Nod in gat

20-10-2017
Cosmii
Nu este medic/terapeut
Cosmii
Bună ziua! Am și o întrebare, de câteva zile simt un nod în gât care mă deranjează foarte tare, am facut un atac de panica, m-am speriat ca mi-a ramas ceva in gat, si din cauza asta ar fi, cum as putea scăpa de el?Am fost si la Medicul Orl mi/a spus ca nu am nimic in gat si ca este de la atacul de panica, va rog din suflet spuneti-mi cum sa procedez cu acest nod in gat care mă deranjeaza si ma sperie, uneori imi da senzatia ca ma inec si simt muschii gâtului foarte tari..imi este frica să si mânanc.. Ma gandesc la acest nod mereu, si mai rau este, spune-ti-mi cum sa scap de el? Ce sa fac? Si pe deasupra simt si gatul uscat, oricat beau apa este uscat
2 comentarii
1
21-10-2017, ora 11:28
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Buna,
1) Ai verificat la medic si daca ai probleme cu tiroida?
2) Daca nu ai astfel de probleme, invata cateva exercitii de relaxare si de respiratie (evetual cu un psihoterapeut), sa iti destizi muschii gatului si, f. imp.:
3) Evita sa iti verifici starea gatului (adica, nu bea apa si nu inghiti in sec decat cand e nevoie, nu ca sa verifici daca mai ai acolo nodul)
4) De la panica/anxietate saliva devine mai vascoasa si atunci gura se simte uscata iar cand inghiti e mai dificil
5) Invata sa iti controlezi si sa iti previi atacurile de panica (again, psihoterapia functioneaza!)
Calm si succes!
0
21-10-2017, ora 13:17
Cosmii
Nu este medic/terapeut
Cosmii
Multumesc mult pentru sfaturi! O zi frumoasă!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •