nodul testicular

03-08-2007
nmarius1
Nu este medic/terapeut
nmarius1
Am un nodul testicular stanga sus 1 cm din aprilie 2007, am facut analiza la sange pentru determinarea titrului markerilor AFP si b-HCG si au iesit negative. Am facut un tratament cu prednisan, indometacin si vit.E forte dar fara nici-un rezultat. Mentionez ca nodulul n-a crescut vizibil si nici nu ma doare, uneori seara parca simt ceva. Ma pot baza pe rezultatele acestor analize si sa stau linistit sau ar fi mai bine sa ma operez si sa-mi scot testiculul? Mi s-a spus ca probabil nu e cancerigen dar numai la operatie se poate vedea, dupa biopsie. Exista vreun tratament?
1 comentarii
0
05-12-2009, ora 20:52
mona_chiriac@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mona_chiriac@yahoo.com
Sotul meu a avut si el asa ceva numai ca el nu s-a dus la doctor si dupa 3 ani in care nu a avut dureri si nici alte simptome a inceput sa se mareasca si cand am ajuns la spital i s-a descoperit ca are cancer testicular.Nu neglija problema, consulta mai multi urologi daca e nevoie dar nu lasa sa treaca timpul pt ca nici nu iti dai seama prin ce trece sotul meu acum.Are nevoie de chimioterapie si de o a doua operatie pt extirparea ganglionilor.Nu vreau sa te sperii dar daca te duci din timp poti evita chiar si operatia.Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul