nodul in obraz

15-02-2009
ioana g
Nu este medic/terapeut
ioana g
Buna ziua!Am 21 ani, iar acum aproximativ 2-3 ani am observat un nodul mic de dimensiunea unui bob de mazare in obrazul stang, exact in centrul lui.Nu am bagat in seama iar acum am senzatia ca a mai crescut la dimensiunea unui bob de strugure, iar acest lucru se observa si cu ochiul liber fiindca obrazul stang pare mai gras.Nu este dureros iar cresterea lui pare lenta.Mentionez ca m-am mai muscat de obraz, nu am pete, nu am rani, ulceratii pe obraz.dar am o stomatita aftoasa numai pe limba care imi tot apare cand mananc diverse alimente, si de vreo 6-7 ani nu scap de ea si ulceratiile pe limba sunt de dimensiunea unui ban dar imi trec in 7-8 zile, apoi revin dupa o pauza de cateva zile.Amigdalele mele sunt f mari ereditar...Exista vreo corelatie intre eceste simptome si nodulul din obraz?Cum as putea sa scap de el si de stomatita?Sper sa nu fie ceva grav:(.MULTUMESC ANTICIPAT
1 comentarii
0
15-02-2009, ora 18:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ioana !
din cele descrise reese ca ai cateva probleme de sanatatwe care au fost neglijate pana acumm. organizmul fiind tanar.. a compensat patologia dar cu timpul o sa ai probleme serioase.
1. este problema cu Amigdalele.. fiind hipertrofiate.. au criptele. adanci si favorizeaza stagnarea infectiei.. daca nu ai avut probleme pana acumm.. cu siguranta o sa ai mai tarziu. asa gen de amigdale.. trebuesc scoase.. fiindca fac complicatii la distanta..( reumatizm, cardiopatie, probleme la rinichi) si cel mai important la o domnisoara.. ca in timpul cand o sa vrei sa devii Mama!
poti face o amigdalita in momentul nepotrivit si sa pierzi sarcina!
Sfatul este sa mergi sa faci Amigdalectomia!
2. problema cu limba si gingia.. tinde o problema gastrica si de regimul alimentar neadecvat.
NU ai voie nimic condimentat, Acru.. si acidulat!!!
3. problema cu formatiune adin obraz.. poate fi din cauza unei lipse dentare in acel loc... sau o carie netratata.. si obrasul completeaza acel gol!
trebue sa te vada la stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.