nu am avut astm pana acum si ca nici nu mi-a spus clar daca am, a spus ca ca "pare a fi"

20-02-2007
lucky4
Nu este medic/terapeut
lucky4
am fost ieri la doctor pt ca diminata respiram greu. am fost pus la spirometru si au iesit urm valori la PEF post-8.27 pre-7.98 mi-a dat venatolin(salbutamol) si becloforte(beclometazona). mi-a spus prima data ca p unul dintre ele sa-l iau cand am probleme cu respiratia iar p celalalt d 4*2puf/zi si sa mai ma duc peste o luna. l-am mai intrebat eu caye ceva si pana la urma a zis ca pot sa le iau p amandoua si daca nu am probleme. cam 12-16 puff/zi din fiecare. am cautat p net si am vz ca becloforte e pt cei la care nu mai au efect celelalte bronhodilatatoare. prima mea intrebare (care o sa para prosta dar tinand cont ca era pima data cand auzeam de acele substante a fost cam greu d retinut)pe care trebuie sa-l iau constant si p care atunci cand am probleme? si a doua, sa urmez sfatul lui sau sa mai astept pana ajung la alt doctor.
trebuie sa mentionez ca nu am avut astm pana acum si ca nici nu mi-a spus clar daca am, a spus ca "pare a fi"
3 comentarii
0
22-02-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Depinde cat de frecvente sunt simptomele. Incercati deocamdata sa nu luati decat ventolin daca apare lipsa de aer. Daca nu, nu luati nimic. In nici un caz nu va administrati 16 puffuri din fiecare daca sunteti asimptomatic. Va sugerez oricum sa consultati un (alt) alergolog sau pneumolog.
0
11-04-2007, ora 00:00
ramonageorgiana
Nu este medic/terapeut
ramonageorgiana
m-ar interesa pt un baietel de 3ani si jumatate un tratament pt astm bronsic in evolutie. as vrea sa fie naturist. multumesc
0
27-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Iti recomand un consult alergologic in vederea stabilirii etiologiei astmului, daca este astm, cu repetarea probelor functionale in pauza de ventolin.Terapia indicata si educatia ta de catre medicul mentionat, ca pacient nou diagnosticat, m-au ingrijorat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  •