Nu am fumat niciodata, dar...

22-01-2009
alone4you
Nu este medic/terapeut
alone4you
Nu am fumat niciodata tigari sau altceva din domeniu, insa de un 1 an cu prietenii am procurat asa o chestie [IMG]http://img132.imageshack.us/img132/9687/nargile212lu9.jpg[/IMG] multi zic ca e sanatos p/u plamani, cica aburii aromei se filtreaza prin apa, si nu are nimic. E o senzatie placuta, unii din prietenii mei ce fumeaza spun ca e mai buna ca tigara. folosim diferite arome :fructe, menta. nu am avut nici o prb, insa de 3 luni incoace, a doua zi dimineata dupa ce am tras aroma aia, imi vine foarte greu sa inspir adanc in piept, adik parca ar fi un zid si ma apasa enorm. in fine in 3~4 ore sau1 zi imi trece, si revine respiratia la norm. e o reactie norm. a org.? nu am tuse si prb cu glande... la fel knd merg mult nu imi vine dificil sa respir.

Puteti sami spuneti cn stie, e mai grava chestia ca tigara? de exempl. eu il folosesc 1 in ~10 zile... poate mai des in depedenta knd ne vedem cu prietenii.
6 comentarii
0
22-01-2009, ora 20:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Narghileaua este buna si nu pentru sistemul respirator. Aburii de apa cu diverse substante naturale sunt buni (ti tree, rozmarin, menta etc.), insa alte substante au efect de congestionare a plamanilor, rezultatul fiind dispneea, adica respiratia dificila si uneori sacadata.
Aveti mare grija la ce va da prietenii dvs. sa "fumati" pentru ca exista foarte multe plante psihoactive care au un efect psichodeletic (halucinatii si pierderea contactului cu realitatea), precum Salvia Divinorum, Amanita Muscaria, Morning Glory etc... fiti mai precaut si nu mai folositi nargileaua decat daca sunteti sigur ca planta sau plantele folosite au efecte terapeutice pentru sistemul respirator si nu numai fara riscul de aparitie al efectelor adverse.

In concluzie, nargileaua este benefica numai in anumite conditii si numai cu anumite substante!
Nu este mai grava ca tigara, poate fi daca se folosesc plante cu continut de nicotina, gudron etc., precum tutunul.

Numai Bine!
0
22-01-2009, ora 22:18
alone4you
Nu este medic/terapeut
alone4you
Ms mult, m-ati linistit, dar puteti sa-mi dati niste foto cum arata preparatele despre care vb (ti tree, rozmarin, menta) cele bune p/u org. in sens cum se vand, special p/u narghileaua sau aparte, si unde pot sa le gasesc, am vazut intr-un shop arome dar erau+tutun sau asa ceva, si scrie " May cause cancer,..." si nu am stat sa procur.
Mersi inca o data.
0
22-01-2009, ora 22:28
alone4you
Nu este medic/terapeut
alone4you
http://www.narghilele.ro/product.php?prod=149 astea-s bune?
0
23-01-2009, ora 00:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, sunt foarte bune, dara daca dupa ce inspirati (sau dupa ceva timp) aveti un discomfort in zona plamanilor nu cred ca ar mai trebui sa repetati "operatiunea"

Numai Bine!

Cu multa placere,

NICK
0
05-03-2009, ora 00:24
StopFumatul.
Nu este medic/terapeut
StopFumatul.
Nici narghileaua nu e tocmai sanatoasa - cu tot cu filtrare, fum tot ajunge in plamani si, chiar daca e fum de alte ierburi decat tutunul, tot planta arsa este si prin ardere tot se degaja substante toxice si daunatoare. Dar cred (cred, nu este o opinie documentata) ca nu se intampla nimic daca fumezi narghilea din cand in cand.
0
08-07-2009, ora 16:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Asa este, nici narghileaua nu este sanatoasa, dar daca unii oameni vor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Adolescenții expuși în mod pasiv tutunului au un risc mai mare de a deveni fumători
  •