novynette-sani

07-07-2007
rugz
Nu este medic/terapeut
rugz
este prima luna cand iau novynette si m-am ingrijorat pt ca mi-au cerscut sanii si ma si dor, in special in partea laterala, iar la atingere simt si un fel de noduli. este ingrijorator? sau este doar un efect de scurta durata al cantitatii 'extra' de hormoni?
6 comentarii
0
08-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi înţelept să întrerupeţi medicamentul după ce terminaţi folia începută.
0
08-07-2007, ora 00:00
rugz
Nu este medic/terapeut
rugz
multumesc :( dar mi se pot recomanda alte anticonceptionale? sau asa voi reactiona la toate?
0
02-10-2007, ora 00:00
broscutza
Nu este medic/terapeut
broscutza
Buna ziua,
as vrea sa incerc administrarea pilulelor CONTOUR VITACARE, pentru dezvoltarea in mod natural a glandelor mamare (respectiv cresterea pe cale naturala a sanilor). Exista efecte adverse ? Ar putea cumva sa se schimbe cumva modul de functionare a organismului fata de cel prevazut prin administrarea pilulelor?
Multumesc!
0
21-12-2008, ora 13:39
geny90
Nu este medic/terapeut
geny90
buna ziua i
iau novynette de o luna si ma dor tare sanii(si au crescut). Credeti ke mai bn sa opresc administrarea?mentionez k aceste pastile mi-au fost recomandate de doctor pt reglarea menstruatiei.
0
11-09-2009, ora 19:52
karina_karina
Nu este medic/terapeut
karina_karina
buna! am si eu o intrebare ptr domnul doctor Dragomir, 2 ani am luat yasmine, iar in mai, in urma unui control la ginecolog mi sa spus k am ovarele foarte inflamate si un chist.mi sa dat tratament ptr inflamatie, si novynette ptr chist.dar din iubie nu am mai avut menstruatie!!!! in iunie m-au durut sanii, se umflasera, iar "sfarcurile" erau tari impermanenta.pastilele le'am luat corect la aceeasi ora.VA MULTUMESC ANTICIPAT!
0
14-09-2009, ora 00:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum spuneam si cu ceva timp in urma mai sus, ar fi recomandabil sa nu mai luati pilule hormonale (cel putin fara sfatul medicului de familie). In timp ce pot fi utile in tratarea chisturilor, afecteaza inflamatia ovariana si pot agrava tulburari preexistente ale sanilor. Dupa terminarea actualei folii (si nu inainte) intrerupeti yasmine si faceti un tratament homeopatic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  •