Nu inteleg. Anxietate sau probleme cu inima? | Forumul Medical ROmedic

Nu inteleg. Anxietate sau probleme cu inima?

03-02-2016
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Buna ziua, am 24 de ani, sunt barbat, si acum 3 luni, am fost diagnosticat cu anxiette, dupa ce am facut 2ekg-uri care au iesit bune, si un eco, caare la fel a iesit si ala. Am facut app toate analizele, am ajuns la psiholog, dupa la psihiatru, ca aveam atacuri de panica, mi s a prescris anxiar, dupa vreo 2 saptamani de utilizar(3 jumatati pe zi) eram mult mai bine, acum de o saptamana am inceput sa am ca niste intepaturi mici in piept, urmate de un atac de panica, ca eu stau tot timpul si ma gandesc ca am ceva la inima, ca medicii au ratat ceva.plus ca aseara cand m am bagat la somn imi auzeam inima cu bate, si imi zvagnea deetul aratator de la mana stanga( ce inseamna asta?) Si azi de dimineata m a lovit o frica asa mare si dupa o partida de sex la vreo 15 minute aveam tensiunea 12/7 si 135 de batai, si au mai trecut 20 de minute pana cand a scazut sub 100. O sa ma duc iar la cardio sa fac un eco si iar la psihiatru. Ce credeti?
11 comentarii
0
03-02-2016, ora 17:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inseamna ca nu faci tratament. Mergi la psihiatru si spune-i ce s-a intamplat.
O sa iti prescrie ceva eficient.
0
03-02-2016, ora 18:02
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Poi asta e tratamentul prescris de psihiatru. Trebuie sa ma duc iar la psihiatru sa imi dea altceva?
0
03-02-2016, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxiarul e o benzodiazepina. Ii spui doctorului ca nu e sufient sa iti opreasca atacurile de panica. Vei primi un antidepresiv, astepti 2-4 saptamani sa isi faca efectul si apoi te stabilizezi pe el.
Antidepresivele sunt o clasa de medicamente care trateaza anxietatea, atacurile de panica si depresia.
0
03-02-2016, ora 18:18
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Si sa nu ma mai duc la cardiolog? Ca la mine cea mai mare ingrijorare este inima. multumesc frumos
0
03-02-2016, ora 18:21
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Da e poaibil sa am ce la inima? In conditiile in care nu am tenaiune, nu obosesc asa repede. Tensiunea o am mereu 12/7
0
03-02-2016, ora 18:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ti-ai facut deja control la Cardiolog, nu ai nimic la inima.
Daca nu ti-ai facut, fa.
Da vad ca ai facut deja ceva teste si au fost ok.
0
03-02-2016, ora 18:26
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Am facut 2 eck-uri si un eco, si analize la sange si am fost si la endocrine.dar ma gandesc sa nu fi ratat ceva medicii.
0
03-02-2016, ora 18:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la alt medic sa fii impacat si fa Test anxietate pe net sa vezi la ce nivel esti.
0
03-02-2016, ora 22:42
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Am facut testu, si am anxietate generala, t.o.c, siatacuri de panica, conform testelor. Dar o sa ma mai duc si la un control la cardio, maine seara ma duc la psihiatru iar, eu am uitat sa mentionez ca luam si serlift si de vreo 2 saptamani am ramas fara.
0
04-02-2016, ora 15:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la Cardiolog si apoi la psihiatru.
Daca intrerupeti brusc Serlift, pot reveni simptomele mai rau ca inainte. Medicamentele astea nu se intrerup niciodata brusc. E regula.
0
08-02-2016, ora 21:47
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Am fost si la cardiolog si la psihiatru, inima mea e perfect sanatoasa, iar medicul paihiatru mi a zis ca trebuie sa fac sedinte la psiholog si sa fac sport, si cardiologul la fel mi a zis. In fine. O sa ma fac eu bine cat mai repede, sunt sigur de asta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici