novinette sau diane 35?

12-04-2011
black_she
Nu este medic/terapeut
black_she
Buna...as avea si eu o intrebare va rog frumos...am luat mai multe tipuri de anticonceptionale...dar in ultimii 2 ani am luat diane35, care la inceput au fost ok si spre sfarsitul acestor 2 ani am avut o singura reactie adversa: carerea parului!!!!!si a fost cam vizibila :((...pana atunci am luat anticonceptionale la sfatul medicului...acum este a doua luna cand iau novinette( din cauza reactiei lui diane35.)..si nu ma simt deloc bine..am avut la prima folie scurgerari intramenstruale..in cantitati ff mici..si ma simt extrem de obosita si slabita in corp!!!!oare sa le schimb iar cu altele???sau aceste resctii o sa tina pana aproximativ a 3-a folie, adica a treia luna?????va rog sa ma lamuriti...multumesc mult
4 comentarii
0
13-04-2011, ora 17:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
E normal sa aveti acest spotting, deoarece novinette contin o doza mai mica de hormoni. Din fericire, e o reactie adversa care, de regula, trece dupa a 3-a folie.
Oboseala si senzatia de slabiciune ridica probleme mai mari. Acestea reprezinta reactii adverse care, de regula, nu dispar la continuarea tratamentului si uneori impun schimbarea contraceptivului (de exemplu cu yasmine) sau, si mai bine, schimbarea metodei anticonceptionale.
0
13-04-2011, ora 23:49
black_she
Nu este medic/terapeut
black_she
va multumesc frumos!...anticonceptionalele nu se dau in functie si de varsta??eu am 26 ani..e ok sa iau deci Yasmine?
0
14-04-2011, ora 08:39
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se iau si in functie de varsa. Dar varsta de 26 de ani va claifica pentru orice anticonceptional. Deci, trebuie tinut cont numai de celelalte aspecte.
0
14-04-2011, ora 14:03
black_she
Nu este medic/terapeut
black_she
va multumim enorm pentru toate sfaturile bune pe care le primim de la dumneavoastra!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •