nr. mare leucocite si colesterol

22-05-2008
adahate
Nu este medic/terapeut
adahate
In urma analizelor au rezultat:numaratoare leucocite:15.10(um 10^3/mm^3) si colesterol seric total :366(mg/dl).Amandoua sunt peste (bine) limita maxima.In ultimul timp in alimentatie am avut foarte mule lactate(iarut, lapte).Citisem undeva ca lactatele pot creste colesterolul?!!Iar referitor la leucocite:am avut o infectie in sange care apare de fiecare data la analize.Dar totusi 15.10 este cam mare, nu?Un sfat(in afara de cel de a merge la dr.(maine voi face acest lucru))?Va multumesc!Sanatate multa!
5 comentarii
0
22-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Leucocitele crescute pot apare atat in timpul unei infectii cat si dupa aceasta s-a vindecat! Intr-adevar lactatele in exces pot creste colesterolul, mai ales la anumite varste si mai ales la pacientii cu antecedente in familie de dislipidemii sau cu diverse afectiuni cardio-vasculare! Ce varsta aveti?
Cu ce boli va stiti si ce terapie urmati in prezent?
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Consumati numai lactate degresate,
0
23-05-2008, ora 00:00
adahate
Nu este medic/terapeut
adahate
Va multumesc pentru raspunsuri!Am 29 ani.Lactate numai degresate am consumat, poate in exces(cafea numai cu lapte(1, 5%), iaurt cu maxim 1, 5% in fiecare dimineata si poate lapte seara(1, 5%), o cana).Ambii parinti au probleme cardio-vasculare, urmeaza tratament.Din septembrie 2007 am inceput sa mananc mai slab, fara zahar(cafeaua cu miere), fara prajeli, in rest orice, dar cantitati mici.Am mai facut pe parcurs cateva "incalcari".De atunci am slabit aproximativ 14kg.Am baut ceai antiadipos in combinatie cu diuretic, codite de cirese si coada soricelului(acestea pt ca am avut niste probleme cu rinichii si pentru ca am probleme de mica, cu "scaunul").In prezent nu urmez nici o terapie(In februarie am urmat niste sedinte de fizioterapie-pt discartoza, dar nu cred ca are acest lucru vreo importanta aici).Va multumesc!Sanatate multa!
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
In acest caz fiind si foarte tanara trebuie sa luati foarte in serios cresterea colesterolului.Luati legatura cu medicul care va va verifica alimentatia si daca este cazul va va da un tratament, avand in vedere incarcatura familiala pe care o aveti.Sa auzim numai de bine.
0
23-05-2008, ora 00:00
adahate
Nu este medic/terapeut
adahate
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi!Astazi am sa iau legatura cu medicul.
Inca o data va multumesc!Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.