Nodul in zona scrotului!

24-05-2007
Wolt
Nu este medic/terapeut
Wolt
Am si eu o problema. Azi la dus am observat ca am doua mici galme in zona scrotului ( in interior) ambele deasupra testicolului stang si pozitionate una dupa alta. As vrea sa stiu ce ar putea fi?!! Azi au aparut stiu sigur. Mentionez ca tot astazi m-am masturbat de doua ori si ca noapte dorm in pielea goala. Ma gandesc sa nu se fi rasucit ceva. Nu sunt dureroase DELOC. Nu am nici o alta simptoma. Doar am fost putin racit zilele astea. Am o viata sexuala activa cu aceeasi partenera de un an deci nu cred ca poate fi nici o boala cu transmitere sexuala!
8 comentarii
0
25-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca "galmele" sunt lipite de testicul si se continua cu un cordon dur la palpare inseamna ca ti-ai descoperit epididimul. Daca nu sunt aderente la testicul poate fi vorba de un chist, insa nu pot preciza de ce natura!
0
04-09-2010, ora 17:14
cosmin.marian
Nu este medic/terapeut
cosmin.marian
Buna ziua,


Am descoperit cam acum 3 saptamani "o galma" care palpata se simte ca o pietricica, adica tare, nu foarte mare in partea dreapta pe scrot, fara sa fie legata de testicule sau de alte vase( cel putin din ce pot simti palpand).Este pozitionata aproximativ la distanta de corpul penisului cam la 2 degete.Nu este dureroasa, si nici nu ma incomodeaza.Ma deranjeaza doar gandul ca este acolo si doare doar pt o perioada scurta de timp daca o strang intre degete.Mentionez ca intretin relatii sexuale doar cu prietena mea de aproximativ 2 ani si 9 luni.Am cautat si pe internet simptome ale cancerului testicular.
Nu am fost inca la medicul de familie, pentru ca este o doamna doctor si ma simt oarecum stanjenit.Imi este rusine!
As aprecia un raspuns un sfat de la un doctor in maniera aceasta pt ca imi pot pastra confidentialitatea.Bineinteles ca la un moment dat o sa imi fac curaj sa ajung si la doctor sau macar sa vorbesc cu unul tete-a-tete.
Multumesc mult,


Cu stima,
Cosmin
0
13-09-2010, ora 17:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba despre un chist sebaceu.
Daca creste in dimensiuni sau se infecteaza trebuie sa ajungeti la un dermatolog sau chirurg.
0
14-09-2010, ora 15:54
cosmin.marian
Nu este medic/terapeut
cosmin.marian
Si daca nu creste indimensiuni sau se infecteaza?Ma afecteaza in vreun fel?
0
18-09-2010, ora 17:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu.
0
15-10-2010, ora 17:59
ionita.andreea
Nu este medic/terapeut
ionita.andreea
Acum 3 zile am observat o galma in zona inghinala...azi inca 2 si nu stiu din ce cauza...am crezut ca este cos sub piele dar am cautat si am aflat ca nu sunt cosuri:|.ce trebuie sa fac?
0
17-10-2010, ora 19:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la medic pentru ca s-ar putea sa fie vorba de niste ganglioni inflamati !
0
29-08-2012, ora 18:57
bogdaniel
Nu este medic/terapeut
bogdaniel
Eu am descoperid de doua zile, sub scrot, undeva la 1 cm o umflatura ca un cos mai mare, dureroasa. Ce poate fi?

E cazul sa merg la un doctor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitură la/în testicule
  •