nod in gat de cateva luni

30-05-2013
Mihai233
Nu este medic/terapeut
Mihai233
De cateva luni tot am un nod in gat..problema e intermitenta cateodata apare si cateodata dispare, se accentueaza in special dupa ce fumez. Problema e ca mi-am bagat degetul pe gat sa vad ce ma deranjeaza si am simtit ceva in josul gatului cam pe la marul lui adam, cred ca este o fasie de carne moale, exact pe mijlocul gatului si cred ca de aceea ma jeneaza...astept raspuns..multumesc anticipat
4 comentarii
0
31-05-2013, ora 08:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se numeste Epiglota !!!
inainte de a studia propriul corp
pune mana pe atlasul de anatomie si studiaza anatomia normala
0
31-05-2013, ora 12:14
Mihai233
Nu este medic/terapeut
Mihai233
va multumesc...eu am crezut initial ca este ceva suspect (carcinom), Dar acum ca ma-ti lamurit aveti idee de ce acest nod in gat persista? Nu este dureros..nici la inghitire nu expectorez nimic dar e putin cam iritant. Din pacate nu sunt asigurat ca sa ma pot duce la un control...iar pana fac rost de bani pentru niste investigatii la privat mai dureaza. Dupa ce fumez sau sunt nervos si mi se ridica tensiunea atunci nodul in gat se intensifica cel mai tare.. Problema persista din luna noiembrie. Mentionez ca ultimul an a fost o perioada stresanta pe tema financiara. Daca ati putea sa-mi dati un probabl diagnostic din cele mentionate mai sus v-as fi foarte recunoscator...multumesc!
0
02-06-2013, ora 21:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu aveti nimic la tiroida (trebuie o ecografie la tiroida care oricum se face cu plata), poate fi o anxietate incipienta.
Posibil sa mai aveti si alte simptome de anxietate.
0
03-06-2013, ora 23:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasiti explicatii cum problemele gastrice irita faringele
fumatul... si bauturile acidulate...la fel...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •