nod in sold

30-12-2009
marga28
Nu este medic/terapeut
marga28
am obs ca am un nod in sold care ma doare cate o data dar nu numai nodul ci si oasele din partea dreapta a soldului. in fam am avut cancer se poate sa am si eu ? va rog sa_mi raspunda cineva sunt tare ingrijorata. va multumesc
12 comentarii
0
30-12-2009, ora 12:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Descrierea suferintei D-voastre este mult prea succinta pentru a putea concluziona.
Nu trebuie sa va ingrijorati, ci doar sa consultati un specalist ortoped. Cancerul nu se transmite in familie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-12-2009, ora 16:52
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Daca cumva nodul e in zona unde se fac injectiile intramusculare (fesa) ar putea sa fie un nodul banal post-injectie. E importanta evolutia nodului : e crescut in dimensiuni cumva? Oricum un consult "live" poate sa dea mult mai multe raspunsuri decit poti afla pe forum...
0
01-01-2010, ora 13:01
marga28
Nu este medic/terapeut
marga28
da nodul e acol unde am primit injectii acum 3 ani pana acum nu a durut dar acum ma doare si nodul si oasele sau muschii nici nu stiu ce exact dar este candde abia pot sa calc pe piciorul drept
0
03-01-2010, ora 16:13
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Dupa cum spunea si drweather, este posibil sa aveti niste noduli fesieri post-injectita. Am mai spus cuiva si raman la parerea mea: acele cu care se fac injectii acum sunt prea scurte si prea subtiri. Cand mai faceti injectii (daca o sa mai faceti), solicitati ace potrivite atat pentru substanta injectata cat si pentru greutatea pe care o aveti (aici ma refer la grosimea panicului adipos)!
Mergeti la M.F. sa vada ce aveti si daca este vorba de noduli, puteti cere o trimitere la fizioterapie unde sa faceti ionopgalvanizare cu Locoid, si ultrasunete cu Gel relaxant de spanz, sau Lioton.
Garantat ca vor da inapoi, daca chiar nu se vor rezorbi de tot!
Multa sanatate!
0
03-01-2010, ora 16:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Un singur comentariu: dupa parerea mea ar trebui sa se renunte complet la injectiile intramusculare. Eu am practicat medicina in Franta, Germania si alte tari civilizate si va pot spune ca nu am vazut nici macar o singura data o injectie intramusculara (cu exceptia unor vaccinuri, ce se pot adminsitra insa si subcutanat).
In rest, colegii mei au dreptate, nodulul se va resorbi in timp.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-01-2010, ora 01:11
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna seara!
Desigur ca aveti perfecta dreptate si chiar mai mult decit atit, dar chiar sint convins ca toti romanii vor umbla cu tramvaiul la 02 dimineata cu o branula infipta in mina, pe unde o fi deschis, sa primeasca medicamentul iv. Iar acolo il vor astepta medicul roman, platiti cu 1200 lei brutto, cu zimbetul pe buze sa-i desfunda branula! Si daca supravietuieste mai vine si a doua zi!

In tarile acelea minunate, unde eu sint sef de sectie, iv fac MEDICII si nu asistentele, dar acolo medicii sint treziti si pentru o branula si o fac chiar cu placere, dar pentru citeva mii de euro! Desigur ca la noi in Centru punem branule si administram totul oral sau iv dar citi medici in Romania sint dispusi sa faca noaptea perfuzii?

Asa daca este dupa ce ar fi bine ginditi-va un pic ce bine ar fi daca ortopezii, de exemplu, s-ar gindi cind isi fac necesarul de osteosinteza (ziua) si ar comanda numai material de osteosinteza compatibil cu RMN-ul (care cam tot atita costa ca si celalalt)! N-ar fi bine pentru pacient daca poate are si el nevoie saracu de un RMN? Dar credeti ca o face macar vre-unul? In afara de Enescu!

cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
07-01-2010, ora 01:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, in Germania, unde sunteti sef de sectie, doar medicii pot efectua iv.
In Franta, in schimb, aceasta este o manopera a personalului mediu.deci se poate!!!
Pe de alta parte, sa stiti ca eu folosesc doar materiale de osteosinteza confectionate din titan.dar nicidecum pentru RMN...asta deste doar un aspect secundar...
Cu profunda stima,.
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 09:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil este un granulom post-injectie intra-musculara.
Trebuie sa consultati un ortoped pentru solutionarea problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-09-2010, ora 13:04
raluca cos.
Nu este medic/terapeut
raluca cos.
Buna ziua!
am si eu o intrebare referitoare la acest nodul intramuscular post-injectie.
I-am facut mamei mele mai multe serii de cate 10 injectii, si, desi am folosit ace mari (cele care sunt impreuna cu seringile de 10), dupa un timp i-au aparut in ambele fese mai multi noduli. Acesti noduli nu sunt la suprafat, ci mai in adancime, si se simt doar la palpare. Mama este o persoana cu greutatea de 60kg, la 1.55cm.
Ce imi recomandati?
Mentionez ca injectiile care le face, in serii de cate 10, se fac la aprox 2luni
0
13-09-2010, ora 09:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu nu prea mai inteleg utilitatea acestei metode de adminstrar intramusculare: am lucrat 3 ani in spitale din Franta si nu am vazut nici macar o injectie intramusculara (cu exceptia unor vaccinuri, administrate in doza unica).
Incercati adminsitrarea intravenoasa sau calea orala, daca este posibil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-09-2010, ora 15:32
raluca cos.
Nu este medic/terapeut
raluca cos.
Buna ziua!
poate ca aveti dreptate cu privire la injectii, dar ce putem face in situatia existenta?
e cazul sa ma alarmez sau va trece cu timpul? Pot face ceva pentru ameliorarea acestor noduli?
Va multumesc anticipat,
Raluca Costache
0
13-09-2010, ora 16:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu prea aveti ce face, in afara aplicarii de gheata local.
Evitati de acum incolo injectiile intramusculare, in avantajul administrarii orale sau intravenoase, lipside de aceste complicatii locale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •