Nod in gat de cateva luni

12-05-2017
petru_82
Nu este medic/terapeut
petru_82
Buna ziua Dl.Doctor ! Am 35 ani, nu mai fumez (am fumat ocazional), beau rar doar bauturi usoare (bere, vin), fara probleme medicale in trecut.

Subiectul este des discutat si am citit destul de mult despre acest lucru insa ma nelinisteste faptul ca a trecut ceva vreme si nu m-am vindecat.

Am o senzatie de nod in gat ca un fel de incordare, corp strain uneori localizat inainte de stern (in lingurita), dar se deplaseaza uneori si in stanga sau dreapta iar cel mai enervant este in zona cricotiroida unde cand apas mai tare cartilagiu simpt si o senzatie de durere ca un nerv lezat. Aceste senzatii nu sunt permanente, seara de exemplu aproape ca dispar complet, noaptea nu simpt nimic iar cand mananc nicio problema.

Am facut eco la tiroida si mi-a zis ca e normala (doar cateva chisturi mici dar sa nu-mi fac griji), analizele la sange normale, (TSH normal).

La ORL prea multe nu avea ce sa-mi spuna, dupa un consult general deviatie usoara de sept, rinita si sufar de sinuzita uneori dar momentan nu aceasta este cauza.

La gastro nu am fost insa m-am autodiagnosticat cu reflux deoarece imi venea o data pe saptamana lichid in gura si stomacul "lucra" cam mult dimineata.

Acum iau controloc una pe zi si sunt atent la regim.

Senzatia nu a disparut insa ma ingrijoreaza si ca acel cartilagiu e sensibil la atingere doar cand am nodul. Este normal acest lucru in cazurile de Globus ?

Ar mai trebui sa fac alte investigatii?

Sunt anxios dar nu exagerat iar aceasta senzatie am descoperit-o prima data acum 3 ani, apoi doar ocazional pana recent. Dar acum ma tine de 4 luni de zile cu intensitati diferite.

Ar fi foarte util ca cei care sufera de aceasta senzatie sa revina cu noutati, deoarece observ ca cei care au primit sfaturi nu au mai revenit cu un raspuns la cum se simpt.

Va multumesc !
5 comentarii
0
12-05-2017, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pentru sanatatea mentala a omului..fara studii medicale.. este forte important sa NU citesca articole medicale si sa NU se palpeze si autoexamineze
2 problemele gastro-intestinale afecteaza organismul prin 2 cai
Una este refluxul gastro-esofagian in somn.. când acidul gastric irita faringe, amigdale si duce la iritatii, spasme musculare..s.a
Doi este digestia proasta, malabsorbtia intestinala care duce la un sange de calitate proasta, o circulatie proasta in corp..si de aici multe probleme la distanta
inclusiv depresii..s.a. simptome de circulatie cerebrala proasta
0
12-10-2017, ora 16:05
petru_82
Nu este medic/terapeut
petru_82
Buna ziua Dl Doctor, revin dupa ceva timp cu un raspuns.

Senzatia de nod in gat a disparut complet dupa un timp insa alte senzatii neplacute au aparut si incep sa-mi pun serios intrebarea daca nu sunt toate pe fond nervos si ma preocupa prea mult aceste probleme.

In ultima perioada nici macar senzatia de reflux nu mai exista, m-am abtinut de la unele alimente interzize insa ma imbalonez foate tare dupa masa, in special dupa amiaza spre seara.
Senzatia este de balon si apasare in piept, respiratie greoaie ca si cum nu pot trage aer complet in piept si un mic deranj sub stern.
Bolboroseli, gaze si crampe.
Simptomele dispar daca iau un redigest si carbune.

Am fost la Gastro la o clinica privata, mi-a pus o serie de intrebari + ecograf unde a iesit totul bine cu exceptia gazelor intestinale, test Helicobacter negativ...
La final mi-a recomandat probiotice, carbune si redigest... un pic superficial dupa parerea mea.
M-a asigurat in schimb ca nodul in gat este 100% pe sistem nervos, din cauza refluxului nu este posibil decat in cazuri cronice...

Ceea ce ma sperie este dificultatea in respiratie cand ma imbalonez si durerea usoara sub stern dupa ce mananc mai mult.

Simptomele le am cam de 2 saptamani, zilnic !
0
12-10-2017, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dificultatea in respiratie cand ma imbalonez
Asta se explica foarte simplu, NOI respiram cu diafragma, muschii diafragmei se trag in jos se formeaza vid in cutia toracica si aerul pasiv intra in plamani
cand ai balonari.., gazele apasa diafragma in sus..si nu permit inspiratai completa
asa ca renunta la toate lactatele, citrice, alte frcute care fermenteaza
0
08-11-2017, ora 09:54
petru_82
Nu este medic/terapeut
petru_82
Buna ziua !

Revin cu noutati si sper sa fie ultimele.

- Senzatia de nod in gat a disparut complet
- Refluxul este foarte rar spre deloc, cel putin nu-l simpt si nici nu am arsuri in gat
- Senzatia de balonare persista in special dupa masa de pranz spre seara si se ameleoreaza doar cu redigest sau daca stau linistit
- Dimineata imediat dupa trezire simpt cum abdomenul lucreaza (bolboroseli si zgomote) insa micul dejun il pot lua fara probleme
- Scaun constipat alternat cu moale (uneori diaree dar foarte rar), incomplet si des (3-4 ori pe zi)
- Hemoroizii sunt si ei prezenti insa nu sunt durerosi.
- Dureri difuse, crampe abdominale pe tot parcursul zilei in partea de sus a abdomenului
- Seara nu am absolut nimic si nu ma trezesc din somn din cauza problemelor.

Aceste simptome le am de aproximativ 2 luni zilnic.

Dupa cum am zis mai sus am fost la medic insa nu stiu ce as putea face sa dispara complet si ce investigatii ar mai fi de facut.

Regim nu tin dar sunt atent ce mananc, problema este ca ma balonez imediat dupa masa si apar durerile, apoi abia dupa ce dispar mai pot servi cate ceva.

Am avut si perioade scurte de o zi doua in care m-am simtit mai bine dar in mare parte persista.

Multumesc !
0
08-11-2017, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigatii serioase si tratament la Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •