Nodul tiroidian unic in urma unei ecografii

13-01-2011
lunitza
Nu este medic/terapeut
lunitza
Buna ziua,

Ca urmare a unei ecografii a glandei tiroide, recomandate de medicul endocrinolog, mi-a fost depistat un nodul tiroidian unic pe lobul drept.
Descrierea lui ecografica este urmatoarea: Formatiune nodulara solida 6/5 mm. Ecostructura este hipoecogena, omogena cu vascularizatie redusa predominant periferica. Fara adenopatii in segmentele examinate.

Marti urmeaza sa ma duc la medic cu acest rezutat plus alte analize de sange necesare. Dereglarile menstruale erau problema mea si un TSH un pic marit (5, 24). Am 39 de ani. Nu ma asteptam sa aflu de acest nodul, mai ales ca acum 2 ani la o alta ecografie nu se gasise nimic.

In conluzie, sunt putin ingrijorata. Descrierea lui (unicitate, hipoecogen si solid) "il califica" intre cei suspecti maligni?

Ce pasi as trebui sa urmez de acum incolo? Mi s-a spus vag, investigat, urmarit...sau chiar nimic.


Multumesc.
5 comentarii
0
25-03-2011, ora 20:28
kikis
Nu este medic/terapeut
kikis
am si eu o intrebare te-ai simtit rau de te-ai dus la medic ?si ce simtome ai avut ??multumesc
0
05-04-2011, ora 09:03
lunitza
Nu este medic/terapeut
lunitza
Nu m-am simtit rau. Am fost la un control endocrinologic in urma unei recomandari. Era o suspiciune de dereglare hormonala. Pe langa niste analize uzuale, mi-a recomandat si o ecografie la tiroida. Acolo mi-a fost depistat nodulul.

Cu placere.
0
05-04-2011, ora 14:28
kikis
Nu este medic/terapeut
kikis
si eu am probleme cu menstruatia imi intarzie foarte mult si am dureri groaznice de abia stau in picioare...am fost la ginecolog dar nici un rezultat imi spun toti ca e normal sa ma doara si daca vreau sa mi se regleze sa iau anticonceptionale...eu una nu cred ca e ceva normal dar doctori nostri nu prea isi dau interesul
0
11-04-2011, ora 16:22
florian35
Nu este medic/terapeut
florian35
Buna tuturor!
Am fost operat acum aproape o luna de nodul la tiroida la parhon, la dl dr stanescu bogdan. Sper ca informatiile urmatoare sa va ajute:
Punctia am facut-o acum sase luni, rezultatul a fost ok insa avand in vedere dimensiunile nodulului (3cm/2, 5 cm) recomandarea a fost clara: interventie chirurgicala, neexistand alt tratament (aceasta a fost parerea comuna a dr. ioachim - anatomo patolog, a dr. badiu- endocrinolog si a dr. stanescu-chirurg). Termenul dat de dansii a fost de max 6 luni pe raspunderea dansilor, mai departe...
In acest timp am facut si 2 serii de sedinte la bioenergoterapeutul tiberiu molnar (conform sfaturilor unor prieteni) si cam atat. Am vrut sa incerc un regim ceva, dar nu am gasit.
Cand am repetat analizele si ecografia, mi s-a spus ca nodulul s-a marit (acum poate fi vorba si de toleranta aparatului, altul decat cel initial).
Ca atare, am mers la parhon: internarea luni, analize imediat, plamani, ekg l-am facut de acasa. Seara discutie cu dl dr stanescu si cu dna dr anestezist - cam scurte, de aceea pregatiti-va intrebarile dinainte (mie unul imi place sa fiu foarte lamurit, mai ales cand mi se taie gatul...), principala grija era sa semnez declaratiile pe proprie raspundere ca sunt de acord cu orice, inclusiv deces .
De seara de la ora 18 nu mai ai voie sa mananci, doar sa bei. Marti dimineata nu am avut voie nici sa beau nici sa mananc. Am plecat spre sala pe la ora 9, m-am asezat singur pe masa, a urmat o injectie ok si am adormit bustean. M-am trezit in sala de la terapie intensiva, cred ca pe la 11, senzatii ok, cel mult de disconfort in zona gatului si a umerilor, cefei (am inteles ca se rabateaza capul total pe spate in timpul operatiei...). Am vorbit cu rudele imediat, mai greut, am fost ok.
Niste manifestari mai aparte am vazut la niste doamne: varsaturi, dureri de cap. Aveam o problema cu urinatul dar a fost ok. Desi ma simteam in stare sa merg la toaleta, nu m-au lasat si am facut la o plosca de unica folosinta, din plastic, care s-a autosigilat dupa folosire (foarte igienic si lejer de utilizat, cel putin pt mine ca barbat). Seara am macat o felie de paine prajita, banana si cateva guri de apa.
De a doua zi, am inceput plimbarile si au inceput lucrurile sa intre in normal.
A, referitor la tarife: din vreo sase surse - pacienti la cei 3 doctori:ghemigian, stanescu, ionescu, a reiesit ca pretul standard este 500 ron chirurg, 200 ron anestezist. Restul, asistente, infirmiere 5 ron, 10, 20 ron in functie de ...fiecare. Eu unul am plusat putin conform indicatiilor endocrinologului meu, am avut si un coleg care venise pregatit cu 200 euro si 100 euro, parea bazat, nu stiu pe ce filiera era venit...ma rog, nu stiu daca chiar i-a si dat. Cert este ca potrivit legendelor urbane dl dr stanescu ofera si scutiri pentru cazuri deosebite, chiar daca dna anestezist nu prea e de acord. Foarte bine, sa-i dea Dumnezeu sanatate pentru ca, sa fim sinceri, se compenseaza lucrurile, media tarifelor e foarte ok pentru un bugetar roman.
0
31-05-2012, ora 08:01
AncaManuela
Nu este medic/terapeut
AncaManuela
Buna dimineata!
Sufar de hipotiroidie autoimuna, tiroida multinodulara, de curand mi s-a recomandat repetarea ac.anti TPO si au iesit niste valori astronomice 888.88UI/ml fata de limita maxima care este de 5.61UI/ml, iar TSH de 3.81µUI/ml. As vrea sa stiu daca e ceva normal, sau trebuie sa ma alarmez (asta pana ajung in Iasi la medic).
Mentionez ca urmez acest tratament din ianuarie 2010 si nu mi-a fost niciodata modificata aceasta doza in urma analizelor anterioare. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Decodarea geneticii din spatele cancerului tiroidian poate preveni intervențiile invazive inutile
  •