nu cresc in inaltime

22-01-2013
bacaubacau
Nu este medic/terapeut
bacaubacau
buna ziua, am 13 ani si 1, 5 metri inaltime. Am fost la parhon dar doctorul mia spus ca am pubertate intarziata
dar mie mi-au aparut cateva semne ale pubertatii pana acum
va rog sa ma ajutati cu niste sugestii, pentru ca nu stiu ce sa mai fac
toti copii din clasa mea au peste 160 inaltime
singurul lucru anormal la toate investigatiile care le-am facut a fost varsta osoasa a mainii stangi cu 2 ani mai mica decat ar trebui
4 comentarii
0
12-03-2013, ora 20:16
Ioana Gabriela Popa
Nu este medic/terapeut
Ioana Gabriela Popa
Ai fost la Parhon, la Bucuresti ? La ce doctor?
0
31-03-2013, ora 09:01
bacaubacau
Nu este medic/terapeut
bacaubacau
am fost la doctora iuliana gherlan, iar raspunsul final a fost ca am pubertate intarziata
0
24-10-2017, ora 09:25
Nico1111
Nu este medic/terapeut
Nico1111
Buna,
Răspund aici unui comentariu vazut la un baiat care in 2013 avea 13 ani (bacaubacau).
La acel moment ai spus ca fusesei la Parhon si ti s-a recomandat sa aștepți, deoarece e vorba de o pubertate întârziată.
Eu am fost internata saptamana trecută cu fetița mea de 5 ani si am facut ultimul test cu stimulare la insulina in care s-a observat ca produce prea putin hormon de creștere. Acum 9 luni, la testul cu stimulare la clonidina s-a observat un deficit de hormon de creștere, însa mai crescut decat acum.
Ni s-a recomandat tratamentul cu hormon de creștere de către același medic la care ai fost si tu. Eu am încrederea in dna doctor, însa am o strângere de inima in privința tratamentului.
Voiam sa te intreb daca ai așteptat sa crești sau pe parcursul celor 4 ani care au trecut s-a schimbat decizia medicului. In principiu as fi fost interesată de cum a evoluat la tine creșterea in ultimii 4 ani.
Sper sa vezi acest mesaj si sa îmi scrii.
Mulțumesc!
0
21-12-2017, ora 02:17
Mimosa
Nu este medic/terapeut
Mimosa
si eu am crescut tarziu dar nu m-am dus la medic din cauza asta. Stiam ca asa e in familie.
Si nici nu mi-am facut griji prea mari. Insa daca te fixezi pe asta ai putea intradevar sa ramai mai mic.
NU te poate ajuta nimeni in afara celui care-ti ia frica de asta. Problema e doar in psihicul tau si nu in hormoni.
Hormonii sunt si ei controlati de ceva si nu sefii corpului. Oamenii sunt diferiti. Unii cresc mai devreme, altii mai tarziu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •