nodul la san

02-01-2013
viviana04
Nu este medic/terapeut
viviana04
buna ziua, am 19 ani si prin palpare am descoperit un nodul la san de marimea unui bob de graunte, este un motiv de ingrijorare? mentionez ca iau antinoceptinoale recomandate de medic de aproximativ un an de zile. Varsta mea ma face sa ma indoiesc ca ar fi ceva grav dar sunt destul de ingrijorata.
9 comentarii
0
02-01-2013, ora 11:22
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu ai motiv de ingrijorare, nu iti mai face griji degeaba.
Nodulii pot sa apara si de la epilare prin smulgere ( aparat de epilat, ceara, etc) in zona subratului, sa eviti acest gen de epilare pe cat poti, am o prietena care a facut un nodul serios din aceasta cauza.
0
02-01-2013, ora 12:58
viviana04
Nu este medic/terapeut
viviana04
nu ma epilez pe sani, nodulul il simt in interior, prin exterior nu se vede nici o umflatura nimic
0
02-01-2013, ora 13:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
daca esti inainte de ciclu..poate sa apara...si sa dispara
mai asteapta cateva zile..si NU te mai tot gandi acolo..
LA MULTI ANI!
0
02-01-2013, ora 13:04
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
are dreptate Otilia.
poate nu te epilezi pe sani,
dar
subrat are legatura cu sanul..
0
02-01-2013, ora 14:27
viviana04
Nu este medic/terapeut
viviana04
va multumesc pt raspunsuri, nodulul este chiar pe mijloc la cativa centimetri de aureola
0
02-01-2013, ora 18:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ viviana04

Eu in locul tau as opri chimicalele alea pe care le inghiti cu buna stiinta si as merge la un medic ginecolog care sa te puna sa faci niste analize si sa isi dea o parere avizata.

Mergi cu baiatul acela care te pune sa inghiti asa ceva.
0
02-01-2013, ora 18:49
viviana04
Nu este medic/terapeut
viviana04
anticonceptionalele mi au fost recomandate de medic pentru tratarea unui chist de pe ovar, nu le iau in mod special pentru contraceptie,
0
02-01-2013, ora 19:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te cred. Te inteleg. Am avut o prietena care lua asa ceva fix pentru ce iei tu. Asa este.

Dar uite ca au si efecte secundare. :(

Imi pare tare rau.
Trebuie sa te mobilizezi si la varsta ta de 19 ani sa te apuci sa faci toate analizele descrise mai jos. :(

Uite aici un raspuns de pe alt forum de pe net pentru o intrebare ca a ta:

"Andreea, incearca totusi sa mergi la Institutul Parhon pentru niste analize, nu iti trebuie decat o trimitere de la medicul de familie. Te-ai dereglat de la antinconceptionale, au fost in mod cert mult prea tari pentru tine. Trebuie totusi sa te duci sa ti se faca niste analize hormonale! Nu te speria, nu ti se ia decat putin sange (vreo doua eprubete cat aratatorul de mici) pentru ca medicul sa vada ce nu e in regula cu hormonii tai. Nu e de glumit cu nodulii, acum sunt benigni, dar Doamne-fereste sa nu se transforme in alta bazdaganie! Du-te cu incredere, la Parhon sunt medici foarte buni si competenti si ti se va rezolva problema. Mama mea a avut noduli din cauza ca, dupa menopauza, hormonii evident ca "i-au cam luat-o razna". A fost la Parhon si a urmat tratament si nu mai are nimic. Nu sta asa, trebuie facuta si o mamografie sau ecografie mamara, ca sa vada medicul ce este.
Sanatate multa si ai grija de tine."

Sursa: ---------*

(*modificat de admin)
0
03-01-2013, ora 20:51
ioana laura
Nu este medic/terapeut
ioana laura
Buna ziua, sunt noua pe siteul asta.Mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san de tip 2, a fost operata, si i-au spus ca din 20 de limfonodi, 4 erau deja in metastaza.A facut chemio, acuma termina cu radioterapia si trebuie sa mearga la controlul de 3 luni dupa chemio, i-au cerut sa faca un TAC (nu stiu cum se zice la noi in tara, noi am facut totul in Italia) si la acest examen i.-a iesit la plamani o pata de vreo 3 mm cred, doctorul ei de familie a zis sa nu se sperie ca nu e mare.Problema e ca inainte cu o saptamana sa faca acest examen a fost bolnava(bronsita) si a facut ultima injectie de antibiotic.E posibil ca boala ei sa se fi extins si la plamani, sau sa fie din cauza racelii?Va rog mult astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Înțelegerea afecțiunilor legate de sâni - cele mai frecvente situații și semnele de alarmă
  • Noduli la sân - cât sunt de periculoși și la ce să te aștepți
  •