Nu este prea mult sa iau Flucovim 7 zile?

14-01-2009
bitzush
Nu este medic/terapeut
bitzush
Buna ziua!As vrea sa ma ajutati putin acuma 4 zile am mers la medicul ginecolog si mi-am facut o analiza la secretia pe care o avea si mi s-a spus ca am colpita micotica si mi-a prescris tratament cu ovule clotrimazol 100 mg timp de 10 zile si flucovim 50 pastile timp de 7 zile una pe zi atat eu cat si partenerul.Este normal sa iau 7 zile flucovim nu este prea mult?
5 comentarii
0
14-01-2009, ora 15:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Tratamentul este bun! Flucovim contine o substanta antifungica - fluconazol! Se poate lua pe o perioada de 7 zile, dar in acest timp va recomand si un hepatoprotector ca silimarina, ceaiul de armurariu sau Essentiale Forte penru ca fluconazolul este hepatotoxic! De obicei se administreaza in doze unice de 100 sau 150 de mg, dar in unele cazuri se prefera terapia cu o cantitate mai mica dar mai prelungita, in special la persoanele cu imunodepresie care iau si o luna zilnic!

NU luati Flucovim daca suferiti de insuficienta hepatica grava, hepatita virala sau sindrom hepatocitolitic!

In speranta ca v-am putut ajuta,

NICK ;)
0
14-01-2009, ora 16:45
bitzush
Nu este medic/terapeut
bitzush
ms mult Nick, atat vroiam sa stiu numai daca nu e o doza prea mare...multumesc mult
0
14-01-2009, ora 18:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
;))))))))))))

Cu multa placere!
0
07-08-2009, ora 11:13
traie
Nu este medic/terapeut
traie
spuneti-mi si mie cum se ia acest flucovim pt ca doctorul mia zis sa iau una la trei zile si sotul una la doua zile iar farmacista mi-a recomandat 3 capsule la trei zile si sotul la fel va rog lamuritima si pe mine va multumesc mult
0
07-08-2009, ora 14:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Luati una la 3 zile, si sotul la fel, dar in acest timp luati si un hepatoprotector (Lagosa, Silimarina etc., conform prospectului din interiorul produsului).

ATENTIE! Daca suferiti de vreo boala hepatica si renala consultati medicul, nu luati flucovimul!
Toate cele bune si insanatosire grabnica;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaginita în timpul sarcinii - cauze, simptome, tratament
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •