nodul pe corzile vocale... tratament sugerat: injectii cu insulina si cortizon alaturi de pauza voca

07-12-2007
Roro
Nu este medic/terapeut
Roro
Buna ziua, am o intrebare..Mamei mele (care este solist vocal) i s-a descoperit un nodul pe una din corzile vocale.Tratamentul sugerat este cu injectii cu insulina si cortizon alaturi de pauza vocala.Intrebarea este legata de insulina.Cum poate afecta un pancreas sanatos?Mi-e teama sa nu ii provoace alte probleme.Ma puteti linisti in vreun fel?Pe de o parte diabetologul nu este de acord cu tratamentul..pe de cealalta parte medicul Orl-ist zice ca nu ar fi probleme...Multumesc..
5 comentarii
0
09-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
insulina local in doz mici, nu afecteaza pancreasul.
Nu e mai simplu sa mergeti in clinica si de volatilizat nodulul cu un LAZER???
0
10-12-2007, ora 00:00
Roro
Nu este medic/terapeut
Roro
multumesc pt raspuns...am sa ii propun si alternativa cu laserul.
0
18-12-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Alternativa cu LASER acum, daca nodulul e recent, e o alternativa proasta(mai ales daca e solist vocal).Tratamentul cu insulina se aplica in noduli recent aparuti si care au mari sanse sa se "dizolve "asa.Dar tratamentul nu e local asa cum a spus cel care v-a scris anterior ci se face subcutanat.Mama dvs are si diabet?Daca nu, ce treaba are diabetologul aici?Sa stiti ca ce v-a sugerat ORL-istul e ceea ce se face in orice clinica care stie ce se intimpla prin lume.Nu stiu unde ati fost cu mama dar recomandarea e OK.Si va vorbeste un ORL-ist acum!
0
18-12-2007, ora 00:00
Roro
Nu este medic/terapeut
Roro
Pana la urma am ramas la tratamentul cu insulina.A stat internata cateva zile.Nu are diabet dar ne era teama ca tocmai de aceea sa nu afecteze insulina.Acum suntel la recuperare:) Va multumesc mult
0
18-12-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Cu mare placere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.