nod in gat, lipsa de aer, balonare

31-03-2018
problema4ani
Nu este medic/terapeut
problema4ani
In urma cu 4 ani am inceput sa simt constant un nod in gat, din ce imi aduc aminte, acest moment este foarte apropiat de momentul in care mi-am pus un pivot la una din masele. Desi incomoda, aceasta senzatie nu era foarte deranjanta.

Acum 1 an (aprox oct nov 2016), in urma unui atac de panica, ramanand fara aer, am fost la medicul pneumolog care mi-a recomandat Foster. Am urmat tratamentul, iar lucrurile au fost mai in regula.

In luna august 2017, am facut endoscopie pentru a afla daca este ceva in gat si astfel am descoperit existenta helicobacterului. Am urmat tratament cu claritromicina si cu amoxicilina.

Dupa acest tratament, am inceput sa ma balonez foarte tare, senzatia de nod in gat s-a accentuat
(analizele de tiroida au iesit in regula), iar lipsa de aer este din ce in ce mai constanta. (am renuntat la fumat din septembrie 2017)

Am fost iarasi la medicul pneumolog si mi-a recomandat iarasi Foster.
Acum 2 saptamani, in urma unei noi vizite la medicul gastroenterolog, am inceput sa iau iarasi antibiotic., dar senzatiile tot nu s-au diminuat.

Nu stiu ce analize sa mai fac pentru a descoperi ce este in neregula.

Mentionez faptul ca sunt barbat si am 28 de ani.
3 comentarii
1
31-03-2018, ora 16:07
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Deci, din 2008 anxietate atacuri de panica si tot tacamul ( am diagnosicat asta in 2012, ma rog, partial am rezolvat treaba ).

Simptomele care m au dus la spital atunci au fost lipsa aerului, nod in gat, durere abdominale ( intepaturi si greata )

Dupa ani de investigatii organice, nimic, am ajuns la psihiatru, cipralex si s=a rezolvat problema in mare

Luna trecuta dupa o perioada fff stresanta, o amigdalita si o candida bucala, m au apucat simptomele, balonare, intepaturi in stomac, nod in gat

Investigatii luna martie 2018 : Sange, urina scaun ( helicobacter), tratament iar simptomele s-au agravat ( balonarea si intepaturile in zona colonului )

Psihopat de ipohondru cum sunt am plecat intr-un centru universitar si a facut urmatoarele ( 15 martie 2018 ) CT abdominal, Colonoscopie virtuala, iar analize la sange, RMN cranian, cervical, toracic ( nu au vrut sa mi faca asta prin CT intrucat fusesem destul expus la radiatii in urma colonoscopiei si CT abdominal ) - rezultat ? Perfect sanatos, tratament ibutin si consult psihiatrie :)))

La fel de distrus cum sunt in legatura cu starea mea de sanatate, mi-au trecut cat de cat balonarile si disconfortul abdominal si acum 3 zile am fost la ORL ( a 3 a oara ) in 2018 :)

S-au uitat cu, camera in gat si nimic, f putin inflamatie pe gat, probabil de la sinuzita ( am o sinuzita cronica si imi curge si nasul de 1 luna ) si o masea de minte care nu mi da pace de cativa ani


REZULTATUL INVESTIGATIILOR interpretat de mine intrucat medicii nu mi-au spus "pe fata" ca sunt cam "tampit", IPOHODRU CRONIC, un distrus mai pe romaneste :)))))


So, intelege si tu ce vrei acum, tin sa precizez ca am facut un atac de panica in Ianuarie, cam intens si de atunci au inceput sa se tina toate de mine :)))


Am fost internat intr-o clinica privata din TM, am cheltuit in jur de 3000 E sa aflu ca am colesterog 250 si putin TGO marit la ficat :)))) dar cum e toma necredinciosul nebun, iti dai seama ca nu merita ceea ce am facut eu :)

Aceasta postare este cu iz de "haz de necaz " adica constientizez care este realitatea dar anxietatea nu mi da pace, ma vrea bolnav si donator la clinicile private intrucat in sistemu de sanatate n am incredere :)

PS : e bine sa verifici starea de sanatate dar prin analize uzuale nu cum am facut eu, am ajuns la casierie si am inceput sa enumar eu ce analize vreau nu ce voia medicul :))) el din start mi a spus ca tot ce face este o prostie si dau banii de geaba, intrucat facusem anumite analize la scaun pentru diagnosticarea unei probleme de colon( hemoragii oculte si inca vreo 3-4 analize speciale pentru a depista o anumita tumora sau ceva de genul intrucat eu asa credeam ca am ) Simtomele erau balonare si intepaturi in zona colonului, pe langa nodu`n gat :)
0
31-03-2018, ora 16:24
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Aaa, am vrut sa fac si o angiografie cred prin rmn parca, m-a trimis la cardiolog, acesta m-a intrebat simptome s.a.m.d, m-a intrebat daca snt insurat si am copii si mi-a zis sa ma duc la mall in Timisoara si sa iau sotiei si fiului un cadou si sa nu mai dau banii pe aceasta analiza intrucat imi da scris ca nu am nimic :)

Era un medic tanar, asta dupa ce mi-a facut un doppler daca nu ma insel si am fost monitorizat cu holter in timpul internarii :)))

SI uite asa sunt si medici ok care nu au intentia doar de a te stoarce de bani :)
0
31-03-2018, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai bine dadeai banii aia la psiholog sa te vindeci de ipohondrie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.