noduli pe creieri dupa citostatice!

13-04-2010
mn_damian
Nu este medic/terapeut
mn_damian
Buna seara!am o matusa de 41 de ani care a trecut printr-o gramada de incercari foarte grele. Prima dintre ele a fost diagnosticarea cu cancer de col uterin, stadiul IIB, in urma caruia sarmana matusa a ramas fara uter si ovare, acestea fiind-ui inlaturate. Apoi anul trecut, dupa nu mai mult de 2-3 ani, a inceput sa sangereze la tuse. Dupa mai multe analize sa constatat ca avea cancer la plamanul stang stadiul 3A stadiul IIB, cu metastaza. Tratamentele nu au fost cu folos si a trebuit din nou operata. In urma operatiei doctorii au fost nevoiti sa ii inlature intreg plamanul stang. Dupa operatie a facut o serie de citostatice, insa acestea au avut efecte negative si a inceput sa aiba un fel de crize dureroase la cap. Si in urma unor totmografii i s-au descoperit mai multi noduli pe creier. Sarmana mea matusa, care imi este si nanasa de botez, este cu moralul la pamant. Nimeni nu o mai poate face sa isi revina cat de cat, sa ii dea un pic de speranta. As vrea sa stiu va rog, din cate a-ti inteles cam ce sanse are sa mai traiasca si cam ce ar trebui sa faca ca sa poata sa isi vada copilasii crescand? Va multumesc si imi cer iertare pentru lipsa de detalii si termeni specifici. Va salut in speranta unui raspuns cat mai curand
2 comentarii
0
14-04-2010, ora 00:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sansele pe termen lung sunt extrem de reduse. Cu un tratament corect, se considera un succes supravietuirea la un an de la descoperirea metastazelor cerebrale in aceste conditii.
0
14-04-2010, ora 12:12
mn_damian
Nu este medic/terapeut
mn_damian
salut! Vreau sa va multumesc frumos pentru raspuns si sa va spun ca matusa mea deja se afla intr-un tratament cu raze cu cobalt de care o sa fie 10 la numar, dupa care o sa faca o pauza, iar doctorii o sa incerce sa o introduca intr-un nou program european pentru oacientii cu cancer de unde se primesc medicamente foarte scumpe dar foarte bune. Si ca sa sa fiu sigur ca am inteles raspunsul dumneavoastra, daca matusa mea supravietuieste un an de la descoperirea acestor noduli atunci are sanse sa traiasca mai mult in continuare?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.