nod permanent in gat, fara noduli tiroidieni

04-09-2010
iuliaq
Nu este medic/terapeut
iuliaq
de la inceputul verii am un nod in gat care se acutizeaza pe timpul zilei, aparent fara niciun motiv, in paralel cu o senztie de greata si ameteala. am facut eco tiroidian si TSH, au iesit ok, fara noduli, prezint disfagie dar mai degraba pentru lichide (ceaiuri in special, parca imi ramane pe gat o substanta), incontinuu inghit in incercarea de a trimite in jos nodul sau flegma pe care o simt si am tendinta permanent sa imi dreg vocea. in iunie am avut o tuse foarte urata (sunt educatoare si cred ca am luat ceva de la copii), am primit zinnat, movalis si eurespal, la ceva am facut alergie (m-am cam umflat) si dupa 4 zile am intrerupt tratamentul. am fost la orl de 3 ori, ba am avut candida, posibil si pe esofag, am primit solutie de nistatin/a, acum mi-a dat aerus si picaturi nas, pt ca am si o congestie nazala destul de pronuntata, uneori cu astuparea urechilor, eu nu stiu sa am vreo alergie la ceva, am deviatie de sept si sunt obisnuita sa imi fie nasul infundat, asa ca nu prea bag de seama. am si helycobacter pe care l-am tratat tot vara asta, trebuie sa reiau analizele sapt viitoare.
8 comentarii
0
05-09-2010, ora 00:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele din gat sunt cosecinta respiratie pe gura si a refluxului gastroesofagian.
pana nu te operezi la nas si nu rezolvi corect problemele gastrice..senzatiile din gat..NU o sa treaca
0
05-09-2010, ora 11:07
iuliaq
Nu este medic/terapeut
iuliaq
multumesc dl dr Flueraru pt raspuns. recunosc, mi e o frica grozava de orice interventie invaziva, si din pacate, astea sunt solutiile mele...asta e. dar, in caz de urgenta, senzatie de gat uscat si acutizarea nodului, ceva pastiluta gen decasept sau eu stiu, au vreun efect, de scurta durata, si doar de ameliorarea a simptomelor, care uneori duc chiar spre stari de lesin, si ameteala in conditii de stres, cred, si cand mi-e lumea mai draga, la vreo sedinta cu parintii sau directorul, numa simt ca mi se face rau, se pot datora aceste lucruri problemelor gastrice? sau, posibil, ca din cauza probl gastrice sa am carente de anumite vit si minerale? mi-am facut analizele si dr de fam nu mi-a semnalat nimic, desi Ca ionic era la limita inf, iar sideremia era sub limita inf cu vreo 8 unitati (22 ug). intreb si eu pe cine pot, desi, stiu, explicatiile astea ar trebui sa mi le ofere dr de fam, dar, na... si incep anu scolar si sincer mi-e groaza sa nu cad pe jos sau ceva de genu in fata copiilor...
0
07-09-2010, ora 23:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
UNELE DIN SIMPTOMELE DESCRISE SUNT SI PE FOND NERVOS INSTABIL
0
07-09-2010, ora 23:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verifica tensiune arteriala, hemoglobina.sa.
de unde esti?
0
08-09-2010, ora 10:18
iuliaq
Nu este medic/terapeut
iuliaq
sunt din timisoara. mi-am facut analize d sange, dr de familie mi le-a pus la dosar si asta o fost tot...le am salvate pe comp intr-un pdf. nu am probleme de familie sau la servici, multumesc lui Dumnezeu, si vreau sa am un copil la un moment dat, am 28 de ani
0
08-09-2010, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti merge sa faci un Tranzit barita esofagian si un consult la gastrologie ( nu sunt invazive)
0
09-09-2010, ora 14:37
iuliaq
Nu este medic/terapeut
iuliaq
inca o data, multumesc pt raspuns. voi face o programare pt saptamana urmatoare pt un consult la gastrologie. pt inceput mi-am luat niste comprimate de la o firma romaneasca cu traditie in domeniul produselor naturale, ceva cu sunatoare, valeriana, roinita, ulei de portocal, pt linistire, anxietate, chiar si probleme gastrice, scrie in prospect. sunt o persoana destul de emotiva, nu stiu d c, ca pana acum cativa ani nu eram asa, si poate ma va ajuta produsul acesta sa controlez mai bine emotiile
multa sanatate
0
29-06-2012, ora 16:13
kastiel1
Nu este medic/terapeut
kastiel1
Buna ziua. Si eu am probleme cu gatul il simt umflat si am flegme daca tusesc sau trag aer puternic in gat se face o galma mare ... imi e frica de cei mai rau pentru ca fumez de 8 ani si de o saptamana m am lasat de frica mai mult. Am si nasul infundat si imi curg urechile rau. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  •