Nod in gat, ameteala

04-02-2017
puchitel
Nu este medic/terapeut
puchitel
Buna ziua,
Am de cativa ani un nod in gat care nu m-a deranjat pana acum deoarece raspunsul medicilor a fost ca am lipsa de calciu. Insa de vreo saptamana am ameteli, vajait in urechi si simt un miros urat al gurii. Plus paltipatii slabe si nu foarte dese. In plus, nodul pare ca s-a marit, oricum gatul il simt incarcat. Am avut in aceasta saptamana si dureri de cap nu foarte mari, dar sacaitoare. Mai precizez ca am 45 de ani si ca de un an de zile menstruatia este mai mult absenta. Control ginecologic la zi, fara probleme remarcabile.
Ma gandesc la probleme de tiroida care provin de la posibila menopauza. Este posibil? Va rog ajutati-ma cu un sfat. Ce ar trebui investigat?
Multumesc pentru ajutor.
4 comentarii
0
06-02-2017, ora 21:49
Dr. Popa Alexandru Dorel
Medicina generala
Dr. Popa Alexandru Dorel
Buna Seara. Ce analize ati facut pana acum?
0
06-02-2017, ora 22:57
puchitel
Nu este medic/terapeut
puchitel
Buna seara,
Doar analizele anuale care indica nivelul colesterolului care a iesit usor marit(206), acid uric, bilirubina, electroforeza proteinelor serice, glucoza serica. Si controlul ginecologic cel de la 6 luni obisnuit(papanicolau, ecografie) care au iesit in regula. Am avut diagnostic de amenoree secundara si medicul mi-a prescris duphaston.
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Roxana
0
07-02-2017, ora 20:05
Dr. Popa Alexandru Dorel
Medicina generala
Dr. Popa Alexandru Dorel
Buna Seara, Ganglioni limfatici cum sunt?
0
07-02-2017, ora 22:14
puchitel
Nu este medic/terapeut
puchitel
Buna seara,
M-am palpat, sunt ok. Nu este umflat nimic si nici nu doare absolut nimic in zona.
Roxana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •