nu elimin apa, ma poate ajuta cineva cu un tratament

29-05-2008
reluti
Nu este medic/terapeut
reluti
ma poate ajuta cineva cu un tratament pentru eliminat apa din organism, altceva in afara de furosemid. Mi se umfla foarte tare mainile, fata si picioarele. Mentionez ca nu mananc sarat, nu am probleme cu rinichii, inima nimic, dar cu toate astea ma umflu intr-una. Si nici ciclu nu am regulat. Sunt disperata. Nu pot sa ma mai incalt in nimic. Nu stiu ce sa mai fac. Am si probleme cu greutatea.
5 comentarii
0
29-05-2008, ora 00:00
camyane
Nu este medic/terapeut
camyane
se pot folosi ceaiuri diuretice..soc, macese..etc sau capsule din produse naturale... furosemidul oricum nu este recomandat decat..strict medical...poate face mai rau decat bine luat asa..
eventual..spinorolactona..dar e de preferat..pt inceput un tratament natural..
derglarile de ciclu sint cauzate de derglari hormonale care au si...ca efect cresterea in greutate dar si...retinerea de apa.
ar fi bine un consult endocrinologic
0
31-05-2008, ora 00:00
pameluta
Nu este medic/terapeut
pameluta
incearca spironolactona.eu iau de 3 saptamani.la mine efectele s-au vazut din primele zile, acum mi se mai umfla picioarele foarte putin, doar cand stau prea mult pe scaun.
0
03-07-2008, ora 00:00
dona
Nu este medic/terapeut
dona
Ptr. retentia de apa incearca WATER SVELT de la 3CHEN, sunt pastilute din plante, fabricate in Franta si le gasesti numai la farmaciile Catena.Sunt mult mai eficiente decat spirinolactona.Ptr. problemele cu greutatea incearca ceaiul de slabit cu leustean de la Naturavit, cate o cana seara inainte de ora 19.In primele zile vei avea un scaun mai moale care se va regla dupa cateva zile.Secretul este sa ai rabdare.
1
14-06-2018, ora 10:24
EleonorRosu
Nu este medic/terapeut
EleonorRosu
Pentru elimina apa din organism intai trebuie sa-i aflii cauza pentru a evita efectul yoyo, iar aceasta poate aparea din diverse motive.
Mancarea sarata este de obicei cel mai important factor, multe mezeluri, consumi mult dulce sau poate bei prea mult suc acidulat.

Retentia de apa apare si in cazurile de insuficienta renala, sarcina, depresie, tulburari hormonale sau boli de ficat.Cele mai afectate zone sunt de obicei picioarele si zona burtii.

Incearca sa schimbi alimentatia si sa consumi mai multe fructe. Pentru inceput elimina din meniu fast food-urile si sucurile.

De asemenea este recomandat sa folosesti ceaiuri diuretice pe care le poti acasa din diferite plante. Le gasesti cu usurinta in farmaciile plafar sau supermarketuri.

Printre cele mai bune plante pentru a elimina apa din organism sunt papadia, coada calului, matasea de porumb, urzica si frunzele de zmeur.

Poti incepe ziua cu un program scurt de inviorare, sportul chiar este foarte recomandat in tratarea retentiei de apa.

In caz de forta majora poti folosii medicamentele diuretice care pot fi achizitionate din farmaciile locale. Cetona de zmeura capsule este un diuretic puternic si natural care in afara de tratarea retentiei de apa duce si la pierderea in greutate, avand si alte beneficii. O pastila diuretica puternica chiar te va ajuta sa slabesti foarte mult. Luate in paralel cu o alimentatie corecta si un pic de miscare fizica va duce la rezultate rapide.
0
09-03-2019, ora 01:15
Liv84
Nu este medic/terapeut
Liv84
Eleonor Rosu, cetona de zmeura o pot cumpara de oriunde sau exista si variante contrafacute ?
As comanda de pe internet, nu stiu daca am voie sa scriu dar as comanda de pe Emag.
In prezent iau furosemid zilnic dar pentru slabit nu pentru retentie de apa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Retenția de apă
  •