Nu mai îmi înțeleg părinții...

20-08-2018
Inna1
Nu este medic/terapeut
Inna1
Am mai postat aceste întrebări, dar in diferite postari, ci nu doar într-una, asa ca am zis sa postez acum tot. Deci, incepand cu vara anului trecut am cunoscut un baiat cu care am fost împreună 11 luni, in acest timp am întreținut si relații sexuale. Părinții mei nu stiau nimic, nici ca sunt împreună cu acel baiat, nici ca am întreținut relații cu el. Mereu cand ieseam pe afara, parintii ma sunau si ma intrebau pe unde sunt si cu cine, si îi spuneam. Ei bine, eu cu acel baiat cand voiam sa ne întâlnim, eu ce sa le mai spun parintilor, unde si cu cine ies? Inainte sa ies cu acel baiat, ieseam ori cu o prietena, ori cu cel mai bun prieten pe care il știu de 11 ani, ne știm de la grădiniță, iar părinții il cunosc si il stiu ca baiat bun. Ei bine, m-am gândit sa le zic părinților ca ies ori cu o fata ori cu cel mai bun prieten, fie ca ieșeam si cu ei, fie nu, lor le spuneam sa se ascunda, sa nu stea prin zona, ca nu cumva parintii mei sa il/o vada. Ei imi faceau pe plac, ma înțelegeau si erau mereu de partea mea. Daca, spre exemplu ieseam cu ei pe la ora 13-14, uneori mai stateam pana pe la 16-17 cu ei si după mergeam sa ma vad cu iubitul, ei fie mergeau in casa, fie se ascundeau pentru a nu-i vedea părinții mei, sau bunica, deoarece noi stam la bunica. Au tot facut asta pentru mine mereu cand aveam nevoie. La un moment dat, a observat bunica un hikey pe gatul meu, iar eu i-am spus ca nu știu de la ce e. Eu cand mergeam la scoala, colegii sau eu scriam pe biletele numele meu si al lui (el nu era cu mine in scoala, era mai mare), iar odată eu am pus acele bilete in ghiozdan, iar in acea zi am primit niste fise de la școală, ajunsa acasa de la școală, trebuia sa merg dupa mama la serviciu, iar înainte sa plec i-am spus bunicii ca in ghiozdan sunt fișele primite daca vrea sa se uite peste ele, nu știu cum.dar a dat si peste acele biletele, iar eu..ce sa le mai zic, am mințit..dar nu m-au crezut... i-am zis mamei sa se uite in telefonul meu prin conversații ca sa vada (inainte se mai uita, dar nu ma deranja, dar acum nu mai vreau sa se uite, într-un mod telefonul e lucrul meu personal..dar nu am ce să-i zic..) si a vazut niste conversații legate de mine si de acel baiat...(de fata era doar mama si bunica, tata nu știa nimic, era la munca), le-am mințit... le-am spus ca nu sunt adevărate, ca nu sunt ale mele conversații...si încercam sa bag strâmbe..la un moment, un coleg de al mamei mele sta prin apropiere de noi si m-a vazut cu acel baiat cum...ne sărutam...i-a spus mamei mele.iar eu.. i-am spus ca nu eram eu...greu.. certuri..urlete. degeaba. Am continuat relatia cu ac băiat, deoarece nu sunt o fire care reunuta asa de usor. Odata, cand m-am dus la dentist, am văzut-o pe bunica in parculetul din spatele blocului cum vorbea cu o prietena de a ei. Cand m-am întors de la dentist, iar începe cearta.ca iar am fost sa ma vad cu acel baiat...iar eu le spuneam ca nu... Cu putin timp inainte de asta, am uitat sa reamintesc ca iar ma certase, deoarece ma văzuseră o colega de munca de a mamei mele, si i-a spus.eu dupa ce m-a vazusem cu acel baiat, m-am întâlnit cu o prietena, parintii si bunica știind ca sunt cu ea, dupa am fost pana la mine acasa ca sa vada parintii că sunt cu ea, seara cand mergea mama la munca, colega ei i-a spus...iar încep certurile... și minciunile mele...degeaba. In fine, n-am renuntat. Asta se tot intamplase in luna a 8a de relatie cu acel baiat, pana prin a 9a luna sau a10 a, putin cate puțin din cele explicate anterior. Ma săturasem...nu mai rezistam...voiam sa plec..si sa nu ma mai intorc. Tin sa zic ca nu le-am spus ca aveam o relație, pentru că parintii, si bunica nu erau de acord, pentru ca spun ca am timp mai incolo, cand voi fi mai mare si acum sa invat si sa termin școala. Am avut examenul de clasa a 8 a, pentru că eram in acea clasa, am obținut note foarte bune, fiind 9.70 la romana si 8.45 la matematica, iar media de admitere a fost 9.17, o medie mare, am intrat la cel mai bun liceu din oras, pe un profil real. In gimnaziu am avut la fel, note bune, si am fost la olimpiada de matematica. Imi placea foarte mult matematica, materia mea preferata. Anul acesta am fost la mare, in Eforie cu părinții si cu unchiul, mătușa si verișoara mea. Acolo...mama iar era cu ochii in telefonul meu si a văzut iar conversația cu acel baiat. trecând peste, la un moment, doar îmi spunea sa il las, nu e pentru mine, sunt o gramada de băieți, mult mai buni si mult mai frumoși. El nu era cine știe ce, dar imi placea. Ei bine, la mare era un salvamar care se uita după mine. I-am spus mamei, mama a spus ca uite ce frumos e băiatul ăsta, salvamar. Si la un moment dat, mi-a cerut facebook-ul, am vorbit cu el, mama stie si ma lasa, era de acord daca vorbesc cu acest baiat. Vreau sa spun ca el ma tot intreba de părinții mei, ca nu cumva sa ma certe pe mine sau chiar pe el. E un băiat cuminte, timid, rusinos, si foarte frumos. Cand eram pe plaja cu ai mei, sau doar cu verișoara, el doar trecea pe langa mine si îmi zâmbea, iar eu ii zâmbeam reciproc. Cand eram singura pe plaja, adică ai mei erau pe șezlong, iar eu la mal sau in apa, venea la mine si vorbea cu mine. Am tot vorbit, iar odata mi-a scris daca ii dau un pupic ziua următoare. I-am spus mamei, ea doar zambea. Ei bine, a venit si ziua aia, timizi amândoi, nu i-am mai dat pupic, seara mi-a scris ca nu i-am dat pupicul, fiind amândoi timizi. Am spus ca i-l voi da ziua următoare, dar sa nu ma vadă ai mei, ca e fiersc ca îmi doresc sa nu se uite la mine cand vorbesc cu el. Era ultima zi de mare, am ramas singura pe prosopul de plaja, iar el era aproape de mine cu inca un salvamar. Amandoi m-au chemat la ei (pe plaja, lângă noi era un restaurant, acolo erau ei atunci) si m-am dus sa vad ce voiau, am stat puțin, si mi-a facut loc langa el pe scaun, am stat vreo 5 min ca sa nu ma vada ai mei, timp in care am vorbit si ne-am sărutat, a fost ceva scrut. După care am plecat in apa, i-am spus mamei ca m-au chemat la ei si că ne-am pupat pe obraz, nu i-am spus ca pe gura. La plecare, mama mi-a spus sa mai merg odata sa imi iau rămas bun si sa îl îmbrățișez. I-am spus mamei si alor mei sa mearga înainte nu sa stea sa se uite la mine. Au mers inainte, cand eu m-am dus sa îl îmbrățișez, ne-am îmbrățișat reciproc si ne-am mai sărutat odata. Acum, ajunsa acasă, în orașul in care locuiesc, Brașov, vorbim zi de zi si ne-am dori foarte mult sa fim aproape unul de altul, vorbim si pe camera video, mama spunându-mi sa ii răspund ca nu are nimic daca vorbesc cu el, el mai sta in Eforie pana in septembrie, am vorbit noi doi ca daca parintii mei ar fi de acord, și-ar cauta loc de muncă si unde sa locuiasa, in Brașov. Părinții au spus ca nu au nimic împotriva, e treaba lui daca isi găsește unde sa stea si loc de muncă. Acum ca incepe scoala imediat, mama si bunica, si tata rareori, imi spun ca am de învățat ca am ajuns la liceu bun si nu e asa ușor. Imi mai spun ca daca am prieten nu mai învăț. Chestia asta ma enervează la culme si le tot spun ca am cap si judec ca trebuie sa invat si sa termin liceul si ca si el judeca ca trebuie sa termin liceul, la fel ca si el. Imi mai spun uneori ca mai sunt băieți..si ma enervează...eu il vreau pe el si el pe mine. Dar părinții imi spun asa, repet, pentru ca ei cred ca nu voi termina liceul și ca nu voi mai invata. Mă fac sa ma simt foarte prost, deoarece imi dau impresia ca nu au încredere... Ma mai cert cu ei si cu bunica, destul de rau uneori, si din alte motive, printre care faza cu învățatul. Ieri m-am certat cu mama, si.la un moment dat mi-a spus sa dispar, sa dispar de tot si sa nu ma mai vada... m-am simțit in cel mai jignitor mod..iar eu i-am spus ca daca dispar nu ma mai vede in viata ei, si ca nu voi uita niciodată ce mi-a spus..sa dispar.. El (salvamarul, iubitul meu) și-ar dori sa ne mutam impreuna, dar parintii nu ma vor lasa...sunt 100% sigura, dar eu chiar as vrea sa ma mut cu el, sa plec de aici de acasa, ca uneori chiar nu mai rezist. Chiar ne e dor unul de celălalt si ne iubim foarte mult. Iar de băiatul cu care am fosr înainte timp de 11 luni am decis sa ma despart...deoarece parintii nu erau de acord cu el, iar cu cel de acum stiu si nu prea au nimc impotriva si ma lasa sa vorbesc cu el. Ma puteți ajuta? Va rog mult, mulțumesc!
5 comentarii
0
20-08-2018, ora 12:13
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Îți spun același lucru pe care ți l-am spus și la celelalte postări. La vârsta ta nu ești suficient de matură să iei astfel de decizii. La 15 ani pe primul plan ar trebui pusă pregătirea profesională, pentru că e important să poți face ceva în viață ca să poți fi independentă la nevoie. Nimeni nu-ți poate garanta că relația de la 15 ani va fi ultima ta relație, pentru că pe parcurs oamenii se mai schimbă, atât ca mod de gândire cât și percepție, au altă viziune, alte nevoi.
Înțelege că ești încă un copil, iar copiilor le place să viseze, iar uneori chiar să se creadă maturi, la vârsta asta e nevoie să pui pe primul plan învățătura, ca să te poți descurca în viață.
Ai putea să-mi spui și mie vara asta ce-ai citit, ce-ai mai făcut pentru dezvoltarea ta personală în afară de faptul că vorbești zi de zi pe cameră și vă spuneți cuvinte de dragoste?
Dacă chiar vrei să-ți fiu de ajutor, scrie-mi pe privat adresa de email să-ți trimit niște cărți de dezvoltare personală în format pdf. care sunt convinsă că ți-ar fi de ajutor.
Și n-ar strica, niște ședințe de psihoterapie de familie, la care să participi împreună cu părinții tăi.
0
20-08-2018, ora 12:58
Inna1
Nu este medic/terapeut
Inna1
De ce sa particip? Daca am voie sa întreb?
0
20-08-2018, ora 15:57
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
Pentru ca este o situatie de familie, o dinamica intreaga, ce nu tine doar de parintii tai. Dumnealor te incurajeaza in a intra in relatii cu necunoscuti mai mari decat tine, din orase diferite, iar tu, desi spui ca vei invata, deja pierzi controlul asupra acestor relatii. Ai cunoscut un baiat cu care nu ai vorbit decat cateva minute fata in fata, nu stii nimic real despre el, dar investesti foarte mult timp pe forumuri, cerand ajutor in legatura cu viitorul acestei relatii. Ti s-a mai raspuns pe alte postari, ai 15 ani, te-ai debarasat rapid de primul baiat cu care ai intretinut relatii sexuale si te-ai indragostit intr-o saptamana de un baiat care ti-a zambit si cu care parintii au fost de acord, in prima faza. E greu de crezut ca va fi ultima ta relatie cand ai aceasta varsta. Lasa lucrurile sa se intample, ocupa-te de liceu, cum spui ca o faci deja si lasa-l pe el sa ia deciziile cu privire la unde se muta, mai ales ca spui ca mama ta e de acord, nu te ingradeste din a vb cu el.
1
20-08-2018, ora 16:54
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Eu i-as transmite si ceva de dulce salvamarului inconstient...care se combina cu minore.ca de`, nu exista si majore pe plaja.
Probabil ca este mai usor cu minorele, care inghit tot ce li se spune si se si inchipuie intr-o poveste, asa cum descrie si domnisoara de fata. "Timidul" are de fapt tupeu cu carul...
Dupa doua saruturi a devenit iubitul ei. Adevarata dovada de judecata si discernamant
0
20-08-2018, ora 21:56
Baby–20
Nu este medic/terapeut
Baby–20
Ti am scris in privat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul