noduli, mancarime in zona inghinala, fese, coapse

13-02-2009
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
De o saptamana am mancarimi de piele in zona inghinala, fese si coapse, au inceput sa apara noduli de dimensiunea unui bob de mazare(de la scarpinat probabil). Mentionez ca ultimul contact sexual l-am avut in urma cu aproximativ o luna, am mai fost si la piscina. S-a mai intalnit cineva cu ceva de genul? Mi-e teama sa nu fie o boala cu transmitere sexuala.

Multumesc!
7 comentarii
0
13-02-2009, ora 00:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mergi la un medic dermatolog ca sa iti spuna exact ce sunt acei "noduli"!Mai degraba ar fi o boala de piele...
0
13-02-2009, ora 20:42
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
Mai nou mi-au aparut si cateva pete mici rosii.
0
25-02-2009, ora 01:01
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
Am fost la un medic generalist si mi-a prescris ketoderm si antiseptic sprai(biseptine) pentru 2 luni. Mi-a spus ca este o ciuperca frecventa in Franta si ca o sa-mi treaca. De o saptamana am inceput tratamentul si nu se simte nici o imbunatatire imi apar din ce in ce mai multe pete rosii pe corp, pe gat, mancarime insuportabila - usturime. Din prospectul ketodermului ar rezulta ca este o dermatita seboreica. As vrea intreb daca intr'adevar se vindeca si care ar fi cauza. Ce am gasit pe internet nu prea imi inspira optimism.

Multumesc!
0
12-04-2009, ora 21:07
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
Mai nou i-am transmis si prietenei mele care a fost la alt medic, de data asta mai plauzibil se pare a fi scabie!
0
12-04-2009, ora 21:17
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
http://www.invs.sante.fr/publications/2008/epidemie_gale_commmunautaire/epidemie_gale_commmunautaire.pdf

Destul de amplu articolul pentru cine are a face...
0
14-08-2009, ora 21:58
dumbrava
Nu este medic/terapeut
dumbrava
Buna si sotul meu are de cativa ani niste pete mari si rosii pe fese, intre picioare si in partea din fata pe picioare sus. La inceput nu au fost asa de mari dar s-au extins in special vara cand e cald.precizez ca e sofer si sta mult timp pe scaun. Am folosit si lomexin si nizoral si triderm, dispar o perioada si apar din nou mai mari si mai rosii si il mananca groaznic si sunt si inestetice. Cred ca e o ciuperca dar e rezistenta la multe ca nu mai stiu ce nu am incercat.


Multumesc!
0
28-08-2009, ora 04:23
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
Greu de crezut sa fie scabie...De la scabie apar mancarimi sub fese, pe coapse, zona inghinala, la articulatii si daca doarme cu dumneavoastra in pat imposibil sa nu aveti acelasi lucru...Am scapat de ea cu benzoat de benzyl, dar cu greu... Acum cred ca m-am pricopsit cu o dermatita datorita tratamentului, mancarime, noduli. Se fac niste umflaturi mici, iar de la scarpinat fac leziuni, se cicatrizeaza si tot asa... Plus mai nou o mama de candidoza (banuiesc).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.