Nod in gat cu dureri de urechi

03-03-2018
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua,
De acum circa 3 sapt am inceput sa am dureri in gat (nimic altceva). Am fost la medicul de familie, mi-a dat ceva produs homeopat Belladonna si un sirop Biosept. Netrecandu-mi, ba mai mult au inceput din cand in cand si niste dureri de urechi, m-am prezentat din nou si mi-a dat acum: FluEnd pt supt si Flamexin. Acum, la o saptamana, gatul nu ma mai ustura, am in schimb senzatia ca am ceva in gat si, in special la rece, ma mai dor urechile si parca si capul trecator, dar rar. Consultul a 2-a oara a fost: ascultare plamani (a auzit doar ceva putin de tot), s-a uitat in gat (putin iritat, dar amigdalele nu-s umflate) si urechi (dreapta iritata, cel mai probabil de la betisoare).
A zis ca nu e de antibiotic pentru ca nu am simptome pt. asa ceva. Ar trebui sa mai fac ceva investigatii (ex.: exudat faringian ?)? Multumesc.
3 comentarii
0
04-03-2018, ora 00:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
UN medic ORL decide ce investiagtii trebuie facute
restul e asa, , , bajbaieala
Ai citit ce sa mia scri pe forum depsre asta???
legat de un reflux gastro-esofagian si greseli in alimentaite ?
0
04-03-2018, ora 15:41
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
"corect " ce anume e corect ?
Am mai citit, insa nu am gasit nimic concret legat de " reflux gastro-esofagian si greseli in alimentaite" corelate cu nod in gat si dureri de urechi - poate sunteti de treaba si imi spuneti dvs.. Multumesc.
0
04-03-2018, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 corect probleme de gat, ans urechi..se trateaza doar la ORL
El si decide.. daca e cazul de investigatii sau nu
2 probleme cu alimentatia e simpla
sunt persoane la care tractul digstiv nu tolereaza acru, a cidulat, citric, otet, lamai...
si nici un medicament din lume nu proate proteja gatul de acidul gastric
asa ca se trateaza refluxul la gastrologie, se tine regim corect alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.