nod in gat

31-07-2010
thewasters
Nu este medic/terapeut
thewasters
de 1 an am un nod in gat pe care nu reusesc sa il inghit..nu e este doar o senzatie, e ceva depus acolo, pot sa si scuip, e o flegma alba si imi sta exact in locul in care inghit. iar dimineata ma deranjeaza cel mai rau. la exudat faringian nu mi-a iesit nimic iar medicul orl s-a uitat in gat cu o lanterna si a zis ca nu se vede, mi-a dat odata un tratament pt sinuzita cu antibiotice si tot nu s-a trecut. as vrea sa fac gargara cu ceva ceaiuri dar nu stiu cu ce.
8 comentarii
0
31-07-2010, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba despre o faringita.iritativa.. ( hipofaringele si gura esofagului.. iritate de la refluxul gastroesofagian)
un consult La gastrologie
regim alimentar fara acidulate, acru si citrice
inhalatii si gargara dupa fiecare masa
Vit a uleioasa pusa in nas cate 5 pic seara la culcare
ACC 200 3 pe zi..
o sa te ajute mult !
0
31-07-2010, ora 14:52
thewasters
Nu este medic/terapeut
thewasters
va multumesc mult. chiar mi-a iesit in sange helicobacter pilori si cred ca din cauza asta am acest reflux.
0
31-07-2010, ora 17:40
dya_it
Nu este medic/terapeut
dya_it
de jumatate de an aproximativ am pe partea stanga o mica durere care pleaca de la ureche si coboara pe gat si ajunde aroape de umar...am ameteli, imi amorteste uneori mana stanga, ma furnica buricile degetelor de la mana, uneori chiar ma ustura si simt o greutate ce apasa dar nu mereu in fine de jum.de an ma simt schimata nu ma mai simt eu...cum pot face oare despre ce este vb ca, am facut analize dar inca nu am ajuns la un endocrinolog...e vorba despre glanda tiroida!tinand cont ca mama mea a inceput la 22 de ani sa sufere de aceasta problema, multi spun ca se tranzmite...va multumesc si astept raspuns dac se poate !
0
01-08-2010, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dya.
cel mai putin probabil sa fie de la tiroida,
1. poate fi de la coloana cervicala ( reumatologie)
2. de la o neuralgie( la neurologie)
3 trebuie facut. un fund de ochi la Oftalmolgie
4. consult ORL pentru a vedea ureche asi faringele
0
02-08-2010, ora 17:21
dya_it
Nu este medic/terapeut
dya_it
ciao!multumesc frumos ma gandeam ca nu mi se va raspunde, !dar ma simt poate mai usurata atunci cand primesc cate un sfat o parere mai ales de la un medic!ms dn.Valeriu!am uitat sa specific ca uneori fac ochii mici ma ustura de vre_o 2 saptamani, ametelile cand si cand ma iau, !(d.ex:...akum stau bine rad akum ma simt rau de parca cad din picioare!!oricum mi sa spus la ORL ca am o infectie care nu ma lasa sa respir si nici sa simt mirosurile!am ca un dop!orikum mi sa dat ceva picaturi (ELTAIR)si o apa de mare care ma ajutat sa respir pt putin tymp mai bine dar m revenit la aceeasi problema, simt ca ma sufoc nu am aer!e probabil sa fi facut o nevralgie puternica?oricum factorul reumatismal il am de la 16 ani, si din analize e percentual destul de avansat!are legatura cu aceste ameteli puternice...as vrea sa styu unde ma pot duce c m-am saturat sa umblu din medic in medic si sa ma simt la fel!multumes frumos!

diana/(italia)
0
02-08-2010, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai sus.. am scris punctual. la ce medici tre sa ajungi !
Cand ajungi in Romaniea?
0
02-08-2010, ora 17:52
dya_it
Nu este medic/terapeut
dya_it
nu ajung prea curand!probabil in iarna sau vara viitoare dar ma voi trata aici!multmesc de sfat!
0
05-01-2018, ora 19:26
Mario114
Nu este medic/terapeut
Mario114
Buna seara, de 2 zile am o flegma in gat pe care nu o pot elimina si cand vorbesc imi urca pana sus si daca vorbesc ma inadusesc cand vreau sa o elimin blocheaza ceva si nu pot
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea atenției - probleme de concentrare (la adult)
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  •