Nodul san - rezultat incert

06-08-2009
laura_10
Nu este medic/terapeut
laura_10
Am facut o biopsie la san deoarece am un nodul de3.6 cm, insa nu mi s-a dat un rezultat concret. Medicul mi-a spus sa nu imi fac griji, ca este vorba de tesut glandular si ca nu imi creste riscul de a face cancer la san...Insa ce fel de nodul se formeaza numai din tesut glandular????? Nu mi-a spus concret ce este, ci doar sa vin peste 3 luni la control sa vedem daca a mai crescut. Ce tip de formatiune poate fi? Multumesc
1 comentarii
0
07-08-2009, ora 19:15
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
Buna, eu nu sunt medic, deci nu trebuie sa te bazezi 100% pe ce-ti spun eu, dar m-am gandit sa-ti raspund, pentru ca si eu am avut o poveste asemanatoare cu a ta. Adica, acum vreo 9 ani, am luat pentru prima oara anticonceptionale (mercilon), iar la vreo 3 luni distanta au inceput sa ma doara foarte rau sanii, indiferent in ce perioada a lunii eram; nu se simtea nimic la palpat, dar m-am dus si mi-am facut o ecografie, iar rezultatul a fost acelasi cu al tau - un fel de aglomeratie de tesut. Ca si tie, medicul mi-a zis ca, cel putin pentru moment nu reprezinta niciun pericol, dar m-a sfatuit sa renunt la pastile ( nu stiu daca tu iei) si sa urmaresc toata treaba asta din punct de vedere ginecologic. Imi aduc aminte ca m-a mai intrebat daca am copii, nu aveam pe vremea aceea( nu stiu daca tu ai), apoi mi-a zis ca dupa nastere si alaptare, in general, sanii isi revin, respectiv hormonii care provoaca aceste modificari de tesut se mai potolesc.
Acum, dupa 9 ani si un copil, trebuie sa recunosc ca a avut dreptate, in sensul ca nu mai am nicio problema, dar in tot timpul acesta mi-am facut "n" controale.
Numai bine iti urez!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.