vreau sa ajung la stadiul de a-mi pierde rinichiul(sau ambii), va multumesc
2 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
buna.Parerea mea e ca trebuie sa bei ceaiuri diuretice sa elimini nisipul, nu trebuie sa bei apa de la robinet sau sucuri acidulate.
0
12-09-2010, ora 22:38
radutudor
Nu este medic/terapeut
radutudor
In urma unei ecografii abdominale si pelviene m-i sa descoperit "nisip" la ambii rinichi. In ce consta tratamentul acestei afectiuni ? Mentionez ca am destul de rar usoare dureri la rinichiul sting. Care este riscu de transformare a nisipului in "piatra" ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  •