noi NU suntem bolnavi. suntem un pic MÂHNIŢI că nu ne-am găsit perechea | Forumul Medical ROmedic

noi NU suntem bolnavi. suntem un pic MÂHNIŢI că nu ne-am găsit perechea

04-03-2014
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da sau ba ?
16 comentarii
0
04-03-2014, ora 04:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Suntem bolnavi

- pentru ca avem frati ucisi

Intrebati+va parintii repede fiecar cati frati aveti si de ce nu stau cu ei la masa
0
04-03-2014, ora 08:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
hmm...discutabil!
NU, nu este si cazul meu
ai mei, amandoi stau la masa...
NU au fost si altii..
si
pentru asta multumesc lui Dumnezeu c-am luat decizia de-a
aduce pe lume copii, cand s-a putut-FARA sa aleg.
Sa-mi traiasca,
sa traiasca toti copiii lumii!
cele bune,
0
04-03-2014, ora 13:41
andreeea16
Nu este medic/terapeut
andreeea16
Doamne, Clara, cum poti sa vezi lucrurile asa?Nu vezi ca nu este ok gandirea ta?Cum poti sa invinovatesti pe toti din jurul tau pt boala pe care o ai, dar mai putin pe tine!Parintii, strabunicii, toata lumea, mai putin tu..Foarte gresit gandesti
0
04-03-2014, ora 22:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
eu,
am inteles la CE si la CINE se referaClara
cele bune
0
15-03-2014, ora 01:01
MariaFr
Nu este medic/terapeut
MariaFr
Sora mea tocmai a fost internata la spitalul Sf Stelian din Bucuresti cu ceea ce pare a fi schizofrenie paranoica. Este un om minunat dar din pacare acesta boala crunta a lovit-o de curand.. Va rog din suflet, daca e cineva care a fost internat in acest spital, sa-mi spune-ti detalii despre tratamentul si 'viata' de pacient in acest spital. Deasemenea as vrea sa stiu:
cu ce as putea eu sa o ajut;
de ce lucruri personale are nevoie;
ce pot sa-i duc si daca pot/daca am voie;
cum te trateaza asistentele / angajatii spitalului ca pacient;
cum sunt camerele, cu cate paturi;
e curat?
cum sunt baile, cate persoane le folosesc? sunt pe camere sau comune?
e cald iarna?
asternuturile, pernele, salteaua, sunt curate? confortabile?
pot sa o vizitez, sa intru in camera ei?
mancare pot sa-i duc?


Daca puteti sa-mi raspundeti..
PS. La internare doctorul care a primit-o a fost extraordinar de amabil., dar sunt ingrijorata de ceilalti angajati ai spitalului.. 2 asistente au inceput sa rada la cateva raspunsuri ale sorei mele in timpul consultatiei.. Lucru care mi s-a parut lipsit de profesionalism si compasiune.. de ele mi-e teama. Sora mea e acum fragila si neajutorata.. toata viata ei a fost dependenta, curata, ingrijita, o mama exceptionala, desteapta, cu succes in profesie si multe altele. Vreu sa fiu sigura ca este tratata ca un OM, cumsecade, cu compasiune si profesionalism.
0
15-03-2014, ora 17:03
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua tuturor,

La declansarea unei tulburari psihice contribuie mai multi factori, de la gene la comportamentul parintilor, mediul in care ne-am dezvoltat (grup de colegi, prieteni), stresori, experiente de viata si ATITUDINEA pe care o avem fata de toate aceste lucruri. Trecutul/genele/parintii nu-i putem schimba, dar atitudinea - da.
Conteaza enorm cum privim ceea ce ni s-a intamplat, cat sens gasim si daca avem ceva in viata pt. care (merita sa) luptam.

Va doresc succes si liniste interioara!

Ana Badita
0
24-04-2014, ora 11:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andreeea16

Afectiunile psihice apar de obicei la varste fragede de 16, 17 ani.
Se spune ca bolile, pe langa factorul ereditar sunt si o consecinta a pacatelor. Dar ce pacate poti sa ai la 16, 17 ani, ca sa te imbolnavesti de o boala pe viata ? Cronica.
Eu nu invinovatesc pe nimeni. Ca nu am aceasta calitate de a judeca pe cineva.
Dar constat niste lucruri care sunt demult cunoscute (citeste Arsenie Boca) si le spun altora ca sa previna bolile ulterioare ale copiilor.
Intreab-o pe mama ta cate avorturi a facut.
Daca parintii nostri nu faceau asa ceva, poate am fi avut dreptul la o viata normala. Nimeni nu se gandeste la acei copii. Nimeni nu face milostenie pentru ei. Nimeni nu se roaga pentru ei. Nimeni nu pomeneste de ei. Eu am chestionat-o serios pe mama de-a lungul timpului si am am 5 frati care nu s-au nascut. Crezi ca Dumnezeu iarta liniar moartea atator suflete nevinovate ?
La ora actuala, parintii mei si fratele meu sunt foarte greu incercati.

Admir femeile si familiile in care nu s-au facut avorturi.
Chiar ieri am discutat cu un baiat de pe Forum nascut intr-o familie cu 8 copii. Surpriza: boala lui, schizofrenia, care este considerata cea mai grea boala psihiatrica, a remis. Gandirea lui este limpede. Nu ia decat putin antipsihotic o data la 3-4 zile. Celelalte persoane bolnave de schizo pe care le stiu iau zilnic si au efecte adverse foarte mari.

Daca vad fetele tinere ca tine pe Forum Romedic sau doamne la 20, 30 de ani care iau ani si ani la rand anticonceptionale sau pilula de a doua zi, care provoaca avorturi timpurii, cum sa tac, cand stiu ca li se vor imbolnavi copiii sau ca se vor lupta cu saracia sau ca vor avea probleme de sanatate etc, in conditiile in care am citit n carti cu minunile facute de parintele Arsenie Boca, in special, si stiu clar, din marturiile oamenilor ca asa e.

Deci:

Nu e vorba de judecata, ci de preventie.

Tinerii de azi, chiar si in necunostinta de cauza, isi vand sanatatea copiilor de maine. Si apoi tot ei, toata viata vor trebui sa aiba grija de acei copii bolnavi. Cum sa nu le spui nimic.

Crezi ca ai tai nu sufera pentru tine cand te cum iti e rau ?
0
19-04-2016, ora 21:35
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Salut Clara,
Mie mi-a spus duhovnicul ca e o prostie asta cu gasirea jumatatii. Nu exista asa ceva. Atat femeia cat si barbatul sunt fiinte intregi si impreuna fac tot un intreg, nu sunt doua jumatati care se unesc. Si pt o persoana se poate potrivi cu mai multe persoane. Asta e o prostioara indusa de filme, muzica etc...

Uite un articol pe tema asta: http://altarulcredintei.md/una-dintre-minciunile-cu-un-impact-dezastruos-asupra-noastra-este-ca-in-viata-trebuie-sa-ti-cauti-jumatatea/

Si iti mai recomand conferintele pr Ciprian Negreanu din Cluj:
http://www.ascorcluj.ro/parintele-ciprian-negreanu/
Eu de la aceste conferinte am aflat chestia asta.
Te asigur ca e un parinte deosebit, si foarte echilibrat.

Doamne ajuta! :)
0
20-04-2016, ora 09:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista jumatati. De acord cu tine. Ma refeream la partener de viata, sot, sotie, lucru pentru care sufera multi tineri in ziua de azi. In sensul asta de jumatate. Dar nu ca ar exista o singura persoana in lume care sa fie pentru tine.
0
20-04-2016, ora 09:33
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Aha am inteles acum. Insa tot nu trebuie sa fie motiv de suparare. Ca poate unul din soti nu e pregatit pt casatorie.
0
20-04-2016, ora 09:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ma refeream la cei care sufera ca inca nu si-au gasit prieten, prietena, iubit, iubita, logodnic, logodnica desi cauta de ani buni. Ei sustin ca sufera mult din cauza singuratatii.
0
20-04-2016, ora 09:43
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, nu neg suferinta singuratatii. Eu ziceam ca poate dureaza atat pt ca celalalt inca nu e pregatit pt casatorie, si atunci Dumnezeu randuieste sa se intalneasca doar cand sunt pregatiti amandoi.
0
17-05-2016, ora 17:18
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Cand viata e atat de grea,
De ce n-am si eu pe cineva?
Cineva care sa-mi dea si sa-mi spuna,
Un sarut si noapte buna.
Atunci cand eu voi fi singur,
Sa se gandeasca la mine, desigur.
Cineva care 'scump' la vedere,
Sa-mi zica 'la revedere'
Atat ca nu mai am cuvinte,
Dar sa fie o persoana cuminte.
Rasp meu e DA la prima intrebare a ta,
Ca nici eu nu mi-am gasit 'jumatatea'
Suntem BOLNAVI cu totii,
Si uneori ne purtam ca 'netotii'
1
17-05-2016, ora 17:49
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Rasp meu e da, de fapt e NU,
Restul il vei intelege tu( si ceilalti)
Raspunsu' meu nu e pt tine, (adica noi suntem BOLNAVI)
Ci poate fi pt oricine.

ma poate contrazice cineva? eu zic ca mai toti de pe forumu' asta avem 'cate ceva'
0
18-05-2016, ora 09:09
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Noi nu suntem normali, noi nu suntem normali, ura Lelita mea, noi nu suntem normali...Pam Pam (suntem SPECIALI)
0
18-05-2016, ora 09:15
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
hahaha, prea tare David90, foarte bine zis- ca suntem SPECIALI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Singurătatea poate creÈ™te riscul de boli cardiovasculare
  • Singurătatea ar putea creÈ™te riscul de tulburări mentale
  • TendinÈ›a spre singurătate – moÈ™tenită genetic?
  • Singurătatea, la fel de periculoasă ca obezitatea?
  • Cel mai amplu studiu despre fericire È™i menÈ›inerea sănătății. Ce ne face fericiÈ›i?
  • Noi cercetări privind singurătatea în rândul adolescenÈ›ilor
  • Privarea de somn accentuează sentimentul de izolare È™i de singurătate
  •