Nod in gat si durere in piept

15-11-2012
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Buna seara de vreo 2 luni se intampla ceva ciudat cu mine, seara in special, adica undeva dupa orele 17:00 incep sa simt ca un nod in gat, sub omulet care dispare in timp ce mananc si apare iar.Sii niste dureri in piept nu suparatoare dar deranjante...parca ar fi de la nodul ala un fel de arsura cu durere care se muta si putin in spate dar, nu tot timpul o simt si in spate.Mi-e tot frica de vreo boala 'ascunsa'.Am facut urmatoarele acum 3 luni:radiologie plamani.ok( ca la un fumator de un pachet pe zi, acum le-am redus la jumatate si incerc sa le las)
ecograf(ficat, etc).ok, RMN cap.ok, analize sange de doua ori.ok, endoscopie stomac.putina gastrita in rest.ok,
laringoscopie video.laringita si 2 noduli sau polipi pe corzile vocale(solicit gatul fffff mult) in rest nimic ciudat.
endocrinolog control ecograf glande + analize totul ok.cu toate aceste ma cam sperie durerile de piept...tin sa anunt ca am avut acum 3 luni si un atac de panica din ala nasol rau cu tensiuni, ambulante si stari de lesin...de la cateva cafele si putina oboseala.Cam de-atunci au aparut pe rand cate una alta si am ramas cu nodul si cu durerile in piept care la aveam de-atunci.Ce-mi recomandati sa fac.sincer eu nu mai stiu...si totusi traiesc cu o frica sa nu am ceva grav!Va multumesc pt intelegere
6 comentarii
0
15-11-2012, ora 07:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
- mananca putin SI des
- fumeaza cat mai putin...macar cateva zile-
- dormi minim 7 ore
- rezolva-ti problema SI la DR. ENDOCRINOLOG., acum..ai noduli...?!?
-ekg so eko la inima..sa poti exclude CE-I mai important.
- glicemia??? se pare ca-i SUB nivel, din moment CE nu ai nimic cat mananci..
cele bune,
0
15-11-2012, ora 10:00
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Am facut cred ca 4 ekg-uri cu atacul de panica deci totul ok.noduli sau polipii se fac de la solicitarea gatului deci ma asteptam si cine stie de cat tomp ii am glicemia e undeva pe pe la 88 ceva de genu.
0
15-11-2012, ora 15:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
fain asta..e totul ok.
excluzandu-le,
iti ramane de verificat tensiunea cateva zile
si
control la endocrinologie.
o zi buna!
0
15-11-2012, ora 21:54
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca senzatia de nod in gat si celelalte simptome asociate, au aparut dupa atacul de panica, cred ca este vorba de anxietate ( asa se explica si rezultatele bune la toate investigatiile efectuate)
0
15-11-2012, ora 23:59
pax777
Nu este medic/terapeut
pax777
Nodul in gat si durerea din piept, se datoreaza acidului gastric. Si eu am problema asta. Atunci cand simtiti acea durere luati un digest duo sau foarte eficient este Gaviscon (foarte eficient in cazul meu). In 5-10 minute imi revin. Si eu din cauza acidului gastric uneori am stari de anxietate (este o reactie probabil normala, ce semnalizeaza o problema in organism care nu a fost tratata de ceva timp). Un pahar de apa calda, aproape fierbinte va poate ajuta. Daca tratati cauza, cu siguranta efectul va disparea.

D-na maria 123 v-a dat un sfat bun.
- mananca putin SI des
- fumeaza cat mai putin...macar cateva zile-
- dormi minim 7 ore

La care as adauga: In timpul mesei sa fiti relaxat si sa mestecati bine mancarea. Somnul e vital pentru echilibrul organismului si pentru regenerare.
0
16-11-2012, ora 22:46
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Nodul in gat se pare ca a mai disparut, cred ca a mai ramas durerea de la laringita pe care o am si nu ma trece.Multumesc pt raspunsuri.Inca o intrebare stie cineva care e diferenta intre noduli si polipi la corzile vocale?si ce risc ar avea daca nu sunt tratati sau operati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •