nod in gat si probleme la inghitire

19-11-2015
Anca7
Nu este medic/terapeut
Anca7
Buna ziua,

imi cer scuze, nu vreau sa va agasez cu intrebari la care probabil s-a mai raspuns deja, insa consider ca fiecare caz are particularitatile lui iar problema pe care o am dureaza de foarte mult timp si sunt disperata.De 4 ani am o senzatie puternica de nod in gat dar si probleme mari de deglutitie.Nu pot sa inghit decat lichide si foarte greu anumite mancaruri solide gen unt, icre, pateu...Noaptea nu simt acest nod tot timpul, insa cum ma trezesc, se trezeste si el.Plus ca noaptea mi se usuca asa de tare gatul incat simt ca mi se lipeste limba de gat.Afecteaza cafeaua si tigara?Seara cand ma uit in oglinda am limba dinspre gat spre varf foarte alba si cu niste punctulete rosii pe ea.Am si poze, dar nu am unde sa vi le trimit.Mancarea simt ca mi se opreste in gat ca intr-un saculet, iar daca incerc sa regurgitez vine inapoi imediat chiar din gat, deci tin sa cred ca chiar ramane in gat.Se duce la un moment dat, dar foarte greu.Atat de tare simt acest nod incat imi vine sa vomit de la el si nici pofta de mancare nu mai am de ceva timp incoace.Mananc ca sa nu cad din picioare.Analize in acesti ani am facut foarte multe si se pare ca au fost bune.Ultimul a fost un RMN la Constanta.Dar medicul endocrinolog zice ca nu se vede nimic.Ce sa mai fac? Sa fie microb ceva? Sa nu il dau si copilasului meu(are 5 anisori).Am vazut ca ati zis ceva de tinctura de valeriana si vitamina A uleioasa.Am cumparat, dar cum sa iau?E bine?
Multumesc tare mult!
1 comentarii
0
03-12-2015, ora 20:14
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Limba cu punctulete se face daca o freci ( de dinti sau cu periuta) mie mi-a trecut de la hexoraleten N ceva de genu,
Nodul in gat se poate sa fie anxietate, sau de la probleme digestive (gastrita) sau altele

mentionez ca nu sunt medic, si parerea mea e ca ar trebui sa mergi la doctor ( eu ti-am dat doar o idee) Desi cred ca ar fi mai bine sa nu dau ideea ca dupaia tu o sa te gandesti daca e aia daca e aialalta. Dar repet MERGI LA doctor, in paralel cu informarea de pe acest forum ( e bine sa te informezi si din alte surse ) bineinteles nu toate sursele sunt adevarate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •