nolicin si sarcina

22-09-2009
rally29
Nu este medic/terapeut
rally29
buna, am si eu o intrebare la dvs, sunt insarcinata in 5 sapt si in primele 3 sapt am facut 10 zile cu nolicin 2 comp pe zi, am fost la medicul ginecolog si mi sa spus ca daca vreau sa pastrez sarcina este pe raspunderea mea si ma pus sa semnez, mi-a zic ca poate copilul sa iasa cu malformati sau sa aiba probleme, am facut si eco si nu a vazut daca ii bate inima, inima de 4 mm si "pare"sa aiba prezenta activa nu a vazut bine ce imi recomandati sa fac avort? sau sa mai astept si sa mai fac un eco peste 2 sapt sa fad cum se prezinta?va rog ajutati-ma ca sunt disperata!!!!!!!!!!!raluca din constanta
19 comentarii
0
22-09-2009, ora 12:09
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Eu am mai spus aici pe forum ca am luat 4 zile ciprinol intre sapt 4-5 si acum am un bebe sanatos desi 3 medici mi-au recomandat sa fac avort. Este decizia ta intr-adevar. Nimeni nu o poate lua in locul tau si al sotului tau. Noi am ales sa-l pastram. Acum, cand o vedem pe fetita noastra cum creste si ne gandim ca puteam sa n-o avem ne cutremuram.
0
22-09-2009, ora 15:40
rally29
Nu este medic/terapeut
rally29
da am citit dar eu am luat 10 zile si astazi am descoperit ca am si o scurgere rozalie tu ai avut?se intampla ceva grav ?
0
22-09-2009, ora 21:09
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Nolicin (Norfloxacina) este nerecomandata in sarcina si pentru ca exista alte antibiotice mai sigure. Totusi, nu este absolut contraindicata (de exemplu, daca mama are o infectie severa care raspunde numai la Nolicin). Toxicitatea (la dozele care se iau in mod obisnuit, de ex. 2 x 400 mg pe zi) este mica.
Exista medicamente mult mai periculoase pentru copil decat nolicinul.

O serie de 35 de femei care au luat nolicin sau ciprofloxacin in primul trimestru - copilul nu a avut nici o problema.
Alta serie de 500 si ceva de femei care au luat nolicin sau ciprofloxacin in sarcina - procentul de copii cu probleme a fost la fel ca la mamele care nu au luat.


"Autorii studiului au tras concluzia ca expunerea la flourochinolone (nolicin sau ciprofloxacin) nu este o indicatie de intrerupere a sarcinii; totusi, utilizarea lor in sarcina este contraindicata pentru ca exista [antibiotice] alternative mai bune." (din "Drugs in pregnancy and lactation" - cartea de baza din acest domeniu).


Numai bine si multa sanatate!



Articole despre Nolicin in sarcina:

---------------*

(*modificat de admin)
0
24-09-2009, ora 13:19
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
eu am avut scurgere maronie in luna 3 de sarcina si am mers la medic. Eu am avut o pb de coagulare a sangelui si din cauza asta era sa pierd sarcina. Din cate am auzit se intampla ca unele femei sa aiba o scurgere roz cand se nideaza(fixeaza) embrionul dar eu nu am avut. Pentru scurgere mergi imediat la medic. Eu pe langa cele 4 zile in care am luat Ciprinol(care mi se pare ca are cam aceeasi substanta ca si Nolocin), am facut tratament cu Clexane, am luat Dopegyt si Aspenter, acesta din urma fiind interzis in ultimul trimestru de sarcina si in timpul alaptarii. Dar medicul meu ginecolog mi l-a dat pt ca altfel riscam mai mult. Copilul meu nu are nimic ca urmare a atator medicamente. aaa era sa uit, am aflat de la medicul neonatolog cu care am nascut ca se da Ciprinol la copii nou-nascuti desi dc te uiti pe prospect este interzis. Dc beneficiul este mai mare ca riscul, atunci se dau medicamente. Eu zic ca oricum in perioada in care ai luat tu nu a fost afectat sau dc a fost afectat embrionul, atunci corpul tau va urma legea naturii si-l va elimina. Dc vrei iti dau nr de tel al medicului meu ginecolog si poti merge la el sa vezi ce spune. Este conferentiar doctor Anca Florin Alexandru si nr de tel de la cabinet este 0212246631. acestui medic eu ii datorez fetita. Incearca si du-te, da-i inca o sansa copilului tau. Multa sanatate. Sa mai scrii sa-mi spui ce-ai facut te rog.
0
15-03-2010, ora 20:45
nick_m1072
Nu este medic/terapeut
nick_m1072
Sotia mea de 33 ani este exact in aceeasi situatie, a facut tratament cu nolicin 7 zile 2 comp pe zi in primele 3 saptamani si suntem intr-o situatie foarte delicata. Nu stim daca ar trebui sa pastram copilul. Am vrea sa stim cum a decurs sarcina la tine. Multumim foarte mult.
0
16-03-2010, ora 09:40
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Tratamentul l-a facut in primele 3 saptamani dupa ultima menstruatie sau dupa ovulatie? Doctorul meu ginecolog mi-a spus ca in primele 21 de zile dupa ce copilul a fost conceput. (cam 2 saptamani dupa ultima menstruatie), copilul nu este afectat pt ca nu este formata placenta.
Numarati 21 de zile dupa conceperea copilului si daca sotia se incadreaza in aceste zile eu zic sa nu va faceti probleme. Ati putea merge la dr. meu. Eu am foarte mare incredere in el. Am mai scris pe forum ca eu inainte sa ajung la el am mai fost la 3 medici care mi-au spus sa avortez. Si mare greseala faceam pt ca fetita mea s-a nascut sanatoasa si este in continuare sanatoasa. Eu am cautat cat eram insarcinata pe site-urile din afara informatii despre chinolone, substanta principala din Ciprinol si Nolicin si am aflat ca de fapt nu sunt studii prea aprofundate in acest sens. Eu gasisem la un moment dat si un studiu facut de fabrica din Germania care produce aceste medicamente. Cautati pe site-urile americane si o sa vedeti ca norfloxacinul este intr-adevar in grupa C de risc dar nu sunt studii studii prea multe. Eu zic ca nu o sa aiba nimic copilul. Cum am mai spus eu am luat mai multe medicamente in sarcina, nu doar Ciprinol, dintre care si Aspenter, recomandat de dr. ginecolog pt ca altfel nu puteam tine sarcina. Daca o sa va uitati la prospectul de la Aspenter o sa vedeti ca este interzis in sarcina. Dar daca beneficiul depaseste riscul, atunci dr. da medicamente interzise din maxim grupa C de risc. La mine sarcina a decurs normal, copilul nu a avut nimic. Am fost f stresati toata sarcina dar cum dr a avut dreptate. Cum spuneam, cand l-am intrebat pe dr. neonatolog dc o sa aiba ceva copilul a zambit si mi-a spus ca ei dau Ciprinol la copiii nou-nascuti dc este cazul, desi pe prospect scrie ca este interzis sub 18 ani. S-a observat ca aceste chinolone provoaca malformatii la cartilajele soarecilor nou-nascuti. Pe oameni nu s-au prea facut studii si din aceasta cauza ei sunt rezervati si spun sa nu se dea aceste medicamente in sarcina. Dar daca trebuie si copilul are o infectie care ii pune viata in pericol, atunci il dau.
0
16-03-2010, ora 09:54
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Este numai decizia voastra daca sa pastrati sau nu copilu.Noua toate rudele si toti prietenii ne-au spus sa nu pastram copilul, dar ni l-am dorit f mult si am spus ca riscam orice ar fi. Si bine am facut pt ca altfel fetita noastra nu ar fi existat. Este o decizie grea, dar eu zic ca dc a luat tratamenul in primele 21 de zile dupa conceperea copilului, atunci nu va avea nimic bebe. Si oricum, am inteles ca in aceste situatii, daca produsul de conceptie a fost afectat, atunci corpul il elimina. Se urmeaza legea naturii. Dati-i o sansa copilului vostru. El nu are nicio vina. Incercati sa mergeti la dr. Anca si vedeti ce spune. Si gaditi-va ca el este copilul vostru. Din saptamana 5 inimioara incepe sa ii bata. Si oricum sunt femei care beau sau care iau droguri in timpul sarcinii si copiii nu au nimic. Si mai sunt femei care nu iau nimic in timpul sarcinii si copilul iese cu malformatii. Eu zic sa va ganditi bine si sa luati decizia corecta. Si oricum acum exista ecografisti si aparate ecograf f buni, care descopera orice anomalie foarte devreme in sarcina. Va urez multa sanatate si sarcina usoara. Si sa ma anuntati ce decizie ati luat.
0
17-03-2010, ora 07:08
nick_m1072
Nu este medic/terapeut
nick_m1072
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Ultima menstruatie a fost pe 26 ianuarie iar medicamentele au fost luate in jur de 20 februarie timp de 7 zile. Am vrea sa stim cum putem afla de la rally29 cum a decurs sarcina, daca au fost probleme pentru copil. Nu stim cum am putea sa luam legatura cu ea. De asemenea, am vrea sa stim cum putem lua legatura cu acel medic. In ce oras este ? Aveti un numar de telefon sau o adresa de mail ?
0
17-03-2010, ora 07:13
nick_m1072
Nu este medic/terapeut
nick_m1072
Copilul are aproximativ 6 saptamani.
0
17-03-2010, ora 07:31
nick_m1072
Nu este medic/terapeut
nick_m1072
Am reusit sa transmitem mesaj catre rally29. Asteptam raspuns. Multumim tututor pentru informatii.
0
17-03-2010, ora 10:49
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Dupa cum cred ca ati calculat sotia d-voastra a luat medicamentele in cele 21 de zile de care va spuneam. Eu cred ca bebelusul nu va avea nimic. Doctorul se numeste Florin Anca, lucreaza la spitalul Universitar Bucuresti si nr. de tel de la cabinet este 0212246631. Costul unei consultatii este de 100ron, ecografiile nu le face el ci colaboreaza cu dr. Rodica Chitescu de la Medlife. Pot sa va asigur ca daca nu era acest doctor eu nu aveam copilul acum. Eu inafara de problema asta am avut si probleme de coagulare a sangelui si am facut tratament cu Clexane si am avut si tensiune mare pentru care am luat Dopegyt si totusi a decurs bine sarcina desi 3 medici inainte sa ajung la acest medic au dat din cap cand au auzit ca am tensiune dinainte de a ramane insarcinata. O doctorita de la spitalul Bucur pe nume Banceanu (am sa-i pomenesc numele cat o sa traiesc) mi-a zis ca sunt nebuna ca vreau sa am copii cu tensiune 17/11 dinainte de sarcina si ca am mai luat si Ciprinol. Ma si programase la avort. Eu va doresc multa sanatate si sa auzim de bina.
0
29-03-2010, ora 00:14
nick_m1072
Nu este medic/terapeut
nick_m1072
Iti multumim foarte foarte mult pentru informatiile furnizate !!! Desi nu te cunoastem, pot sa afirm ca ai salvat viata copilului nostru. Dumnezeu sa-ti dea sanatate tie si familiei tale. Sotia desi lucreaza ca asistenta era foarte speriata in urma discutiilor cu medicii din Pitesti, unii ne-au recomandat un embriolog desi ne-am dat seama mai tarziu ca nu era ceea ce aveam nevoie atunci. Dupa ultimul control la medic era gata sa faca o programare pentru avort. Aceste informatii ne-au oferit posibilitatea sa luam o decizie corecta. Am decis sa pastram copilul in urma unei simple discutii (fara nici un alt control) pe care am avut-o cu domnul doctor Florin Anca. Am aflat de pe internet ca este conferentiar, doctor in stiinte medicale. Aproape ca nici nu l-a interesat ce medicament a luat sotia deoarece in perioada respectiva intre copil si mama nu exista un schimb prin care medicamentul luat sa afecteze copilul iar organismul protejeaza foarte bine copilul. Ne-a explicat foarte calm ca abia de acum inainte daca sotia mea ar lua acel medicament exista riscul sa afecteze copilul. Nu i-au trebuit decat 10 minute sa discute cu noi pentru a ne convinge ca valoreaza mai mult decat toti medicii de specialitate din Pitesti. Acestia nu au putut sa dea un diagnostic corect si au recomandat sa renuntam la copil. Initial am fost la Spitalul Universitar Bucuresti dar abia pe urma am aflat ca trebuie sa ne ducem la cabinetul particular pe Maresal Averescu nr.3. Efortul a meritat pe deplin. Recomandam cu caldura pe medicul Florin Anca. Cine se va afla intr-o situatie asemanatoare sa mearga la el si nu va regreta. Multumim inca o data, pentru ajutorul acordat, nu-l vom uita niciodata.
0
29-03-2010, ora 21:38
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Multumesc mult. Am facut asta pentru ca am trecut prin ce ati trecut si dumneavoastra si timp de 2 saptamani am cautat innebunita informatii si nu a avut cine sa mi le dea. Ma bucur pentru decizia pe care ati luat-o. Si eu ii datorez acestui doctor viata fetitei mele. Imi cer scuze pentru ca nu am mentionat ca nr. de telefon este de la cabinetul particular si v-am facut sa mergeti degeaba pana la spital. Este nu numai un doctor foarte bun ci si un om cu totul exceptional care are mare grija atat de mama cat si de copil. Va doresc multa sanatate, sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos. Sa ma mai tineti la curent cum a decurs sarcina si cum a nascut sotia.
0
02-02-2011, ora 19:00
Gabi24
Nu este medic/terapeut
Gabi24
Nick, imi poti spune te rog ce s-a mai intamplat cu sarcina sotiei tale? Eu sunt intr-un caz asemanator si incerc sa aflu cat pot despre cazuri similare. Multumesc!
0
03-02-2011, ora 22:50
nick_m1072
Nu este medic/terapeut
nick_m1072
Sarcina a decurs fara probleme, dupa nastere la scurt timp fetita a facut trombocitopenie dar isi revine treptat (se intampla des la copii), am fost la Budimex in Bucuresti, am citit si pe net si am aflat ca doar cazurile foarte severe se trateaza la Fundeni, schema terapeutica cu prednison 2mg/kg/zi, timp de 3 saptamani, nu prezinta o eficienta terapeutica superioara comparativ cu abstinenta terapeutica. Doctorul Alexandru Florin Anca are cabinetul in Bucuresti str. Maresal Averescu nr. 3, bl.2, sc. B, et.1 ap.5 tel.021.224.66.31 sau 0722.33.10.10 iar la Spitalul Clinic Universitar de Urgenta tel. 021.224.80.77 emai alfanca@yahoo.com. A fost singurul in masura sa ne dea un raspuns competent. Multa bafta !
0
14-04-2011, ora 18:58
rally29
Nu este medic/terapeut
rally29
buna, sunt eu rally29, scuze ca am intarziat cu mesajul meu atata dar intre timp am nascut un baietel foarte sanatos acum in varsta de 11 luni si sunt foate ocupata cu cresterea lui stiu ca ati asteptat mesajul meu dar nu am avut cum sa raspund, asa este cum mi-ati spus voi sarcina mea a decurs bine copilul este sanatos pentru ca eu am facut tratamentul inainte sa se formeze placenta copilului asa ca cine a facut pana in 3 sapt trat sa stea fara grija ca copilul nu va avea nimic nu m-am luat dupa medicul care ma sfatuit sa fac avort si am un copil acum pe care mi l-am dorit foarte mult va multumesc pentru raspunsuri
0
14-04-2011, ora 19:09
rally29
Nu este medic/terapeut
rally29
fetita d-voastra nu afacut de la tratament trombocitopenie a facut ca asa sa nimerit sa nu o speriem pe gabi24 stai linistita daca ai facut tratamentul inainte de 4 saptamani eu de ex ultima menstruatie a fost pe 7 august si tratamentul l-am facut pe 25 august, 10 zile si baietelul meu, multumesc lui d-zeu nu a avut nimic, dar daca va avea ceva in timpul sarcini se va vedea la eco este foarte important sa faci 3d sa se vada bine eu il faceam infiecare luna, eu sunt din constanta si am fost la dr niculescu ion un om de nota 20 papa va pup astept vesti de la voi
0
01-05-2011, ora 13:23
MADALUIZA
Nu este medic/terapeut
MADALUIZA
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu stiu daca sa pastrez sarcina. In data de 18.03.2011 am avut mentruatia si in peste o luna din 18.04 am fofosit nolicit in esterior si in vagin tim de 4 zile. Dupa care am aflat de sarcina. nu stiu daca sa tin in continuare sarcina sau nu, despre afectarea fatului. Multumesc!
0
01-05-2011, ora 13:33
MADALUIZA
Nu este medic/terapeut
MADALUIZA
vreau sa rectific, am folosit nidoflor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul