nu am incredere in mine, ma simt (scuze...) o proasta - -n-am gasit alta rima- :-)

17-08-2007
buburuza
Nu este medic/terapeut
buburuza
am 29 de ani si aparent o multime de realizari: facultate, un master, o slujba buna, un om extraordinar langa mine... dar imi lipseste cu desavarsire increderea in mine. am perioade foarte scurte in care sunt bine, dar in cea mai mare parte a timpului chiar ma simt o proasta. si asta se manifesta in diverse forme... de la felul in care vorbesc, vocabularul limitat, preocupari, cunostinte, whatever - you name it. simt ca tot ce am realizat a fost cu mare noroc si ajutor de la dumnezeu (oare ce motive o fi avand sa ma gaseasca tocmai pe mine sa ma ajute?)
nu am pic de disciplina in nimic. ma simt imatura si rasfatata (in sens complet negativ). nu provin dintr-o familie instarita, nu am avut totul pe tava, ba in anumite perioade din copilarie ne-am confruntat cu multe lipsuri. chiar nu am fost un copil rasfatat. de ce sunt asa? relationez relativ greu, capacitate de concentrare zero. mi-e teama in permanenta ca lumea isi va da seama ce mare fals sunt si totul se va narui: si putinii prieteni pe care ii am ma vor uita, iubitul meu isi va lua lumea in cap, seful meu ma va trimite la plimbare... de cand ma stiu m-am simtit asa, de foarte multa vreme imi propun sa fac ceva... dar nu am vointa, nu am cap, nu stiu ce imi lipseste. si tot ce incep las balta, ma plictiseste. riscurile mi se par tot mai mari (eventualele pierderi tot mai insemnate). oare ce e de facut?
11 comentarii
0
17-08-2007, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
draga buburuza, este mare lucru sa spui ce gindesti dar, esti un pic cam dura cu tine. uite ai o gramada de lucruri realizate in viata (ma refer pe plan profesional), dar vezi tu ca nu putem obtine in viata cam tot ce visam. tu ar trebui sa fii mindra de ceea ce ai facut pina acum cu viata ta. te-ai intrebat ca daca aveai alte preocupari, nu reuseai sa faci o facultate. eu una nu am studii f. putine, dar sint realizata material; spun asta sa intelegi ca nu putem avea totul deodata. eu am vrut sa invat dar din pacate nu am avut conditii. am fost 4 frati si parintii nostrii atit au putut face pt noi. sa ne tina la liceu si sa avem o meserie. nui condamn acum, nici nu ar avea sens, dar uite ca sint perioade in viata cind iti dai seama ca puteai ajunge altundeva. sint o simpla croitoreasa si nu mie rusine cu meseria mea, am o familie destul de reusita, o fata de 17 ani, o casa la care am muncit pe brinci si tot am impresia ca-mi lipseste ceva. acum ma chinui cu o forma de fobie pt ca am fost atit de ambitioasa sa realizez ceva in viata incit acum nu prea ma pot bucura de ele. cit despre vointa ; ce sa spun vointa la unii exista mai putin, la fel gindeam si eu acum citiva ani, dar am ajuns la concluzia ca nimic in viata nu e intimplator.nu te mai invinovati ca e pacat...te felicit pt. realizarile tale si, credema, esti un om norocos. ramona.
1
18-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
;) pai chiar nu rimeaza! Ce legatura are neincrederea in sine cu prostia? Faptul ca, uneori nu crezi in capacitatile tale nu conduce la disparitia reala a acestora. Deci, cauta o alta rima!

Plus ca, doar un om inteligent are capacitatea de a se evalua pe sine atat de aspru, si de a se cataloga drept prost. Pentru asta, trebuie sa fie capabil sa se analizeze, sa se compare, sa isi stabileasca nivele de performanta, sa obtina rezultate concrete, deci este nevoie de o inteligenta bine dezvoltata.

Ce ar fi sa definesti mai exact la ce te referi cand spui ca te simti proasta?

Si uite asa, intrebarea "ce e de facut?" se intoarce spre tine si devine "ce poti sa faci concret?" Cauta raspunsul acolo unde il poti gasi: in perioadele in care ai incredere in tine.
Observa cu atentie ce faci, ce simti, cum gandesti in acele momente, pentru a putea pregati transferul acestor ingrediente catre situatiile in care ai nevoie de ele.
0
20-08-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
:)
capcana.

Intrebarea ce e de facut, e o capcana.
Practic, oricine ti-ar raspunde la intrebare, ar cadea in capcana pe care inconstient ti-ai intins-o si tie.

As vrea sa-ti raspund, dar ar fi periculos, intrucat nu ai sti cum sa privesti raspunsul. Pentru ca ai inceput cu intrebarea de sfarsit, nu de inceput.

Ai nevoie aici fie de un prieten inteligent, fie de un psihoterapeut...
Ca sa descoperi tu ce anume iti lipseste, nu sa primesti de-a gata.
Si abia apoi sa te intrebi, la final: si acum ce e de facut ?

Deci fa o vizita la un psihoterapeut (bun) de la tine din oras, si asta relativ rapid intrucat asa cum spuneai si tu, pe masura ce timpul trece si acumulezi mai multe lucruri bune, vei fi din ce in ce mai stransa...

Andrei

P.S. si nu este o problema de vointa, mare atentie
0
22-08-2007, ora 00:00
buburuza
Nu este medic/terapeut
buburuza
Multumesc pentru raspunsuri.

Este foarte interesant sa vezi ca oameni care nu te cunosc si cel mai probabil nu te vor cunoaste niciodata si-au alocat din timpul lor ceva ca sa se aplece asupra problemei tale, sa scrie un gand bun sau sa te indrume. E un sentiment placut :-)

As vrea sa intreb cum poate fi gasit un psihoterapeut bun. Sunt de trei ani in Bucuresti si prietenii mei de aici nu au fost niciodata la un psihoterapeut ca sa imi poata face recomandari. Plus ca este un subiect sensibil, nu poti intreba asa pe oricine de un psihoterapeut. In nestiinta mea nici nu fac diferenta intre psiholog si psihoterapeut spre exemplu. Este diferenta? :-) Si in general cred ca in societatea noastra inca sunt destul de multe retineri cand vine vorba de astfel de interventii sensibile.
0
22-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
"Cum poate fi gasit un psihoterapeut bun"?
Buna intrebare! Si eu as vrea sa stiu! ;)

Oare ce e de facut?
:)
0
23-08-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
In sfarsit o intrebare interesanta pe forum...

De obicei, un terapeut bun il "simti" prin cunoscuti care au fost la el si s-au simtit grozav dupa aceea. Este calea care iti asigura clienti de calitate, care au vazut deja ce se poate face...

Sa stii ca din ce in ce mai mult in Bucuresti au disparut retinerile in ceea ce priveste discutia despre un terapeut bun, fiindca lumea vine la cabinet din cele mai diverse motive: de la o simpla intrevedere "de control" (pe care o poate acorda si un psiholog, cu competenta de consilier psihologic) pana la o psihoterapie - acordata numai de un psihoterapeut (care este un psiholog + ani intregi de formare si dezvoltare personala pe linia terapeutica ) - fiecare isi poate gasi la cabinet satisfactia si/sau raspunsurile pe care le cauta.

Personal,. iti recomand in Bucuresti sa mergi la www.eql.ro

Pentru alte orase, am alte recomandari...

Andrei
0
08-09-2007, ora 00:00
kabby
Nu este medic/terapeut
kabby
Draga mea si eu am avut aceleasi probleme cu tine si eu am terminat dreptul si aceleasi sentimente am avut si eu. Am fost la pshiholog si mi-a recomandat sa citesc cartea CUM SA-TI INTARARESTI INCREDEREA IN TINE autor MARIE HADDOU si CUM SA SPUI NU ACASA LA SERVICIU PRIETENILOR SI IN VIATA DE ZI CU ZI tot de acelasi autor. Citeste-le cu mare atentie de mai multe ori si o sa intelegi cum o sa fucntioneze psihicul tau. pupici Claudiu
0
13-02-2008, ora 00:00
yves
Nu este medic/terapeut
yves
ANDREI DUMITRESCU!!!?? a fost un OM EXTRAORDINAR, dar din pacate nu mai este printre cei vii. Cine esti tu cu numele ANDREI DUMITRESCU???
0
14-02-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Probabil nu cel pe care l-ai cunoscut tu...
Sper.

Thanx,
Andrei
1
05-03-2008, ora 00:00
werssus
Nu este medic/terapeut
werssus
oare am scris eu ?ma regasesc in descrierea facuta de tine cuvint cu cuvint.increderea in mine =o.stiu ca nu sint proasta dar atunci cum de nu-mi gasesc cuvintele intr-o discutie?cum de nu reactionez pe loc, ci abia dupa ce s-a incheiat discutia?apoi m-ai sint si neindeminateca, ma las inhibata destul de repede, iar puterea de concentratie...nu mai spun.
0
03-02-2017, ora 17:16
Simo2
Nu este medic/terapeut
Simo2
Buna ziua,

as avea o nelamurire, de mai bine de o luna am realizat ca am unele probleme de concentrare, nu reusesc sa ma concentrez prea mukt daca cineva imi vorbeste mult, nu reusesc sa redau continutul unei carti sau nu reusesc sa redau continutul unui film, nu stiu ce sa ma fac, mi-am si luat o perioada timp liber sa imi dau seama ce se intampla cu mine insa nu gasesc solutii si nici un raspuns. Ma simt foarte rau din cauza faptului ca nu ma pot cncentra, mai trist este ca mi-am dat seama ca nici nu sunt in stare s port o conversatie, eu de mica am fost mai interiorizata si nu puneam mare accent pe acest aspect ca nu vb si lumeas-a si obisnuit cu mine asa, dar recent fiind intre oamnei noi mi-am dat seama ca eu nu stiu ssa vb despre absolut nimic, ascult doar si nu reusesc sa explic sau sa spun exact ce am patit, ma sperie faptul ca sunt proasta si de aceea nu reusesc sa vb pt ca nu am pareri, nu am idei. Cel mai tare ma deranjeaza lipsa de concentrare pt ca neputand sa ma concentrez daca cineva vb cu mine automat nici nu reusesc sa redau. Am multe ganduri constant. Am predat germana si la un moment dat citeam un text cu un copil de clasa a 2a, lafinal el treebuia sa imi redea ce era in text si reusea fara probleme, dar eu nu mai reuseam si ma si gandeam unde scriia ceea ce mi-a zis el. De multe ori daca vorbesc mai multe peroane, toate reusesc sa fie atente si sa stie despre ce era vb, dar daca ma intrebi pemine habar nu am. S-ar putea sa fie o boala, nici nu mai stiu ce sa cred sau ma si gandesc ca am descoperit ca sunt proasta si incerc sa dau vina pe alte simptome gen boala sau altceva. Ar putea sa ma ajute cineva cu sfaturi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul