Nodul tiroidian

08-09-2008
laurchirtop
Nu este medic/terapeut
laurchirtop
Buna ziua! M-am hotarat sa apelez la ajutorul dvs. din cauza unor simptome contradictorii. Cu aproximativ 5 ani in urma am fost depistat cu hipertensiune arteriala 170/110 in urma unui atac de panica, somn agitat cu treziri scurte si necontrolate, jena in zona gatului sub mandibula (o usoara incordare a musculaturii). Am urmat tratament impotriva hipertensiunii. La examenul ecografic s-a evidentiat existenta unui nodul de 6 mm pe lobul stang al tiroidei. In toata aceasta perioada nu am mai avut simptomele de acum 5 ani, tensiunea mentinandu-se in jurul valorii de 140/80 fara tratament. In aceasta vara a reaparut jena dein zona gatului, tensiunea mentinandu-se la valori aproape normale. Ulterior somnul a devenit agitat, cu dificultati la adormire (adormire de 5-10 minute si trezire cu tuse si jena in gat). S-a reinstalat si starea psihica anormala (lipsa unui tel, lipsa de optimism). Am efectuat controalele recomandate de medic: ecografie, examen endocrinologic. Nodulul a crescut la 10 mm. Analizele tiroidiene indica valori normale (TSH 3, 52; FT4 14, 53; AntiTPO 5, 46; Antitiroglobulina 13, 89). Pentru nodul mi-a fost recomandat Euthyrox 100 (dupa schema, 25 apoi 50, 75, 100) timp de doua luni. Cautand pe Internet am observat ca Euthyroxul determina stari ciudate si nu as dori sa se agraveze si somnul asta agitat care mi-a ramas. Ce-mi recomandati sa fac? Vreau sa precizez ca nu beau alcool deloc, nu fumez, fac zilnic exercitii fizice si beau o singura cafea mica dimineata. Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.