nu am nimic la valul palatin iar despre amigdala linguala crede mai mult ca sigur ca e doar o amigda

20-01-2008
ciuca
Nu este medic/terapeut
ciuca
am revenit de la bucuresti, am stat internata o saptamana la spitalul coltea, unde mi s-a facut ridicare de val palatin(a fost groaznic)si mi s-a luat biopsie din amigdala linguala.Doctorita a spus ca nu am nimic la valul palatin iar despre amigdala linguala crede mai mult ca sigur ca e doar o amigdalita.Acum astept rezultatul peste 30 de zile.Nu stiu ce sa mai cred, sant foarte sigura de ceea ce simt eu, adica cerul gurii ingrosat(nu lueta), lasat in jos si moale.Si prin obraji simt ca imi trece ceva ca o substanta vascoasa(prin interior).Am citit ceva de infectii in spatiile profunde ale fetei, ce-mi puteti spune despre asta?
4 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca ar trebui s aveti incredere in medicii la care ati facut consultul.
Au controlat amanuntit rinofaringele si nu au gasit nimic. senzatiile care le aveti sunt greu de explicat. Nu poate fi nici o infectie (in spatii profunde ale fetii).fara sa aveti febra, edem si tumefactie licala !
Rezultatul anatomopatologic peste cate zile o sa.l aveti?
Spuneti.mi. senzatia din cerul gurii.o simtiti cu limba /
Nu poate fi altfel?
Ca o limba ingrosata, cu o amigdala ligvala hipertrofiata, sa va dea senzatia aceia care o aveti?
0
20-01-2008, ora 00:00
ciuca
Nu este medic/terapeut
ciuca
peste 30 de zile primesc rezultatul.Da, cu limba simt, dar eu cred ca se si vede cu ochiul liber, caci m-am uitat la sotul meu, la copilul meu, la prietena mea, si e altfel.Nu imi dau seama de ce medicii nu vad diferenta.Intr-adevar, bolta palatina are aceeasi forma, numai ca la mine, de la mijloc e ceva lasata mai in jos si simt moale, nu la lueta, ci mai spre mijloc.Si pe langa asta si ceea ce simt in gat, ceva elastic, gelatinos dar care nu curge, nu se elimina, parca e un puroi dar prins intr-un saculet.Nu stiu cum sa ma exprim mai clar.Nu sant paranoica, nu sant ipohondra, dar toate aceste probleme m-au dat tare peste cap, nu stiu cum sa le gasesc rezolvarea.Tot caut pe internet ceva care sa se asemene cu problema mea si nu gasesc nimic, nici macar o ciuperca, nici infectie, am mai citit ceva de actinomicoza, dar nu sant sigura.Aproape un an de zile am avut prezent la exudat streptococul hemolitic b, ar putea sa aiba legatura?Va multumesc mult ca aveti rabdare cu mine si ca mi-ati raspuns, cred ca santeti un om deosebit.multumesc
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica explicatie care o gasesc..este ca Amigdala linguala.(care este un tetut limfatic si de consistenta este elastic).cu secretiile specifice unei amigdalite cronice...iti provoaca toate aceste simptome.
pana ai rezultatul trebue sa tii un regim alimentar care sa excluda tot ce poate sa irite mucoasa( nu rece, acidulat, condimentat, acru).sa faci gargara dupa fiecare masa, sa consumi multe bauturi calde(ceai, lapte).
nu iti mai cauta alte boli.ca nu are ce sa fie acolo..altceva.!!!
0
20-01-2008, ora 00:00
ciuca
Nu este medic/terapeut
ciuca
va multumesc din suflet pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: