Nitritii si leucocite la ex.de urina

08-02-2007
Cocody
Nu este medic/terapeut
Cocody
Sunt insarcinata in luna a IV a. Am facut ex. de urina in luna a II a si am nitriti si leucocite prezenti.
As dori sa stiu din ce cauza apar nitritii, daca lucocitele semnaleaza o infectie si daca toate acestea afecteaza dezvoltarea copilului.

Va multumesc.
4 comentarii
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
rezultatele sumarului de urina din luna a doua au fost vazute de medicul de familie sau de medicul ginecolog? pentru ca ele atrag atentia asupra prezentei unei infectii urinare. in timpul sarcinii infectiile urinare sunt frecvente si se recomanda tratarea prompta a acestora. teoretic orice infectie in timpul sarcinii prezinta un risc potential in dezvoltarea fatului si trebuie tratata, putand sa fie chiar cauza de avort sau nastere prematura. iti recomand sa repeti sumarul de urina si sa mergi cu rezultatele la medicul de familie pentru interpretare si recomandarea tratamentului. iti doresc multa sanatate si tie si bebelusului! sa auzim de bine.
0
08-02-2007, ora 00:00
Cocody
Nu este medic/terapeut
Cocody
Va multumesc foarte mult d-na Dr. Craciun Anca.
Analizele au fost vazute de medicul ginecolog care
ma ingrijeste la o clinica cu plata.Dumnealui mi-a spus la fel :
sa repet ex. de urina, dar nu s-a grabit sa-mi dea inca un tratament.
Mentionez ca eu ma simt bine si nu am avut niciodata vreo
problema in sfera genitala sau a cailor urinare.
Sper ca totul sa fie bine.
Inca o data va multumesc pentru raspuns.
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Cu multa placere si iti doresc nastere usoara, asta asa, ca de la mamica "incepatoare" la viitoare mamica :)
0
04-06-2014, ora 16:51
oanita24
Nu este medic/terapeut
oanita24
Buna ziua, sotul meu are problema renale mai exact a fost operat la rinichi pentru chisturi asta in urma cu 7ani inca mai are chisturi a facut creatinina serica care este 1.27 si examen urinar unde leucocitele sunt 75 IAR nitritii 2+ va rog din intima daca puteti sa-mi spunti despre ce este vorba si ce este de facut? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: